درباره وبلاگ
مدیر وبلاگ : احسان
نویسندگان
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
دانشنامه آزاد
صفحه نخست             تماس با مدیر           پست الکترونیک               RSS                  ATOM
چهارشنبه 5 آبان 1389 :: نویسنده : احسان

مواردى كه قضا و كفّاره واجب است

مسأله 1399ـ كارهایى كه روزه را باطل مى كند اگر عمداً و با علم و اطّلاع انجام دهد، علاوه بر این كه روزه او باطل مى شود و قضا دارد، كفّاره نیز دارد; ولى اگر به خاطر ندانستن مسأله باشد كفّاره ندارد، ولى احتیاط آن است كه قضا كند. همچنین هرگاه انسان شك دارد مغرب شده یا نه.

 

مسأله 1400ـ هرگاه به واسطه بى اطّلاعى و ندانستن مسأله، كارى را انجام دهد كه مى داند حرام است، ولى نمى دانسته است كه روزه را باطل مى كند بنابر احتیاط كفّاره بر او واجب است.

نوع مطلب : رساله توضیح المسائل حضرت آیة اللّه مكارم شیرازى، 
برچسب ها : مواردى كه قضا و كفّاره واجب است،
لینک های مرتبط :


چهارشنبه 5 آبان 1389 :: نویسنده : احسان

كارهایى كه براى روزه دار مكروه است

مسأله 1398ـ چند كار براى روزه دار مكروه است از جمله:

ریختن دوا در چشم

سرمه كشیدن در صورتى كه مزه یا بوى آن به حلق برسد.

انجام كارهایى كه باعث ضعف مى شود، مانند خون گرفتن و حمّام رفتن.

انفیه كشیدن اگر نداند به حلق مى رسد، ولى اگر بداند به حلق مى رسد جایز نیست.

بو كردن گیاههاى معطّر

نشستن زن در آب، بنابر احتیاط

استعمال شیاف بنابر احتیاط

تر كردن لباس بر بدن

كشیدن دندان و هر كارى كه سبب خون آمدن از دهان و موجب ضعف شود.

10ـ مسواك كردن با چوب تازه

11ـ بوسیدن همسر بدون قصد بیرون آمدن منى و هر كارى كه شهوت را به حركت در آورد، امّا اگر به قصد بیرون آمدن منى باشد روزه او باطل مى شود.

 

نوع مطلب : رساله توضیح المسائل حضرت آیة اللّه مكارم شیرازى، 
برچسب ها : كارهایى كه براى روزه دار مكروه است،
لینک های مرتبط :


چهارشنبه 5 آبان 1389 :: نویسنده : احسان

قى كردن

مسأله 1389ـ قى كردن از روى عمد روزه را باطل مى كند، هرچند براى نجات از مسمومیّت و درمان بیمارى و مانند آن باشد، ولى قى كردن بدون اختیار یا از روى سهو روزه را باطل نمى كند.

مسأله 1390ـ اگر در شب چیزى بخورد كه مى داند در روز بى اختیار قى مى كند روزه باطل نمى شود، ولى احتیاط مستحب این است كه چنین كارى نكند و اگر كرد، روزه را قضا نماید.

مسأله 1391ـ واجب نیست روزه دار با فشار آوردن به خود از قى كردن خوددارى كند، ولى اگر ضرر و مشقّتى نداشته باشد بهتر است جلوگیرى كند.

مسأله 1392ـ اگر خرده هاى غذا یا حشره اى مانند مگس بى اختیار در گلوى روزه دار برود چنانچه بقدرى پایین برود كه نمى توان آن را بیرون آورد روزه اش صحیح است و اگر بتواند آن را بیرون آورد باید چنین كند و بیرون آوردنش ضررى براى روزه ندارد، بلكه اگر در این حال فرو برد روزه اش باطل است.

مسأله 1393ـ هرگاه یقین دارد كه به واسطه آروغ زدن چیزى از گلو بیرون مى آید كه به آن قى كردن مى گویند نباید عمداً آروغ بزند، ولى اگر یقین نداشته باشد اشكال ندارد و هر گاه بر اثر آروغ زدن بدون اختیار چیزى در گلو یا دهانش بیاید باید آن را بیرون بریزد و اگر عمداً فرو ببرد روزه اش باطل است، ولى اگر بى اختیار فرو رود اشكالى ندارد.

مسأله 1394ـ هرگاه یكى از امور نه گانه اى كه قبلاً گفته شد سهواً یا بدون اختیار به جا آورد روزه اش صحیح است، ولى جنب اگر بخوابد و تا اذان صبح غسل نكند روزه اش به شرحى كه قبلاً گفته شد اشكال دارد.

مسأله 1395ـ اگر روزه دار سهواً یكى از كارهایى كه روزه را باطل مى كند انجام دهد و بعد به گمان این كه روزه اش باطل شده دوباره یكى از آنها را عمداً به جا آورد روزه اش باطل نمى شود، ولى احتیاط مستحب قضاى آن است.

مسأله 1396ـ اگر چیزى را به زور در گلوى روزه دار بریزند، یا سر او را در آب فرو برند، روزه اش باطل نمى شود، ولى اگر مجبورش كنند كه خودش افطار كند، مثلاً به او بگویند اگر غذا نخورى ضرر جانى یا مالى به تو مى زنیم و او براى جلوگیرى از ضرر، غذا بخورد روزه اش باطل مى شود.

مسأله 1397ـ احتیاط واجب آن است كه روزه دار به جایى نرود كه مى داند چیزى در گلویش مى ریزند یا مجبورش مى كنند كه روزه را افطار كند، امّا اگر قصد رفتن كند و نرود یا بعد از رفتن چیزى به خوردش ندهند روزه اش صحیح است.

نوع مطلب : رساله توضیح المسائل حضرت آیة اللّه مكارم شیرازى، 
برچسب ها : قى كردن،
لینک های مرتبط :


چهارشنبه 5 آبان 1389 :: نویسنده : احسان

اماله كردن با مایعات

مسأله 1388ـ تنقیه (اماله كردن) با مایعات روزه را باطل مى كند هر چند براى معالجه بیمارى و از روى ناچارى باشد، ولى استعمال شیافها براى معالجه اشكال ندارد و احتیاط واجب آن است كه از استعمال شیافهایى كه براى تغذیه است خوددارى شود.

نوع مطلب : رساله توضیح المسائل حضرت آیة اللّه مكارم شیرازى، 
برچسب ها : اماله كردن با مایعات،
لینک های مرتبط :


چهارشنبه 5 آبان 1389 :: نویسنده : احسان

باقى ماندن بر جنابت تا اذان صبح

مسأله 1371ـ اگر شخص جنب عمداً تا صبح غسل نكند بنابر احتیاط واجب روزه اش باطل است ولى اگر توانایى برغسل ندارد یا وقت تنگ است تیمّم نماید، امّا اگر از روى عمد نباشد روزه اش صحیح است و زنى كه از حیض یا نفاس پاك شده و تا اذان صبح غسل نكرده در حكم كسى است كه باقى بر جنابت مانده است.

مسأله 1372ـ باطل شدن روزه به خاطر بقاء بر جنابت مخصوص روزه ماه رمضان و قضاى آن است و در روزه هاى دیگر موجب بطلان نمى شود.

مسأله 1373ـ اگر جنب در ماه رمضان غسل را فراموش كند و بعد از یك یا چند روز یادش بیاید، باید روزه هر چند روزى را كه یقین دارد جنب بوده قضا نماید، مثلاً اگر نمى داند سه روز جنب بوده یا چهارروز، باید سه روز را قضا كند و قضاى روز چهارم احتیاط مستحبّ است.

مسأله 1374ـ كسى كه در شب ماه رمضان وقت براى غسل و تیمّم ندارد اگر خود را جنب كند روزه اش اشكال دارد و احتیاطاً قضا و كفّاره به جا آورد، همچنین اگر براى غسل وقت ندارد و فقط براى تیمّم وقت دارد.

مسأله 1375ـ اگر گمان كند به اندازه غسل وقت دارد و خود را جنب كند و بعد بفهمد وقت تنگ بوده و تیمّم كند روزه اش صحیح است.

مسأله 1376ـ كسى كه در شب ماه رمضان جنب است و مى داند اگر بخوابد تا صبح بیدار نمى شود نباید بخوابد و چنانچه بخوابد و بیدار نشود روزه اش اشكال دارد و بنابر احتیاط واجب باید قضا و كفّاره به جا آورد، امّا اگر احتمال دهد كه بیدار مى شود، مى تواند بخوابد، و احتیاط این است كه در دفعه دوم كه بیدار شد نخوابد تا غسل كند.

