درباره وبلاگ
مدیر وبلاگ : احسان
نویسندگان
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
دانشنامه آزاد
صفحه نخست             تماس با مدیر           پست الکترونیک               RSS                  ATOM
سه شنبه 20 مهر 1389 :: نویسنده : احسان

احكام نماز عید فطر و قربان

مسأله 1311ـ اگر در تكبیرهاى نماز و قنوتهاى آن شك كند چنانچه از محل نگذشته بنابر كمتر بگذارد و اگر بعد معلوم شود كه گفته بود اشكال ندارد.

مسأله 1312ـ اگر از روى سهو، قرائت، یا تكبیرها، یا قنوتها را فراموش كند و بعد از رفتن به ركوع یادش بیاید نمازش صحیح است.

مسأله 1313ـ اگر در نماز عید یك سجده یا تشهّد را فراموش كند احتیاط واجب آن است كه بعد از نماز آن را به جا آورد و اگر كارى كند كه در نمازهاى روزانه سجده سهو دارد احتیاط واجب آن است كه سجده سهو را بعد از نماز به جا آورد.

نوع مطلب : رساله توضیح المسائل حضرت آیة اللّه مكارم شیرازى، 
برچسب ها : احكام نماز عید فطر و قربان،
لینک های مرتبط :


سه شنبه 20 مهر 1389 :: نویسنده : احسان

مستحبّات نماز عید فطر و قربان

مسأله 1310ـ مستحبّ است در نماز عید فطر و قربان امور زیر را به امید ثواب پروردگار رعایت كند:

قرائت نماز عید را بلند بخواند. بعد از نماز دو خطبه بخواند مانند خطبه هاى نماز جمعه با این تفاوت كه در نماز جمعه قبل از نماز و در نماز عید بعد از نماز خوانده مى شود (و این خطبه در صورتى است كه نماز را با جماعت بخواند). در این نماز سوره مخصوص شرط نیست، ولى بهتر است در ركعت اوّل سوره «سَبِّحِ اسْمِ رَبِّكَ الاْعْلى» و در ركعت دوم سوره «وَ الشَّمْس» بخواند. در روز عید فطر قبل از نماز عید با خرما افطار كند و در عید قربان بعد از نماز قدرى از گوشت قربانى بخورد. پیش از نماز عید غسل كند و دعاهایى كه قبل از نماز و بعد از آن در كتب دعا آمده بخواند. در نماز عید بر زمین سجده كند و در موقع گفتن تكبیرها دستها را بلند كند. بعد از نماز مغرب و عشا در شب عید فطر و بعد از نماز صبح و ظهر و عصر روز عید و نیز بعد از نماز عید فطر این تكبیرها را بگوید: «اَللّهُ اَكْبَرُ، اَللّهُ اَكْبَرُ، لا إلهَ إلاّ اللّهُ وَ اَللّهُ اَكْبَرُ، اللّهُ اَكْبَرُ وَ لِلّهِ الْحَمْدُ، اَللّهُ اَكْبَرُ عَلى ما هَدانا». در عید قربان بعد از ده نماز كه اوّل آنها نماز ظهر روز عید و آخر آنها نماز صبح روز دوازدهم است، همان تكبیرها را بگوید و بعد از آن اضافه كند: «اَللّهُ اَكْبَرُ عَلى ما رَزَقَنا مِنْ بَهِیمَةِ الاْنْعامِ وَ الْحَمْدُ لِلّهِ عَلى ما اَبْلانَا»، ولى اگر روز عید قربان در منى باشد این تكبیرات را بعد از پانزده نماز مى گوید كه اوّل آن نماز ظهر روز عید و آخر آن نماز صبح روز سیزدهم ذى الحجّه است. نماز عید را در فضاى باز بخواند نه زیر سقف.

نوع مطلب : رساله توضیح المسائل حضرت آیة اللّه مكارم شیرازى، 
برچسب ها : مستحبّات نماز عید فطر و قربان،
لینک های مرتبط :


سه شنبه 20 مهر 1389 :: نویسنده : احسان

دستور نماز عید فطر و قربان

مسأله 1308ـ نماز عید فطر و قربان دو ركعت است، در ركعت اوّل بعد از خواندن حمد و سوره باید پنج تكبیر بگوید و بعد از هر تكبیر یك قنوت بخواند و بعد از قنوت پنجم تكبیر دیگرى بگوید و به ركوع رود، بعد دو سجده به جا آورد و برخیزد و در ركعت دوم چهار تكبیر بگوید و بعد از هر تكبیر قنوت بخواند و تكبیر پنجم را بگوید و به ركوع رود و بعد از ركوع دو سجده به جا آورد و تشهّد بخواند و سلام گوید.

مسأله 1309ـ در قنوت این نماز هر دعایى كافى است، ولى مناسب است این دعا را  به قصد ثواب بخواند: «اَللّهُمَّ اَهْلَ الْكِبْرِیاءِ وَ الْعَظِمَة وَ اَهْلَ الْجُودِ وَ الْجَبَرُوتِ وَ اَهْلَ الْعَفْوِ وَ الرَّحْمَةِ وَ اَهْلَ التَّقْوى وَ الْمَغْفِرَةِ اَسْئَلُكَ بِحَقِّ هذَا الْیَوْمِ الَّذِى جَعَلْتَهُ لِلْمُسْلِمینَ عیداً وَ لِمحَمَّد صَلَّى اللّهُ عَلَیْهِ وَ آلِهِ ذُخْراً وَ شَرَفاً وَ كِرامَةً وَ مَزیداً اَنْ تُصَلِّىَ عَلى مُحَمَّد وَ آلِ مُحَمَّد وَ اَنْ تُدْخِلَنِى فى كُلِّ خَیْر اَدْخَلْتَ فیهِ مُحَمَّداً وَ آلَ مُحَمَّد وَ اَنْ تُخْرِجَنی مِنْ كُلِّ سُوء اَخْرَجْتَ مِنْهُ مُحَمَّداً وَ آلَ مُحَمَّد صَلَواتُكَ عَلَیْهِ وَ عَلَیْهِمْ اَللّهُمَّ اِنّى اَسْئَلُكَ خَیْرَ ما سَئَلَكَ بِهِ عِبادُكَ الصّالِحُونَ وَ اَعُوذُ بِكَ مِمّا اسْتَعاذَ مِنْهُ عِبادُكَ الْمـُخْلَصُونَ».

نوع مطلب : رساله توضیح المسائل حضرت آیة اللّه مكارم شیرازى، 
برچسب ها : دستور نماز عید فطر و قربان،
لینک های مرتبط :


سه شنبه 20 مهر 1389 :: نویسنده : احسان

نماز عید فطر و قربان

مسأله 1306ـ این نماز در زمان حضور امام(علیه السلام) واجب است و باید به جماعت خوانده شود، ولى در زمان ما كه امام(علیه السلام) غایب است مستحب مى باشد و مى توان آن را به جماعت یا فرادى خواند.

مسأله 1307ـ وقت نماز عید فطر و قربان از اوّل آفتاب است تا ظهر، ولى مستحبّ است نماز عید قربان را بعد از بلند شدن آفتاب بخواند و در عید فطر مستحبّ است بعد از بلند شدن آفتاب افطار كند و زكات فطره را بدهد و بعد نماز عید را بجا آورد.

نوع مطلب : رساله توضیح المسائل حضرت آیة اللّه مكارم شیرازى، 
برچسب ها : نماز عید فطر و قربان،
لینک های مرتبط :


پنجشنبه 15 مهر 1389 :: نویسنده : احسان

احكام استطاعت

مسأله 1734ـ كسى كه بدون خانه ملكى رفع احتیاجش نمى شود هنگامى حج بر او

 

[322]

واجب است كه پول خانه را هم داشته باشد، ولى اگر با خانه اجاره اى یا وقفى و مانند آن مى تواند زندگى كند مستطیع است.

مسأله 1735ـ هرگاه زن مالى دارد كه مى تواند با آن حج برود ولى بعد از بازگشت نه شوهرش قادر بر تأمین زندگى اوست و نه خودش، حج بر او واجب نمى شود.

مسأله 1736ـ هرگاه كسى مخارج رفتن به مكّه را ندارد، ولى دیگرى مالى به او مى بخشد یا در اختیار او مى گذارد كه با آن حج برود و مخارج زن و فرزند او را در این مدّت نیز مى پردازد بر چنین كسى حج واجب است، هر چند بدهكار باشد و در موقع بازگشت نیز وسیله كافى براى امرار معاش نداشته باشد و قبول كردن چنین هدیه اى واجب است، مگر این كه در آن منّت یا ضرر یا مشقّت غیر قابل تحمّلى باشد و این حج كفایت از حجّ واجب او مى كند.

مسأله 1737ـ شخص بدهكار هرگاه مخارج حج را داشته باشد ولى با پرداخت بدهى خود توانایى بر حج ندارد چنین كسى مستطیع نیست، مگر این كه طلبكار عجله اى نداشته باشد و او هم مطمئن باشد كه بعداً قادر به اداء دین است.

مسأله 1738ـ هرگاه كسى را اجیر كنند كه در سفر حج خدمت شخص یا كاروانى را كند و به این صورت حجّ خود را به جا آورد حجّ واجب او حساب مى شود; ولى قبول چنین كارى واجب نیست.

مسأله 1739ـ كسى كه مى تواند با قرض كردن حج به جا آورد، مستطیع نمى باشد و حج بر او واجب نیست; ولى اگر چند نفر مخارج حجّ كسى و نفقه عیال او را بپردازند حج بر او واجب مى شود.

مسأله 1740ـ هركس مى تواند از طرف دیگرى براى انجام حج اجیر شود، به شرط این كه از مسائل حج آگاه باشد، خواه قبلاً حج به جا آورده باشد یا نه، ولى اگر خودش نتواند حج را به جا آورد نمى تواند آن را به دیگرى واگذار كند مگر به اجازه صاحب پول.

مسأله 1741ـ با اجیر كردن كسى براى حج از طرف میّت ذمّه او ادا نمى شود، مگر

 

[323]

زمانى كه اطمینان حاصل شود او حج را به جا آورده است.

مسأله 1742ـ جایز است از مال زكات یا سهم امام بگیرند و حج به جا آورند، و این حج، حج واجب محسوب مى شود.

مسأله 1743ـ كسى كه نیاز به ازدواج دارد و بیش از مخارج آن، پولى براى حج ندارد، مستطیع نیست و حج بر او واجب نمى شود.

مسأله 1744ـ هرگاه حج بر كسى واجب شود و انجام ندهد و استطاعتش از دست برود باید به هر طریق كه مى تواند حج را به جا آورد، ولو با قرض گرفتن یا اجیر شدن باشد.

مسأله 1745ـ هرگاه شخص مستطیع حج به جا نیاورد سپس توانایى جسمانى را از دست بدهد، بطورى كه نا امید باشد از این كه خودش حج را به جا آورد، باید شخص دیگرى را از طرف خود به حج بفرستد، امّا هرگاه كسى قدرت مالى پیدا كند ولى بر اثر پیرى یا بیمارى، توانایى نداشته باشد، حج بر او واجب نیست، ولى احتیاط مستحب این است كه اجیر بگیرد.

مسأله 1746ـ كسى كه حجّ واجب را به جا آورده مستحبّ است دوباره حج به جا آورد، ولى اگر ازدحام بیش از حدّ حجّاج براى كسانى كه هنوز حج به جا نیاورده اند تولید مزاحمت شدید كند بهتر است موقّتاً از انجام حجّ مستحبّى خوددارى نمایند، همچنین در مقام نوبت بندى بهتر است نوبت را به كسانى دهند كه حجّ واجب را به جا مى آورند و اگر خانه خدا فرضاً یك سال از زوّار خالى بماند بر حاكم شرع واجب است عدّه اى را به حج بفرستد هرچند حجّ واجب خود را انجام داده باشند.

نوع مطلب : رساله توضیح المسائل حضرت آیة اللّه مكارم شیرازى، 
برچسب ها : احكام استطاعت،
لینک های مرتبط :


پنجشنبه 15 مهر 1389 :: نویسنده : احسان

حــــــج

 

 

 

حج و شرایط آن

مسأله 1733ـ «حج» یعنى زیارت خانه خدا و انجام اعمالى كه آنها را مناسك حج مى نامند ودر تمام عمر یك بار برهمه كسانى كه داراى شرایط زیر باشند واجب است:

بالغ بودن عاقل بودن با انجام حج، عمل واجب دیگرى كه مهمتر از حج است ترك نشود یاكار حرامى كه اهمّیّتش درشرع بیشتراست بجانیاورد. استطاعت و آن بچند چیز حاصل مى شود: داشتن زادوتوشه راه و آنچه در سفرش به آن محتاج است و مركب سوارى مورد نیاز، یا مالى كه بتواند به وسیله آن، اینها را به دست آورد. نبودن مانعى در راه و عدم وجود ترس از خطرو ضرر بر جان و عرض و مال خویش، كه اگر راه بسته است یا ترس از خطرىوجود دارد حج بر او واجب نیست، ولى اگر راه دیگرى دارد هر چند دورتراست لازم است از آن راه به حج رود. توانایى جسمانى بر انجام مناسك حج داشتن وقت كافى براى رسیدن به مكّه و انجام مناسك داشتن مخارج كسانى كه خرج آنها بر او شرعاً یا عرفاً لازم است. داشتن مال یا كسب و كارى كه بعد از بازگشت بتواند با آن زندگى كند.

نوع مطلب : رساله توضیح المسائل حضرت آیة اللّه مكارم شیرازى، 
برچسب ها : حــــــج،
لینک های مرتبط :


پنجشنبه 15 مهر 1389 :: نویسنده : احسان

زمینى كه كافر ذمّى از مسلمان مى خرد

مسأله 1563ـ هرگاه كافر ذمّى، یعنى كافرى كه به صورت یك اقلّیّت سالم در كنار مسلمانان زندگى مى كند و شرائط ذمّه را پذیرفته است، زمینى را از مسلمان بخرد باید یك پنجم عواید را به جاى یك دهم زكات معمولى بپردازد.

مسأله 1564ـ هرگاه كافر ذمّى زمینى را كه از مسلمانى خریده به مسلمان دیگرى بفروشد خمس ساقط نمى شود، همچنین اگر بمیرد مسلمانى آن زمین را از او به ارث ببرد احتیاط آن است كه خمس آن را بپردازد، اگر كافر ذمّى در موقع خرید زمین شرط كند كه خمس آن را ندهد، یا شرط كند كه فروشنده خمس آن را بدهد، شرط او باطل است و باید خمس آن را خودش بپردازد، ولى اگر شرط كند فروشنده به جاى او مقدار خمس را بدهد عمل به این شرط لازم است.

مسأله 1565ـ هرگاه مسلمان زمینى را بدون خرید و فروش ملك كافر كند و عوض آن را بگیرد، مثلاً به او صلح نماید، بنابر احتیاط واجب باید كافر ذمّى خمس آن را بدهد.

نوع مطلب : رساله توضیح المسائل حضرت آیة اللّه مكارم شیرازى، 
برچسب ها : زمینى كه كافر ذمّى از مسلمان مى خرد،
لینک های مرتبط :


پنجشنبه 15 مهر 1389 :: نویسنده : احسان

غنائم جنگى

مسأله 1557ـ هرگاه مسلمانان به دستور امام معصوم با كفّار جنگ كنند و چیزهایى در جنگ به دست آورند باید خمس آن را بدهند، امّا مخارجى را كه براى حفظ غنیمت و حمل و نقل آن كرده اند از آن كم مى شود.

مسأله 1558ـ هرگاه مسلمانان به اذن نایب خاص، یا نائب عامّ امام(علیه السلام) اقدام به جنگ بر ضدّ كفّار كنند و غنائمى به دست آورند احتیاط واجب آن است كه خمس آن را بپردازند.

مسأله 1559ـ سلاحهاى بزرگى كه در جنگهاى امروز در غنائم به دست مى آید و مصرف شخصى ندارد، مانند تانكها و توپها، حاكم شرع و ولىّ امر مسلمین مى تواند آن را منحصراً در اختیار ارتش اسلام قرار دهد.

 

[291]

مسأله 1560ـ مسلمانان حق دارند اموال كفّارى را كه با آنها در حال جنگ هستند تملّك كنند و باید خمس آن را بدهند.

مسأله 1561ـ غنائم جنگى كه خمس آن را باید داد منحصر به غنائم منقول است كه با دادن خمس ملك جنگجویان است، امّا زمینهایى كه از كفّار با جنگ به دست مى آید خمس ندارد و ملك همه مسلمین است.

مسأله 1562ـ هرگاه گروهى از مسلمانان بر ضدّ گروه دیگرى تجاوز كنند باید جلو متجاوز را گرفت تا به حكم خدا گردن نهد و اگر مسلمانان در این میان غنائمى به دست آورند نمى توانند آن را ملك خود سازند، بلكه باید نگهدارى كنند و بموقع به آنها بازگردانند، مگر چیزهایى كه اگر در دست آنها باشد منشأ فساد و ادامه تجاوز مى شود كه با اجازه حاكم شرع از آن استفاده صحیح مى شود.

