تبلیغات
دانشنامه آزاد - خواص درمانی سیب زمینى
 
درباره وبلاگ
مدیر وبلاگ : احسان
نویسندگان
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
دانشنامه آزاد
صفحه نخست             تماس با مدیر           پست الکترونیک               RSS                  ATOM
پنجشنبه 7 مرداد 1389 :: نویسنده : احسان

خواص درمانی سیب زمینى

 

من از آمریكاى جنوبى آمده ام
مسكن دردهاى معدى هستم
مقوى قلب بوده ، لثه ها را محكم كرده و از خونریزى آن جلوگیرى مى كنم
تنورى ن ویتامین بیشترى دارد
از سرخ كردن من بپرهیزید... و اگر زخم معده دارید از نوع اسلامبولى من استفاده كنید....
 

به من در فارسى سیب زمینى مى گویند و چون در زمان ناصرالدین شاه ، میرزا ملكم خان مرا به ایران آورد، مدتى به ((آلوملكم (( معروف بودم . اعراب به من بطاطا - بطاطس و بطاطه مى گویند و عده اى هم از آنها مرا ((تفاح الارض (( مى خوانند. زادگاه اولیه من آمریكاى جنوبى است و براى اولین بار ملاحان اسپانیایى مرا در كشور پرو پیدا كرده و در سال 1550 یعنى چهارصد و بیست سال قبل به اروپا آوردند، و از آن تاریخ كشت من در جهان شروع شد و اكنون در بیشتر كشورها به عمل مى آیم ، قسمت قابل استفاده من در تغذیه و درمان ، غده زیرزمینى است كه به نام سیب مشهور شده است .
گل و برگ من به علت داشتن سم سولانین چندان مصرفى ندارد. معذلك جوشانده سى در هزار آنها، خواب آور و آرامبخش است . براى رماتیسم - ضعف اعصاب و درد مفاصل تجویز مى شود. اگر این شربت را با عسل شیرین كنید، براى رفع عفونت هاى ریوى و معدى مفید شناخته شده است . سم سولانین من با سم سایر خانواده ى ما فرق دارد. این سم قى آور بوده . مردمك دیده را باز مى كند. تولید سرگیجه ، قولنج و اسهال مى نماید. رنگ چهره را برافروخته و ایجاد تشنج مى كند، و درمان آن پس از شستشوى معده ، خوردن شیر و تخم مرغ است . این سم در تمام قسمت هاى بوته من وجود دارد و تنها در غده ى زیرزمینى من مقدار آن كم است ، ولى پس از جوانه زدن زیاد مى شود و علامت آن سوزاندن بیخ گلو است . گرچه خوردن من در این حالت براى تسكین دردهاى عصبى و معدى و خارش اگزما مفید است ، ولى باید از خوردن آن اجتناب كرد. من ملین هستم و به علت داشتن بیست میلى گرم ویتامین ث درصد گرم ، ضد رقیق شدن و فساد خون بوده ، لثه ها را محكم و از خونریزى جلوگیرى مى كنم . اگر مرا پوست كنده در آب جوش بیندازید، و بپزید فقط چهل درصد از ویتامین ((ث (( خود را از دست داده ، و شصت درصد را حفظ مى كنم ، ولى اگر مرا در آب سرد انداخته و بعد بجوشانید پنجاه درصد از ویتامین ((ث (( من از بین مى رود، و اگر پوست كنده بپزید 65 درصد از ویتامین من نابود مى شود. تنورى و كباب شده من ویتامین بیشترى دارد.
علاوه بر ویتامین ((ث (( من داراى ویتامینهاى ((ب (( و املاح پتاسیم و فسفر آهن - منیزى و آهك هستم . به علت داشتن پنج گرم املاح پتاسیم در یك كیلوگرم ، مقوى قلب بوده و با داشتن مواد نشاسته اى ، براى مبتلایان به مرض قند زیان ندارم و این دسته از بیماران مى توانند بجاى نان تنورى مرا میل نمایند. ولى اگر مرا در آب انداخته بپزند، مقدارى از املاح من در آب حل شده ، و براى مبتلایان مفید نیست ، مگر آنكه آب جوشانده مرا همراه با من نوش نمایند. به بیماران قلبى توصیه كنید كه براى جبران كمبود پتاسیم ، یك رژیم غذایى با من بگیرند و براى این كار، ابتدا چند روز شیر زیاد میل نمایند و بعد سه روز متوالى هر روز یك كیلو تنورى یا پخته ى مرا بدون نمك زدن بتدریج در شش نوبت میل نمایند و بجز من غذاى دیگرى نخورند. در روز سوم مقدار ادرار خیلى زیاد مى شود و بایستى رژیم را قطع كنند. مقدار نشاسته در انواع من فرق مى كند. در انواع درشت من كه به سیب زمینى آردى معروف است ، زیادتر و در نوع اسلامبولى و فشندى كمتر است . من داراى دو تا سه درصد مواد ازته و نیم درصد چربى هستم .
بدترین غذایى كه در ایران با من درست مى كنند، سرخ كرده من است كه غالبا آنرا برشته مى نمایند، اگر مى خواهید مرا همراه با روغن بخورید، آب پز آنرا گرم گرم پوشت كنده با كره مخلوط و نرم نمایید و اگر مى خواهید با روغن بپزید بهتر آن است كه روغن مایع گیاهى را جوشانده و خلال هاى مرا در آن بریزید و بهم بزنید و پس از آنكه كف آن تمام شد و من بخوبى پخته شدم ، آنها را با كفگیر گرفته در آبكشى كه روى دیگ روغن قرار گرفته بریزید و بگذارید روغن اضافى آن خارج مى شود، براى تهیه چیپس معمولا خلال مرا در آب انداخته و نشاسته ى آنرا مى گیرند و بعد بطریق فوق در روغن مى پزند و بعد نمك زده و بسته بندى مى كنند. از خوردن آن موقعى كه زیاد مانده است خوددارى كنید و اطفال را از خوردن آن منع نمایید.
اگر آب پز مرا گرم گرم پوست كنده و له كنید و روى مواضع دردناك و متورم بگذارید، درد آنها را تسكین خواهد داد. من به علت داشتن املاح فسفر شهوت را زیاد مى كنم و قواى عقلانى را تقویت مى نمایم . یكى دیگر از خواص من زیاد شدن ادرار است . كلیه و مثانه را به این وسیله زهكشى مى كنم . مهمترین خاصیت درمانى من كه شایان توجه و تحسین است ، معالجه زخم معده مى باشد. من به علت داشتن دیاستازو آنزیمى مخصوص ، زخم هاى معدى را التیام و فضولات خارجى معدى را كه غالبا سبب زخم هستند همراه خود دفع مى نمایم . حتى اگر این فضولات تكه هایى فلزى را از قبیل میخ - سنجاق و ذرات لعابى باشد.
براى معالجه زخم معده ، آب نوع اسلامبولى مرا خام گرفته و میل نمایید. براى جبران كمبود ویتامین ((ث (( رنده كرده خام مرا همراه با سالاد میل كنید و در موقع تهیه سالاد اولیویه ، خام مرا رنده كرده اضافه نمایید.
پخته و آب پز مرا زیاد نگاه ندارید. زیرا یك نوع قارچ سمى مى تواند روى آن رشد نماید.
در صنعت با من الكل و عسل مصنوعى و نشاسته درست مى كنند.
اگر هنگام شب مرا با روغن گردو به سالاد اضافه كنید براى از بین بردن كرمهاى معدى و روده اى مفید مى باشم . ضماد خام من مرهمى گرانبها و عالى است . اگر آنرا روى یك پارچه تمیز گذاشته ، روى پلك چشم هاى ورم كرده بگذارید ورم آنرا فرو مى نشانم . ترك دست و پا را كه در اثر سرمازدگى پیدا مى شوم ، معالجه مى كنم و درد و سوزش و سوختگى را برطرف مى سازم . رنده كرده خام من مخلوط با روغن زیتون بثورات چركى جلدى را درمان مى كند و گذاشتن این مرهم روى دكمه اى بواسیر و نواسیر مفید است .
اگر خام مرا در شیر رنده كنید، بهترین شیر زیبایى جهت نرم و لطیف كردن پوست هاى دست و صورت شما مى باشم و به این شیر بهتر است كمى گلاب اضافه نمایید. اگر آبگوشت یا آش شما در اثر غفلت كمى شور شد مى توانید تكه هاى مرا در آن بریزید تا نمك اضافى را به خود جذب نمایم .
اگر در سماور و كترى شما املاح آهكى رسوب كرده و قشر سختى به وجود آورده است ، مى توانید پوست مرا در آن ریخته بجوشانید تا آنها را كنده و تمیز نمایم .
اگر غذاى شما در اثر مسامحه سوخت و دیگ شما ته گرفت ، مى توانید چند دانه از نوع آردى مرا در آن انداخته ، در كمى آب بپزید و بعد آنرا به ته دیگ مالیده و ذرات سوخته را به كمك آن پاك نمایید.
من در شهرهاى صنعتى اروپا و آمریكا یك وعده غذاى كارگران را تاءمین مى كنم و آلمان ها پیشرفت خود را در علم و صنعت از نیروى من مى دانند. در ایران مرا در آبگوشت ، طاس كباب و اسلامبولى و خورش قیمه و اكثر خوراكى هاى فرنگى اضافه مى نمایند، تنورى و آب پز مرا همراه با گلپر زیاد مى خورند اگر مى خواهید فرزندان شما در درس پیشرفت نمایند، مرا به خوراك آنها اضافه كنید و پوره مرا به اطفال شیرخوار كه مى خواهند غذا خور شوند بدهید، براى باز شدن آبسه ى دندان ، تنورى یا پخته مرا گرم گرم له كرده كنار آن بگذارید.

نوع مطلب : زبان خوراكیها معرفی خواص درمانی گیاهان : دكتر غیاث الدین جزایرى، 
برچسب ها : خواص درمانی سیب زمینى، دردهاى معده، مقوى قلب، لثه، زخم معده،
لینک های مرتبط :


دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 10:01 ق.ظ
I like the helpful info you supply on your articles. I will bookmark your weblog and take a look at once more here frequently.

I'm relatively certain I will be told many new stuff proper here!

Good luck for the next!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


 
 
برچسب ها
پیوندها
آخرین مطالب