مسأله 1377ـ كسى كه در شب ماه رمضان جنب است و مى داند یا احتمال مى دهد كه اگر بخوابد پیش از اذان صبح بیدار مى شود، چنانچه تصمیم داشته باشد كه بعد از بیدار شدن غسل كند و با این تصمیم بخوابد و تا اذان بیدار نشود روزه اش صحیح است، ولى اگر تصمیم بر غسل نداشته باشد یا مردّد باشد كه غسل بكند یا نه، در این صورت اگر بیدار نشود روزه اش اشكال دارد.

 مسأله 1378ـ هرگاه چنین كسى بخوابد و بیدار شود و بداند یا احتمال دهد كه اگر دوباره بخوابد پیش از اذان صبح براى غسل كردن بیدار مى شود چنانچه بخوابد و بیدار نشود احتیاطاً باید روزه آن روز را قضا كند، هم چنین است اگر براى دفعه سوم بخوابد و بیدار نشود، ولى در هیچ یك از اینها كفّاره بر او واجب نمى شود.

مسأله 1379ـ خوابى كه در آن محتلم شده خواب اوّل حساب نمى شود ولى اگر از آن خواب بیدار شود و دوباره بخوابد خواب اوّل حساب مى شود.

مسأله 1380ـ هرگاه روزه دار در روز محتلم شود بهتر است فوراً غسل كند امّا اگر نكند براى روزه اش اشكالى ندارد.

مسأله 1381ـ هرگاه در ماه رمضان بعد از اذان صبح بیدار شود و ببیند محتلم شده روزه اش صحیح است، خواه بداند پیش از اذان محتلم شده، یا بعد از آن و یا شك داشته باشد.

مسأله 1382ـ كسى كه مى خواهد قضاى روزه ماه رمضان را بگیرد اگر بعد از اذان صبح بیدار شود و ببیند محتلم شده و بداند پیش از اذان صبح محتلم شده، اگر وقت قضاى روزه تنگ نیست بنابر احتیاط واجب روز دیگرى را روزه بگیرد، اگر وقت قضاى روزه تنگ است مثلاً پنج روز قضا به ذمّه دارد پنج روز هم بیشتر به ماه رمضان باقى نمانده، همان روز را روزه بگیرد و روزه اش صحیح است.

مسأله 1383ـ اگر در ماه مبارك رمضان پیش از اذان صبح از حیض یا نفاس پاك شود و براى غسل وقت ندارد تیمّم كند و روزه اش صحیح است، امّا اگر براى هیچ كدام از غسل و تیمّم وقت ندارد باید بعداً غسل كند و روزه او نیز صحیح است.

مسأله 1384ـ اگر زن بعد از اذان صبح از خون حیض یا نفاس پاك شود نمى تواند روزه بگیرد، همچنین اگر در اثناء روز خون حیض یا نفاس ببیند اگر چه نزدیك مغرب باشد.

مسأله 1385ـ اگر زن پیش از اذان صبح از حیض یا نفاس پاك شود و در غسل كردن كوتاهى كند، بنابراحتیاط واجب روزه اش باطل است، ولى چنانچه كوتاهى

 نكند، مثلاً منتظر باشد كه حمّام باز شود یا آب حمّام گرم شود و تا اذان غسل نكند در صورتى كه تیمّم كرده باشد روزه او صحیح است.

مسأله 1386ـ زنى كه در حال استحاضه است باید غسل خود را به تفصیلى كه در احكام استحاضه گفته شد به جا آورد و روزه او صحیح است.

مسأله 1387ـ كسى كه مسّ میّت كرده و غسل مسّ میّت بر او واجب شده، مى تواند بدون غسل مسّ میّت روزه بگیرد و اگر در حال روزه هم مسّ میّت كند روزه اش باطل نمى شود، ولى براى نماز باید غسل كند.

نوع مطلب : رساله توضیح المسائل حضرت آیة اللّه مكارم شیرازى، 
برچسب ها : باقى ماندن بر جنابت تا اذان صبح،
لینک های مرتبط :
 
 
برچسب ها
پیوندها
آخرین مطالب
 
   
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو