تبلیغات
دانشنامه آزاد - خواص درمانی شكرپاره یا زردآلو
 
درباره وبلاگ
مدیر وبلاگ : احسان
نویسندگان
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
دانشنامه آزاد
صفحه نخست             تماس با مدیر           پست الکترونیک               RSS                  ATOM
پنجشنبه 7 مرداد 1389 :: نویسنده : احسان

خواص درمانی شكرپاره یا زردآلو

 

مرا، رسید بخورید تا به خون سازیم پى ببرید.
در برگم خاصیت ضد كرم وجود دارد.
شكوفه ام ضد خونریزى است و خودم درمان درد گرمازدگان هستم !
من شكرپاره ، همتاى عسل ، زردآلو هستم . یك میوه ى كوهستانى كه در ییلاقات به عمل مى آیم .
 

عده اى زادگاه اولیه ى مرا ارمنستان مى دانند، ولى من خود را ایرانى الاصل مى شناسم و از ایران به ارمنستان رفته ام . من انواع و اقسام به اسامى نورى - قیسى و آغچه نبات دارم ، به من اروق اروك و مشمش هم گفته اند. یك نوع من كه میوه اش ریز و هسته اش تلخ است ، مشمش كلیبى ، یا زردآلوى هسته تلخ نام دارد، و میوه نارس مرا در خراسان اخكوك مى نامند.
رسیده من مشروط به این كه روى درخت با كمك حرارت آفتاب رسیده باشد، بسیار شیرین و معطر است ، ولى میوه كال و نارس من دیرهضم و نفاخ بوده ترشى معده را زیاد كرده ، و ایجاد آروغ ترش مى كند. كسانى كه معده اى تنبل دارند و آنهایى كه غذا را ترش مى كنند، نباید به میوه نارس و سفت من لب بزنند و تنها میوه اى از من را بخورند كه كاملا نرم و شیرین باشد. من به حد وفور ویتامین ((آ)) دارم . به این جهت به رشد اطفال شما كمك مى كنم و به چشمان شما نور و جلا بخشیده ، و از شب كورى جلوگیرى مى كنم و شما مى توانید به جاى روغن ماهى نامطبوع به فرزندان خود از میوه ى خوش مزه و گواراى من بدهید. هرگز مرا بعد از غذاهاى سنگین نخورید، و بعد از خوردن من آب سرد ننوشید و در آب سرد استحمام ننمایید، زیرا در این صورت من در معده زود تخمیر مى شوم ، و ایجاد گاز و نفخ مى نمایم و اما در این مورد باید بدانید اصولا ما میوه ها گناهى نداریم . مقصر واقعى غذاهاى گوشتى هستند كه ایجاد عطش مى نمایند و با كمك ویتامین هاى ما، غذاى خوبى براى میكربهاى عفونت زا آماده مى سازند و شما هم با خوردن آب خنك شكم را سرد مى كنید و هضم غذا را به عقب مى اندازید و به میكرب هاى متعفن فرصت نشو و نما مى دهید. و این میكرب ها هستند كه در معده تولید گاز مى نمایند.
غذاشناسان جدید و قدیم مرا خون ساز مى دانند، ولى پزشكان قدیم ایران حتى دانشمند بزرگ ((رازى (( مرا عامل رقیق شدن خون معرفى كرده است و در این مورد حكیم مؤ من و دیگران نوشته اند هر كس زردآلو بخورد، و بعد خون بگیرد، خون سفید از بدنش خارج مى شود. این اتهام در حق من روا نیست ، مخصوصا امروز كه همه مى دانند عامل رقیق شدن خون كمبود ویتامین ((ث (( مى باشد من علاوه بر داشتن ویتامین ((ث (( داراى آهن بوده ، و هنر خون سازى دارم و از طرفى مى دانیم كه پزشكان قدیم ایران با داشتن تجربیات زیاد، كمتر اشتباه كرده اند و مثلى است معروف ، بیهوده سخن به این درازى ممكن نیست ، حقیقت این است كه عامل فساد خون در این مورد هم میكرب هایى هستند كه در معده در اثر تخمیر مواد غذایى رشد و نمو مى نمایند و در مقابل سربازان مدافع بدن ، یعنى گویچه هاى سفید خون ، از سنگرهاى خود خارج شده ، و براى مقابله با این موجودات خطرناك وارد كارزار شده و در نتیجه نسبت گویچه هاى سفید به قرمز در خون بالا مى رود و خون كمرنگ مى شود و از طرفى همین عمل باعث كمبود ویتامین ((ث (( مى گردد و اگر كسانى كه دچار نفخ شكم هستند، در خوردن من افراط نمایند، پس از مدتى مبتلا به بیمارى رقیق شدن خون خواهند شد و از این رو ما به این دسته از بیماران توصیه مى نماییم كه با خوردن آب لیمو و میوه هاى ترش و شیرین و سبزى هاى تازه با كمبود ویتامین ((ث (( مبارزه نمایند.
در اینجا بد نیست مجددا یادآور شویم كه تنها میوه كال و نارس من در بعضى از معده ها تولید نفخ كرده و تخمیر مى شود و میوه هاى رسیده و برگه قیسى مخصوصا قیسى كه با گوگرد ضد عفونى شده باشد، چنین معایبى ندارد.
كسانى كه عطش فراوان دارند، و در شكم خود احساس حرارت زیاد مى نمایند و همچنین آنهایى كه حركات دودى در شكمشان زیاد است ، از خوردن من بهره مند مى شوند و نیز كسانى كه مبتلا به گرمازدگى شده اند مى توانند از وجود من یا آب من استفاده كنند و اگر دسترسى به میوه تازه ندارند، از برگه قیسى استفاده كرده و آن را خیس نموده و بعد میل نمایند. قیسى خشك مسهل صفرا و ملین بوده ، عطش را كم مى كند و غلیان خون و التهاب را برطرف مى نماید.
اگر بعد از خوردن من احساس سنگینى در معده نمودید. و دچار نفخ شكم شدید، فورا مقدارى زیره را دم كرده ، و میل نمایید. این عوارض برطرف میشود.
مغز هسته شیرین من كمى دیر هضم است ولى بو داده و نمك زده ى آن زود هضم مى شود.
روغن مغز هسته ى شیرین من ملین معده و نرم كننده ى سینه مى باشد. روغن مغز هسته ى تلخ ضد آماس است ، و خوردن و مالیدن آن جهت مبتلایان به بواسیر نافع است ، و ریختن چند قطره از آن در گوش مسكن درد آن مى باشد. در سایر خواص شبیه روغن بادام تلخ است . مقدار خوراك آن فقط تا پانزده گرم مى باشد، ولى روغن شیرین آن را بیشتر مى توان خورد.
آشامیدن جوشانده برگ ما كرم معده را از بین مى برد - ادرار زیاد مى كند. كمپرس آن اورام را فرو مى نشاند.
خوردن ده گرم از برگ خشك ما، با آب سرد درمان اسهال است . شكوفه درخت ما ضد خونریزى است ، و براى این كار جوشانده اى تهیه كنید، مقدارى از آن را بخورید، یا پنبه را در این آب آغشته كرده ، در بینى مبتلایان به خون دماغ بگذارید و یا روى محل خونریزى قرار دهید و اثر معجزه آساى آن را به چشم ببینید.
اگر میوه مرا با مغز هسته آن بخورید دچار نفخ نخواهید شد.

خواص درمانی عسل

خواص درمانی پنج انگشت یا فلفل بیابانى

خواص درمانی سیب زمینى

خواص درمانی انبه

خواص درمانی ریواس

خواص درمانی بو مادران

خواص درمانی آرتیشو

خواص درمانی كنگر

بیماریهاى دیگرى كه از كمبود مواد سفیده اىحاصل مى شود

قرارداد پایاپاى

خواص درمانی مواد سفیده اى

گرسنگى مواد سفیده اى

معرفى خوراكیها

خوراكیهاى فراموش شده

علل گرسنگى هاى مخفى

گرسنگى نامرئى

سخت ترین مصائب

هدف از انتشار كتاب زبان خوراكیها

تغذیه ناقص

كمبود عوامل غذایى

دانشكده طب سنتى

فصد یا رگ زدن

حجامت و مشت و مال

طب سوزنى در ایران

طب سوزنى و درمان سنتى ایران

احیاى درمان سنتى در ایران

كارگزاران رسول اكرم در شهرها

همسران رسول اكرم

فصل دوازدهم : حجة الوداع

جهاد حنین

فتح مكه

فصل یازدهم : فتح بزرگ

پیكار خیبر

نامه به شاه ایران

  صلح حدیبیه

دعاى باران

جنگ احزاب

فصل هفتم : جهاد احد

سال دوم هجرت

جهاد بدر

غار ثور

فصل پنجم : دیار هجرت

بزرگان قریش

دعوت به اسلام

نخستین مسلمان

فصل چهارم : نخستین جهاد

ازدواج با خدیجه

فصل سوم : در آستانه نبوت

عهد كودكى

فصل یكم : نور در ظلمت

نوع مطلب : زبان خوراكیها معرفی خواص درمانی گیاهان : دكتر غیاث الدین جزایرى، 
برچسب ها : خواص درمانی شكرپاره یا زردآلو،
لینک های مرتبط :


دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 02:21 ق.ظ
Hey there, I think your blog might be having browser compatibility issues.

When I look at your blog in Opera, it looks fine but when opening in Internet Explorer,
it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up!

Other then that, excellent blog!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


 
 
برچسب ها
پیوندها
آخرین مطالب