درباره وبلاگ
مدیر وبلاگ : احسان
نویسندگان
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
دانشنامه آزاد
صفحه نخست             تماس با مدیر           پست الکترونیک               RSS                  ATOM
پنجشنبه 7 مرداد 1389 :: نویسنده : احسان

خواص درمانی میوه ى درخت سقز بنه


در فارسى اسم من ((بن (( و ((بنه (( مى باشد و عده اى هم به آن پسته ى وحشى مى گویند. انواع و اقسام دارم . به میوه پیوندى من گلخك و به نوع ترش من بنشته گویند، و در شیراز ماست بندان آنرا با ماست مخلوط مى كنند، تا خوش و بو و گوارا شود. در زبان تركى به میوه ى من ((چاتلانغوش (( و ((چتلانغوچ (( است و سابقا در تهران زیاد مصرف داشت . اعراب به میوه درخت من حب الخضراء لقب داده اند. گل درخت من قرمز است . در رنگرزى از آن استفاده مى شود. پسته را به تنه ى من پیوند مى زنند تا محصولى درشت و خندان بدست آورند، و چنانچه مرا به درخت پسته پیوند كنند، میوه ى من درشت شده و گلخنك نامیده مى شود.
 

درخت من دیر خزان مى كند و از تنه ى آن بطور طبیعى ، یا با دادن شكاف صمغى خارج مى شود كه به آن در فارسى سقز و در عربى بطم گویند. در بلوچستان میوه درخت مرا كوبیده و با آن حلوا درست مى كنند و معتقدند كه بهترین مقوى اعصاب و شهوت است . در خوزستان و سایر استان هاى جنوبى ، دانه هاى میوه ى مرا در ظرفى پر از آب نگاهدارى مى كنند تا خشك نشود. درخت من در جنگلهاى خشك فارس كرمان - بلوچستان - یزد - لرستان - كردستان و ارتفاعات الموت و كوه هاى پنجگانه و از دوستان كبد و طحال است . شهوت را زیاد مى نمایم . زهكش كلیه و ریزكننده سنگها هستم ، اخلاط سینه و ریه را پاك مى كنم ، خارج كننده ى اقسام كرم معده بوده و پیشاب را زیاد مى نمایم . خون قاعده و بواسیر را كه بسته شده باشد باز مى كنم . باد شكن - ضد فلج و لغوه بوده ، سرفه و خفقان را تسكین مى دهم . مسكن درد كمر - درد پشت و درد قولنج هستم . میوه ى مرا جهت درمان غش و استسقاء تجویز كرده اند. مخلوط با بادام و شكر جهت چاق شدن بدن و باز شدن ادرار و با سركه جهت سر درد و تنقیه ى جگر و گزیدن افعى و رتیل نافع مى باشم . اگر میوه ى مرا داخل نان كنند، از تخمیر آن در شكم جلوگیرى مى كنم و به هضم آن كمك مى نمایم . زیاده روى در خوردن من باعث زخم شدن دهان و كم اشتهایى است .
ضماد من درمان ورم ها و زخم هاى سخت است . مالیدن میوه كوبیده ى من بر پوست بدن باز كننده ى رنگ و نیكویى رخسار است و در صورتى كه مدتى آن را بر محل ماه گرفتگى بمالند، به تدریج رنگ آن را زایل مى نماید. میوه ى من داراى ویتامین هاى ((آ)) و اقسام ((ب (( و ((د)) مى باشد و به همین جهت مقوى اعصاب بوده و ترك لب را معالجه و از شبكورى جلوگیرى مى كند. نرمى استخوان را درمان مى نماید. اگر میوه ى مرا كمى سوزانده و آن را بر محل گرى بمالند، باعث رویاندن مو مى شوم . مخصوصا در مورد طاسى سر اثر بیشترى دارم و چنانچه برگ درخت مرا كوبیده و بر محل ریزش مو بمالند، باعث روییدن مو شده و مو را دراز نگاه مى دارم . بخور. پوست درخت من جهت گریزاندن حشرات آزموده شده ....و در صنعت داروسازى با صمغ آن پمادى درست مى كنند كه مالیدن آن بر بدن از گزش پشه جلوگیرى مى نماید. جوشانده پوست درخت من با مصطكى جهت فلج - لغوه - كزاز - رعشه - ورم مفاصل و پاك كردن لكه هاى ضربه از پوست مفید است . كوبیده ى برگ من با آب خضاب خوبى است و با سر كه و روغن جهت رویاندن ، نرم كردن و دراز نگاهداشتن مو مفید است .
به هم میهنان كلیمى توصیه كنید كه در موقع پختن فطیر از میوه ى من استفاده كنید تا دفع ضرر آن شود.

سقز

صمغ درخت من كه سقز نام دارد، مقوى معده بوده ، و به هضم غذا كمك مى كند و با آن سقزهاى تجارتى را مى سازند. پیشاب آور و محرك اشتها است و با محلول الكلى آن در صنعت نوعى ورنى فسادناپذیر ساخته مى شود. ضماد آن كه با پیه ذوب مى شود جهت رفع كجى و تركیدن ناخن و درمان شقاق مزمن (ترك نشیمنگاه ) مى باشد. مخصوصا اگر كمى شنجرف به آن اضافه شود. صمغ درخت من مخلوط با روغن زیتون جهت بر طرف كردن و رمها و ترك پوست و خارش آن سودمند مى باشد. مقدار خوراك سقز پنج گرم مى باشد. اهالى بلوچستان و استانهاى جنوبى كه از میوه من استفاده مى كنند، در برابر امراض بزرگ مثل سرطان در امان مى باشند. و اگر دسترسى به میوه ى من ندارید، از ترشى من كه به چاتلانغوش معروف است استفاده كنید.

 

 

خواص درمانی سیب

خواص درمانی هندوانه

خواص درمانی شكرپاره یا زردآلو

خواص درمانی خیار

خواص درمانی لوبیا

خواص درمانی بلال

خواص درمانی اسفناج

خواص درمانی هلو

خواص درمانی اختر زغال

خواص درمانی بامیه

خواص درمانی سكنجبین

خواص درمانی سیب زمینى ترشى

خواص درمانی آفتابگردان

خواص درمانی سركه

خواص درمانی انجیر

خواص درمانی شقاقل

خواص درمانی هویج

خواص درمانی بولاغ اوتى

خواص درمانی انار

خواص درمانی ریحان

خواص درمانی گلابى

خواص درمانی پنیر

خواص درمانی ماش

خواص درمانی گشنیز

خواص درمانی كلم

خواص درمانی انگور

خواص درمانی شاهتره

خواص درمانی چغندر

خواص درمانی عسل

خواص درمانی سیب زمینى

خواص درمانی انبه

خواص درمانی ریواس

خواص درمانی كنگر

قرارداد پایاپاى

گرسنگى مواد سفیده اى

معرفى خوراكیها

خوراكیهاى فراموش شده

علل گرسنگى هاى مخفى

گرسنگى نامرئى

تغذیه ناقص

كمبود عوامل غذایى

دانشكده طب سنتى

فصد یا رگ زدن

حجامت و مشت و مال

طب سوزنى در ایران

طب سوزنى و درمان سنتى ایران

احیاى درمان سنتى در ایران

نوع مطلب : زبان خوراكیها معرفی خواص درمانی گیاهان : دكتر غیاث الدین جزایرى، 
برچسب ها : خواص درمانی میوه ى درخت سقز بنه، سقز،
لینک های مرتبط :
 
 
برچسب ها
پیوندها
آخرین مطالب
 
   
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات