تبلیغات
دانشنامه آزاد - خواص درمانی كلم
 
درباره وبلاگ
مدیر وبلاگ : احسان
نویسندگان
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
دانشنامه آزاد
صفحه نخست             تماس با مدیر           پست الکترونیک               RSS                  ATOM
پنجشنبه 7 مرداد 1389 :: نویسنده : احسان

خواص درمانی كلم

 

ضد رعشه هستم و قوه بینایى را تقویت مى كنم .
خواب آورم و برادرم ((كلم سنگ (( علاج ورم روده است .
شربت كلم قرمز درمان نقرس و رماتیسم است .
مخصوصا براى پیران و سالخوردگان كه طبعى سرد دارند، سودمندم !
 

اسم من كلم است . ایرانیان قدیم به ما ((كرم (( مى گفتند و اعراب آن را معرب كرده ، ما را كرنب صدا كردند، و بالاخره به نام كلم معروف شدیم . ما بیش از سى نوع هستیم . در بعضى از انواع ما گل ، بعضى برگ و در برخى ساقه زیرزمینى قابل استفاده و خوراكى است و همه اینها موقعى قابل مصرف است كه از تابش آفتاب و شبنم محفوظ مانده باشد، به انواع و اقسام ما كلم قمرى - قنبیط - كلم گل پیچ - كلم سنگ - كلم برگ - كلم غنچه اى - كلم بروكسل - كلم شلغمى - كلم گل سرخى - كلم فندقى - كلم قرمز - شلغم بیابان - قمریت - لهنه - قرنیا - قرنیو - كرانبى - كرانیا - لخته - لاخته - اعاریسا - لهینه - لهانه - و اسامى دیگر هم به ما داده اند.
برگ و گل ما موقعى نرم و لطیف بوده ، و براى خوراك انسان مناسب است كه با وسایل گوناگون از نور و حرارت آفتاب محفوظ مانده ، رنگ آنها سفید باشد، و چنانچه سبز و سفت شود، براى تهیه علوفه مناسب تر خواهد بود. برگهاى بعضى از انواع ما به رنگهاى قرمز و بنفش هم در مى آیند و این برگها، علاوه بر مصرف خوراكى در صنعت داروسازى و شیمیایى بكار میروند.
از نظر مواد چربى فقیر هستیم و به همین جهت در آشپزى همیشه ما را با گوشت هاى فربه و چرب مى پزند - روس ها هم ما را به مغز قلم گاو كه چربى زیاد دارد طبخ مى نمایند، و چنانچه مى دانید به این سوپ برش ‍ مى گویند. ما سرشار از ویتامین هاى آ - ب - ث - و پ پ هستیم و همچنین داراى املاح گوگرد - كلسیم - پتاسیم - منیزیم بوده و كمى هم ارسنیك داریم ، و به همین علت است كه به رشد عمومى كمك مى كنیم ، و براى مسلولین و اشخاص ضعیف البنیه مفید مى باشیم . به علت داشتن كلسیم و گوگرد، براى مو و ناخن ها سود فراوان داریم . سنگهاى كلیه و مثانه را از بین مى بریم ، برگهاى ما به علت داشتن ویتامین ((پ پ (( از بیمارى پلاگر جلوگیرى مى كند. به علت داشتن كمى ارسنیك مقوى اعصاب بوده و رعشه را از بین مى بریم و از ابتلا به مرض جذام پیشگیرى مى نمائیم . ما مقوى قوه بینائى و كمى خواب آور هستیم . صدا را باز مى نمائیم ، برگهاى ما چنانچه خام خورده شود ورم طحال را معالجه مى كند. در كلم سنگ آنزیمى وجود دارد كه براى ورم روده مفید است . این آنزیم در تمام هویج ها یعنى ساقه هاى زیرزمینى خوراكى مثل زردك - سیب زمینى - شلغم هم وجود دارد. ولى مقدار آن در سیب زمینى اسلامبولى و كلم سنگ زیادتر است ، آب این ساقه هاى زیرزمینى را بگیرید و بنوشید و از منافع سرشار آنها استفاده كنید. شربت كلم قرمز براى سینه و ضماد آن ضد نقرس و روماتیسم است . تنتور كلم قرمز در آزمایشگاه معرف ترشى و قلیائى است . اخیرا در بازار ایران چند نوع ما كه به صورت كاهو در آمده است ، مثل یخنى قنبیط كه از غذاهاى مخصوص اهالى شهر قم است ، و برش كه تازه در ایران معمول شده است كمى ملین بوده ، پیشاب را زیاد مى كند. زیاده روى در خوردن ما باعث دیدن خواب هاى پریشان و تولید نفخ در پهلو و بالاخره غلیظ شدن خون و بالا رفتن فشار آن است . هیچگاه به خوراكى هایى كه با ما مى پزید، و سالادى كه درست مى كنید، ادویه نزنید. اشخاص سیاه چهره و لاغر اندام كه مزاجى سودائى دارند، نباید در خوردن ما افراط نمایند. كسانى كه سابقه مالیخولیا - سرطان - داءالفیل - واریس و بواسیر دارند. باید از ما خانواده پرهیز نمایند. بطور كلى ما براى كسانى كه مزاجى گرم دارند، خوب نیستیم ، و برعكس صاحبان مزاج سرد و پیران سالخورده كه احتیاج به گرم كردن بدن دارند از خوردن ما سود بسیار خواهند برد، و این دسته مى توانند خردل و سیر هم به ما بزنند - ما به بدن هاى ضعیف نیرو مى دهیم ، و رشد اطفال را زیاد مى كنیم ، و از ابتلا به اگزما جلوگیرى مى نماییم . محصول تابستانى ما دیر هضم است ، آب برگها و ساقه و تخم ما كرم كش است . اگر بچه هاى شما مبتلا به كرم معده هستند، بیست تا سى گرم برگ ما را آب گرفته و به آن ها بخورانید. براى اینكه با چاقى مبارزه كنید، آب نوع قرمز یا بنفش ما را گرفته با كمى شكر مخلوط كرده به قوام آورید و بعد با دو برابر آن آب پرتقال یا نارنج مخلوط كرده ، نوش جان نمائید. برگهاى قرمز و بنفش ‍ خانواده ما ضد چاقى هستند، براى گرفتگى صدا و رفع اختلالات ریوى ، پنج تا شش گرم برگ قرمز ما را كوفته در نیم لیتر آب جوشانده میل نمائید.
ضماد برگهاى سفت ما مسكن صداع - سردرد و دردهاى رماتیسمى نقرس ‍ و سیاتیك است . برگهاى ما را كمى له كنید و كمى روى آتش بپزید. بعد آنها را گرم گرم روى پارچه پشمى انداخته ، در روى موضع درد بیندازید. این مرهم براى اعضاى در رفته و رگ به رگ شده نیز مفید است ، و اگر آنرا پس از جا انداختن به موضع بیندازید. درد آن را تسكین داده ، به ترمیم و نوسازى یاخته ها كمك مى كند. ضماد برگ ما در موارد مننژیت و سینه پهلو هم توصیه شده است و براى این منظور، قبل از رسیدن پزشك مى توان برگهاى ما را كه با آتش كمى پخته اید، قبل از رسیدن پزشك مى توان برگهاى ما را كه با آتش كمى پخته اید، گرم در روى صورت و سینه و شكم بیندازید تا سبب تسكین آلام آنها شود.
ضماد برگهاى ما با آرد جو براى از بین بردن اورام سرد و گرم و باد سرخ و سرطان و با سركه جهت برص و اگزما با سفیده تخم مرغ جهت سوختگى مجرب است . سوخته برگهاى ما براى منع روئیدن مو توصیه شده است و با پیه خوك ، جهت خنازیر و جراحات سخت ، و با سفیده تخم مرغ جهت رفع سوختگى نافع است .
میوه ما كه همان بذر ما مى باشند كشنده كرم معده و مالیدن آن ، برطرف كننده كك مك بوده ، و مقدار خوراك آن تا ده گرم است .
اگر مبتلا به نفخ معده هستید، و داروها و غذاهاى دیگر آن را برطرف نكرده اند به سراغ ما بیایید و از آب پخته ما استفاده كنید.

 

خواص درمانی عسل

خواص درمانی پنج انگشت یا فلفل بیابانى

خواص درمانی سیب زمینى

خواص درمانی انبه

خواص درمانی ریواس

خواص درمانی بو مادران

خواص درمانی آرتیشو

خواص درمانی كنگر

بیماریهاى دیگرى كه از كمبود مواد سفیده اىحاصل مى شود

قرارداد پایاپاى

خواص درمانی مواد سفیده اى

گرسنگى مواد سفیده اى

معرفى خوراكیها

خوراكیهاى فراموش شده

علل گرسنگى هاى مخفى

گرسنگى نامرئى

سخت ترین مصائب

هدف از انتشار كتاب زبان خوراكیها

تغذیه ناقص

كمبود عوامل غذایى

دانشكده طب سنتى

فصد یا رگ زدن

حجامت و مشت و مال

طب سوزنى در ایران

طب سوزنى و درمان سنتى ایران

احیاى درمان سنتى در ایران

كارگزاران رسول اكرم در شهرها

همسران رسول اكرم

فصل دوازدهم : حجة الوداع

جهاد حنین

فتح مكه

فصل یازدهم : فتح بزرگ

پیكار خیبر

نامه به شاه ایران

  صلح حدیبیه

دعاى باران

جنگ احزاب

فصل هفتم : جهاد احد

سال دوم هجرت

جهاد بدر

غار ثور

فصل پنجم : دیار هجرت

بزرگان قریش

دعوت به اسلام

نخستین مسلمان

فصل چهارم : نخستین جهاد

ازدواج با خدیجه

فصل سوم : در آستانه نبوت

عهد كودكى

فصل یكم : نور در ظلمت

نوع مطلب : زبان خوراكیها معرفی خواص درمانی گیاهان : دكتر غیاث الدین جزایرى، 
برچسب ها : خواص درمانی كلم، ضد رعشه، قوه بینایى،
لینک های مرتبط :


دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 01:16 ب.ظ
I've learn some good stuff here. Certainly worth bookmarking for revisiting.
I wonder how a lot attempt you set to make this type of fantastic
informative website.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


 
 
برچسب ها
پیوندها
آخرین مطالب