نوع مطلب : رساله توضیح المسائل حضرت آیة اللّه مكارم شیرازى، 
برچسب ها : غنائم جنگى،
لینک های مرتبط :


پنجشنبه 15 مهر 1389 :: نویسنده : احسان

روزه هاى مكروه

مسأله 1469ـ روزه روز عاشورا مكروه است، همچنین روزى كه انسان شك دارد روز عرفه است یا عید قربان و روزه میهمان بدون اجازه میزبان نیز كراهت دارد.

 

نوع مطلب : رساله توضیح المسائل حضرت آیة اللّه مكارم شیرازى، 
برچسب ها : روزه هاى مكروه،
لینک های مرتبط :


پنجشنبه 15 مهر 1389 :: نویسنده : احسان

راه ثابت شدن اوّل ماه

مسأله 1456ـ اوّل ماه از پنج طریق ثابت مى شود:

دیدن ماه با چشم، امّا دیدن با دوربین و وسایل دیگرى از این قبیل كافى نیست.

شهادت عدّه اى كه از گفته آنها یقین پیدا شود (هر چند عادل نباشند، همچنین هر چیزى كه مایه یقین گردد).

شهادت دو مرد عادل، ولى اگر این دو شاهد صفت ماه را بر خلاف یكدیگر بگویند، یا نشانه هایى بدهند كه دلیل بر اشتباه آنهاست به گفته آنها اوّل ماه ثابت نمى شود.

گذشتن سى روز تمام از اوّل ماه شعبان كه اوّل ماه رمضان با آن ثابت مى شود، یا گذشتن سى روز تمام از اوّل ماه رمضان كه اوّل ماه شوال ثابت مى شود (البتّه این در صورتى است كه اوّل ماه قبل مطابق همین طریق ثابت شده باشد).

حكم حاكم شرع، به این صورت كه براى مجتهد عادلى اوّل ماه ثابت شود و سپس حكم كند كه آن روز اوّل ماه است، در این صورت پیروى از او بر همه لازم است، مگر كسى كه یقین به اشتباه او دارد.

مسأله 1457ـ اوّل ماه به وسیله تقویمها و محاسبات منجّمین ثابت نمى شود، هرچند آنها اهل اطّلاع و دقّت باشند، مگر این كه از گفته آنها یقین حاصل گردد، همچنین بلند بودن ماه و دیر غروب كردن آن دلیل بر این نمى شود كه شب قبل شب اوّل ماه بوده است.

 مسأله 1458ـ اگر در شهرى اوّل ماه ثابت شود براى شهرهاى دیگر كه با آن نزدیك است كافى است و همچنین شهرهاى دور دستى كه افق آنها باهم متّحد است، همچنین اگر در بلاد شرقى ماه دیده شود براى كسانى كه در بلاد غربى نسبت به آنها باشند كافى است (مثل این كه اوّل ماه در مشهد ثابت شود مسلّماً براى كسانى كه در تهران هستند كافى است ولى عكس آن كفایت نمى كند).

مسأله 1459ـ اگر اوّل ماه رمضان ثابت نشود روزه واجب نیست، ولى اگر بعداً ثابت شود كه آن روزى را كه روزه نگرفته اوّل ماه بوده باید آن را قضا كند.

مسأله 1460ـ روزى را كه انسان شك دارد آخر رمضان است یا اوّل شوّال باید روزه بگیرد، امّا اگر در اثناء روز ثابت شود كه اوّل شوّال است باید افطار كند هر چند نزدیك مغرب باشد.

مسأله 1461ـ هرگاه شخص زندانى نتواند به ماه رمضان یقین پیدا كند باید به گمان خود عمل نماید و آن ماه را كه بیشتر احتمال مى دهد كه ماه رمضان است روزه بگیرد و اگر گمان براى او حاصل نشود هر ماهى را كه روزه بگیرد صحیح است، ولى احتیاط واجب آن است كه اگر زندان او ادامه یابد در سال آینده نیز همان ماه را روزه بگیرد.

نوع مطلب : رساله توضیح المسائل حضرت آیة اللّه مكارم شیرازى، 
برچسب ها : راه ثابت شدن اوّل ماه،
لینک های مرتبط :
( کل صفحات : 12 )    1   2   3   4   5   6   7   ...   
 
 
برچسب ها
پیوندها
آخرین مطالب
 
   
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو