تبلیغات
دانشنامه آزاد - خواص درمانی انجیر
 
درباره وبلاگ
مدیر وبلاگ : احسان
نویسندگان
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
دانشنامه آزاد
صفحه نخست             تماس با مدیر           پست الکترونیک               RSS                  ATOM
پنجشنبه 7 مرداد 1389 :: نویسنده : احسان

 خواص درمانی انجیر

 

به این همه ادعا كه دارم خرده نگیرید، همه اش بى چون و چراست .
از انواع ویتامین سرشارم .
مزاج را لینت مى دهم .
درمان صد در صد دمل هاى چركینم .
شیرابه مرا به ریشه دندان بمالید تا از درد آن آسوده شوید.
همین شرابه من ، گوشت را قابل پخت مى كند و هزار خاصیت دیگر كه در من نهفته است .
 

نام من انجیر است ، انجیل هم مى گویند. بزرگترین افتخار من این است كه خداوند در قرآن مجید به جان من قسم خورده است . تنها یك میوه خوشمزه و لذیذ نیستم ، بلكه غذاى نرم و لطیف و دارویى سودمند و بى ضرر مى باشم . قدرت غذایى من بیش از سایر میوه ها و خواص دوایى من بیش از تصور است . من از قدیم در جنگلهاى آفریقا، آسیا و آمریكا به عمل مى آمدم . زادگاه مخصوصى ندارم و در جنگل هاى شمال و جنوب ایران هم وجود داشته ام من انواع و اقسام ریز و درشت ، بى دانه ، زرد و قرمز و صورتى و بنفش دارم . یك نوع ریز من در تهران به نام انجیر شیرازى است . در گذشته انواع سفید مرا غذا و نوع بنفش مرا دوا مى دانستند ولى من این تقسیم را قبول ندارم ، بلكه مدعى هستم كه در هر رنگ و شكل بستانى ، كوهى و بیابانى ، خوراك اشخاص سالم و درمان افراد بیمار مى باشم . من انواع زودرس و دیررس دارم . در جاهاى سردسیر دیرتر و اگر خیلى سرد باشد، اصلا نمى رسم و میوه ام در آنجا تا رسیدن زمستان كال مى ماند و مردم این میوه هاى نارس را دیوانجیر نام گذاشته اند، خوردن دیو انجیر به علت داشتن شیرابه فراوان نامرغوب و خطرناك است .
من به مقدار فراوان داراى ویتامین هاى آ - ب - ث و مواد معدنى مثل آهن - برم - منگنز - آهك و گوگرد مى باشم و كمى هم آرسنیك دارم ، و نیز داراى مواد چربى - سفیده اى و از همه ى بیشتر مواد قندى در من است .
اگر میوه مرا پس از چیدن در روى سبد یا پارچه سوراخ ‌دار در برابر تابش ‍ آفتاب قرار دهند، قند من زیادتر شده ، میزان آن به سى تا چهل درصد مى رسد. من در تابستان داخل تره بار در دكان میوه فروشى و در زمستان در ردیف خشكبار در دكان آجیل فروشى ها عرضه مى شوم ، و در تمام اعضاى مختلف درخت من ، یك شیرابه سفید رنگ جریان دارد كه مشخصات آنرا خواهم گفت . من یك میوه سهل الهضم هستم ، اگر مرا قبل از غذا بخورید، مجارى دستگاه گوارش را باز و اشتها را تحریك و محیط را براى هضم و دفع غذا آماده میسازم و سبب تخلیه كامل شكم خواهم شد.
در داروخانه ها شربت من با روغن بادام شیرین كه جهت لینت به اطفال مى دهند رقیب شده است . مربا و كمپوت من بهترین غذا براى مبتلایان به یبوست است . از جوشاندن میوه من ، در شیر شربتى بدست مى آید كه نرم كننده سینه و معده بوده ، مضمضه آن لثه ها را محكم و غرغره اش سینه و گلو را نرم و دردهاى كهنه آنها را شفا مى بخشد. كسانى كه از لاغرى رنج مى برند و مى خواهند كمى چاق شوند، غذایى بهتر از من پیدا نخواهند كرد. مخصوصا اگر چهل روز ناشتا مرا با كمى انیسون تناول نمایند. با اینكه قند فراوان دارم ، معذلك كسى را بیش از حد مناسب چاق نمى كنم و میوه تازه من خنك محسوب مى شود، حرارت و تشنگى را تسكین مى دهم ، عرق را زیاد مى كنم و سموم و چربى را با عرق بیرون مى آورم ، و همین امر در گذشته این شبهه را ایجاد كرده بود كه من شپش را در بدن زیاد مى كنم ، در صورتى كه زیاد شدن این جانور گناه من نبود، بلكه خروج چربى و سموم چرك بدن را زیاد مى كرد، و محیط مناسبى براى رشد شپش بود، من كبد را تقویت مى كنم ، ورم طحال را فرو مى نشانم ، خوردن من با گردو مقاومت بدن را در برابر سموم بالا مى برد. خوردن من با پسته و بادام جهت تقویت نیروى حافظه و قدرت تعقل و تفكر سودبخش است ، اگر میوه خشك مرا بو داده و بكوبید گردى بدست مى آید كه به نام قهوه انجیر معروف است و براى سیاه سرفه - ذات الریه و سینه دردهاى كهنه مفید مى باشد، و خشونت قصبة الریه را از بین مى برد.
وجود گوگرد در من باعث زیاد شدن مو شده ، از ریزش آن جلوگیرى مى نماید. با من شربت ، ژله و مارمالاد درست كنید و در زمستان براى گرم شدن و جلوگیرى از سرماخوردگى میل نمایید. میوه من با مغز گردو محرك شهوت است و ضماد من با زاج جهت زخمهاى آبكى و با بوره جهت بثورات جلدى و گنده تاول زیاد تجویز مى شود.
خواص بهى بخش من منحصر به میوه من نیست ، جوشانده شاخه هاى من مبتلایان به استسقاء و پوست تازه آن ، براى مبتلایان به اسهال خونى و شكم روش تجویز شده است .
شیرابه اى كه در تمام اعضاى درخت من و دیوانجیر وجود دارد، مسهل قوى و خطرناك است .
من بوى بد دهان را از بین میبرم ، و سوخته میوه من با روغن خضابى است كه موهاى سفید را مشكى مى نماید.
اگر میوه ما سوزانده با كمى گلیسرین مخلوط كنید، و دندان هاى خود را با آن بشویید، آنها را سفید و محكم مى نماید. ضماد گرم میوه من با آرد جو مسكن درد عضلات است . دمل ها و كورك ها را باز مى كند. ضماد میوه من با روغن زیتون یا موم جهت معالجه تركیدن پوست كه در اثر سرما ایجاد شده است . مفید مى باشد. حمول من با عسل ، زخم و جراحات را از بین میبرد، و از ترشح و خونریزى جلوگیرى مى نماید، مشروط بر اینكه با رعایت اصول بهداشت و فنون داروسازى باشد. میوه من مخلوط با خرما، كشمش ، و عناب به چهار میوه سینه نرم كن معروف است . دانه هاى میوه من معده و رودهها را جارو مى كند و فضولات را با خود دفع مى كند براى جلوگیرى از باردار شدن ، غذاشناسان آمریكا گیاهى به نام : ((مى - پى - كو - تاتا)) را معرفى كردند كه در كلمبیا به عمل مى آید، و نتایج خوب داده است ، در ایران هم گیاه هایى كه داراى هورمون گیاهى استروژن باشند، فراوان است و به تدریج خود را معرفى خواهند كرد.
شیرابه من شیر را منعقد مى كند، و آنرا تبدیل به نوعى پنیر مى نماید كه فوق العاده زود هضم است . این شیرابه بلغم و لیزابه هاى معده و روده ها را نیز منعقد كرده ، و به دفع آنها كمك مى كند. مالیدن آن میخچه - زگیل و خال گوشتى و آثار جلدى را از بین مى برد، سابقا سرمه آن جهت جلوگیرى از آبریزش چشم زیاد تجویز مى شد.
اگر كمى از این شیرابه را به پنبه زده و در بن دندان یا حفره دندان كرم خورده بگذارید، درد آن فورا ساكت مى شود. اگر دندان پزشكان از این شیرابه جهت كشتن عصب دندان استفاده كنند نتیجه اى بهتر و زودتر خواهند گرفت . این شیرابه داراى آنزیمى است شبیه لوزالمعده كه به هضم غذا و گوشت كمك فراوان مى كند. اگر گوشت سخت و ناپز دارید، مختصرى از این شیرابه به آن بزنید و یا یك میوه كال مرا در دیگ غذا بیندازید، بزودى پخته خواهد شد. اگر یكدانه میوه كال مرا در دیگ حلیم بیندازید، گوشت و گندم آن نرم و حل شده و بخوبى مهرا مى گردند حبوبات ناپز هم به این وسیله نرم و زود پز خواهند شد. حال كه خواص مختلف شیرابه مرا دانستید، بد نیست بدانید در خواص آن نوشته اند، جامدات را آب مى كند و مایعات را منجمد مى سازد.
شلكا انجیر یا جمیز - در كتاب هاى گیاه شناسى به میوه اى اشاره شده است كه به فارسى شلكا انجیز و در كتب پزشكى جمیز نام دارد. اعراب به آن تین الاحمق یعنى انجیر احمق لقب داده اند، در كتب دارویى فرنگى نامش ‍ انجیر اسپانیا و بارى بارى مى باشد، این میوه كه جهت اسهال و اسهال خونى مصرف فراوان دارد، از خانواده ما نیست و از دسته كاكتوس ها مى باشد.

 

خواص درمانی عسل

خواص درمانی پنج انگشت یا فلفل بیابانى

خواص درمانی سیب زمینى

خواص درمانی انبه

خواص درمانی ریواس

خواص درمانی بو مادران

خواص درمانی آرتیشو

خواص درمانی كنگر

بیماریهاى دیگرى كه از كمبود مواد سفیده اىحاصل مى شود

قرارداد پایاپاى

خواص درمانی مواد سفیده اى

گرسنگى مواد سفیده اى

معرفى خوراكیها

خوراكیهاى فراموش شده

علل گرسنگى هاى مخفى

گرسنگى نامرئى

سخت ترین مصائب

هدف از انتشار كتاب زبان خوراكیها

تغذیه ناقص

كمبود عوامل غذایى

دانشكده طب سنتى

فصد یا رگ زدن

حجامت و مشت و مال

طب سوزنى در ایران

طب سوزنى و درمان سنتى ایران

احیاى درمان سنتى در ایران

كارگزاران رسول اكرم در شهرها

همسران رسول اكرم

فصل دوازدهم : حجة الوداع

جهاد حنین

فتح مكه

فصل یازدهم : فتح بزرگ

پیكار خیبر

نامه به شاه ایران

  صلح حدیبیه

دعاى باران

جنگ احزاب

فصل هفتم : جهاد احد

سال دوم هجرت

جهاد بدر

غار ثور

فصل پنجم : دیار هجرت

بزرگان قریش

دعوت به اسلام

نخستین مسلمان

فصل چهارم : نخستین جهاد

ازدواج با خدیجه

فصل سوم : در آستانه نبوت

عهد كودكى

فصل یكم : نور در ظلمت

نوع مطلب : زبان خوراكیها معرفی خواص درمانی گیاهان : دكتر غیاث الدین جزایرى، 
برچسب ها : خواص درمانی انجیر،
لینک های مرتبط :


چهارشنبه 3 مرداد 1397 09:35 ب.ظ
I just could not depart your site before suggesting that I really
loved the usual info a person provide on your visitors?
Is gonna be again continuously in order to investigate cross-check new posts
جمعه 17 آذر 1396 08:36 ق.ظ
An impressive share! I've just forwarded this onto a co-worker
who had been conducting a little research on this.
And he actually bought me lunch due to the fact that I stumbled upon it for
him... lol. So allow me to reword this.... Thank YOU for
the meal!! But yeah, thanks for spending the time to talk about this matter here on your website.
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 10:52 ق.ظ
Hello there, I found your blog by way of Google at the same time as looking for a related topic, your website came
up, it seems great. I have bookmarked it
in my google bookmarks.
Hi there, just turned into aware of your weblog thru Google, and located that it's truly informative.

I'm gonna watch out for brussels. I will appreciate if you happen to proceed this in future.
Lots of other folks can be benefited from your writing.
Cheers!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


 
 
برچسب ها
پیوندها
آخرین مطالب