درباره وبلاگ
مدیر وبلاگ : احسان
نویسندگان
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
دانشنامه آزاد
صفحه نخست             تماس با مدیر           پست الکترونیک               RSS                  ATOM
یکشنبه 30 آبان 1389 :: نویسنده : احسان

احكام استطاعت

مسأله 1734ـ كسى كه بدون خانه ملكى رفع احتیاجش نمى شود هنگامى حج بر او

 

[322]

واجب است كه پول خانه را هم داشته باشد، ولى اگر با خانه اجاره اى یا وقفى و مانند آن مى تواند زندگى كند مستطیع است.

مسأله 1735ـ هرگاه زن مالى دارد كه مى تواند با آن حج برود ولى بعد از بازگشت نه شوهرش قادر بر تأمین زندگى اوست و نه خودش، حج بر او واجب نمى شود.

مسأله 1736ـ هرگاه كسى مخارج رفتن به مكّه را ندارد، ولى دیگرى مالى به او مى بخشد یا در اختیار او مى گذارد كه با آن حج برود و مخارج زن و فرزند او را در این مدّت نیز مى پردازد بر چنین كسى حج واجب است، هر چند بدهكار باشد و در موقع بازگشت نیز وسیله كافى براى امرار معاش نداشته باشد و قبول كردن چنین هدیه اى واجب است، مگر این كه در آن منّت یا ضرر یا مشقّت غیر قابل تحمّلى باشد و این حج كفایت از حجّ واجب او مى كند.

مسأله 1737ـ شخص بدهكار هرگاه مخارج حج را داشته باشد ولى با پرداخت بدهى خود توانایى بر حج ندارد چنین كسى مستطیع نیست، مگر این كه طلبكار عجله اى نداشته باشد و او هم مطمئن باشد كه بعداً قادر به اداء دین است.

مسأله 1738ـ هرگاه كسى را اجیر كنند كه در سفر حج خدمت شخص یا كاروانى را كند و به این صورت حجّ خود را به جا آورد حجّ واجب او حساب مى شود; ولى قبول چنین كارى واجب نیست.

مسأله 1739ـ كسى كه مى تواند با قرض كردن حج به جا آورد، مستطیع نمى باشد و حج بر او واجب نیست; ولى اگر چند نفر مخارج حجّ كسى و نفقه عیال او را بپردازند حج بر او واجب مى شود.

مسأله 1740ـ هركس مى تواند از طرف دیگرى براى انجام حج اجیر شود، به شرط این كه از مسائل حج آگاه باشد، خواه قبلاً حج به جا آورده باشد یا نه، ولى اگر خودش نتواند حج را به جا آورد نمى تواند آن را به دیگرى واگذار كند مگر به اجازه صاحب پول.

مسأله 1741ـ با اجیر كردن كسى براى حج از طرف میّت ذمّه او ادا نمى شود، مگر

 

[323]

زمانى كه اطمینان حاصل شود او حج را به جا آورده است.

مسأله 1742ـ جایز است از مال زكات یا سهم امام بگیرند و حج به جا آورند، و این حج، حج واجب محسوب مى شود.

مسأله 1743ـ كسى كه نیاز به ازدواج دارد و بیش از مخارج آن، پولى براى حج ندارد، مستطیع نیست و حج بر او واجب نمى شود.

مسأله 1744ـ هرگاه حج بر كسى واجب شود و انجام ندهد و استطاعتش از دست برود باید به هر طریق كه مى تواند حج را به جا آورد، ولو با قرض گرفتن یا اجیر شدن باشد.

مسأله 1745ـ هرگاه شخص مستطیع حج به جا نیاورد سپس توانایى جسمانى را از دست بدهد، بطورى كه نا امید باشد از این كه خودش حج را به جا آورد، باید شخص دیگرى را از طرف خود به حج بفرستد، امّا هرگاه كسى قدرت مالى پیدا كند ولى بر اثر پیرى یا بیمارى، توانایى نداشته باشد، حج بر او واجب نیست، ولى احتیاط مستحب این است كه اجیر بگیرد.

مسأله 1746ـ كسى كه حجّ واجب را به جا آورده مستحبّ است دوباره حج به جا آورد، ولى اگر ازدحام بیش از حدّ حجّاج براى كسانى كه هنوز حج به جا نیاورده اند تولید مزاحمت شدید كند بهتر است موقّتاً از انجام حجّ مستحبّى خوددارى نمایند، همچنین در مقام نوبت بندى بهتر است نوبت را به كسانى دهند كه حجّ واجب را به جا مى آورند و اگر خانه خدا فرضاً یك سال از زوّار خالى بماند بر حاكم شرع واجب است عدّه اى را به حج بفرستد هرچند حجّ واجب خود را انجام داده باشند.

نوع مطلب : رساله توضیح المسائل حضرت آیة اللّه مكارم شیرازى، 
برچسب ها : احكام استطاعت،
لینک های مرتبط :


چهارشنبه 26 آبان 1389 :: نویسنده : احسان

مسأله 1733ـ «حج» یعنى زیارت خانه خدا و انجام اعمالى كه آنها را مناسك حج مى نامند ودر تمام عمر یك بار برهمه كسانى كه داراى شرایط زیر باشند واجب است:

بالغ بودن عاقل بودن با انجام حج، عمل واجب دیگرى كه مهمتر از حج است ترك نشود یاكار حرامى كه اهمّیّتش درشرع بیشتراست بجانیاورد. استطاعت و آن بچند چیز حاصل مى شود: داشتن زادوتوشه راه و آنچه در سفرش به آن محتاج است و مركب سوارى مورد نیاز، یا مالى كه بتواند به وسیله آن، اینها را به دست آورد. نبودن مانعى در راه و عدم وجود ترس از خطرو ضرر بر جان و عرض و مال خویش، كه اگر راه بسته است یا ترس از خطرىوجود دارد حج بر او واجب نیست، ولى اگر راه دیگرى دارد هر چند دورتراست لازم است از آن راه به حج رود. توانایى جسمانى بر انجام مناسك حج داشتن وقت كافى براى رسیدن به مكّه و انجام مناسك داشتن مخارج كسانى كه خرج آنها بر او شرعاً یا عرفاً لازم است. داشتن مال یا كسب و كارى كه بعد از بازگشت بتواند با آن زندگى كند.

نوع مطلب : رساله توضیح المسائل حضرت آیة اللّه مكارم شیرازى، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
 
 
برچسب ها
پیوندها
آخرین مطالب
 
   
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو