درباره وبلاگ
مدیر وبلاگ : احسان
نویسندگان
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
دانشنامه آزاد
صفحه نخست             تماس با مدیر           پست الکترونیک               RSS                  ATOM
چهارشنبه 6 مرداد 1389 :: نویسنده : احسان

احیاى درمان سنتى در ایران
با پیشرفت علم و ابتكارات چشم گیرى كه در مهندسى ساختمان و اصول نقشه كشى و فوت و فن معمارى پیدا شده و ایجاد ساختمانهاى آسمان خارش مجهز به وسایل ایمنى و آسایش و بناهاى مجلل و كاخهاى زیبا و دیدنى معذلك حفظ آثار باستانى و ابنیه ى تاریخى و پیروى از اصول و اسلوب معمارى قدیم یك كار ضرورى و افتخارآمیز است . 

جمع آورى اشیاى كهنه و عتیقه و حفظ آنها در موزه هاى بزرگ و كوچك با توسعه ى روز افزون لوكس سازى مغایرت نداشته و روز بروز توسعه مى یابد. نگاهدارى اشیاى سفالى و گلى و ظروف بدل چینى با وجود پیشرفت صنایع چینى سازى و بلور سازى همچنان پابرجا است .
موسیقى اصیل ملى و جمع آورى ترانه هاى محلى همزمان با پیشرفت علم موسیقى و آهنگ هاى شاد و سنفونیهاى بزرگ مغایرت ندارد، رقص هاى محلى و قدیمى با رقص هاى جدید هر دو به صحنه مى آنید و حتى عده اى طرفدار جمع آورى و اجراى تئاترهاى روحوضى هستند و دسته اى هم به احیاى شبیه خوانى و تعزیه خوانى علاقه به خرج مى دهند، حفظ هنرهاى دستى در برابر صنایع ماشینى پسندیده و قابل تحسین است . جمع آورى افسانه هاى كهن از یك طرف و تدوین رمانهاى عشقى و جنایى جدید از سوى دیگر و جمع آورى ضرب المثل هاى قدیمى در مقابل جوك هاى امروزى و حفظ آداب و رسوم قدیمى در مقابل مدهاى جدید همچنان به چشم مى خورد.
پیدایش نظرات و عفقاید جدید فلسفى مانعى براى سیر در حكمت و فلسفه ى قدیم نیست . توجه دانشمندان به علوم مادى باعث انحراف آنها از عقاید ماوراءالطبیعه و متافیزیك نشده است و با همى ى این احوال جاى بسى تعجب است كه در ایران امروز علیرغم توجه اكثریت به درمان سنتى توجهى نمى شود، سنت شكنى در عهد پرورش ابن سینا و محمد بن زكریاى رازى سبب شد كه این علم بزرگ تقریبا از بین رفته و تقریبا در بوته ى فراموشى گذارده شود.
در چین طب سوزنى كه سالها متروك شده بود دوباره زنده شد و شهرت جهانى پیدا كرد بطورى كه اكنون از گوشه و كنار جهان براى فراگرفتن و آموختن این روش قدیمى كه روزبه روز تكمیل تر مى شود روى آورده اند، در شبه قاره هند طب سنتى در برابر طب جدید همگام پیش مى رود و عرض ‍ اندام مى كند و دنیاى داروسازى از تجربیات رهروان طب سنتى حداكثر استفاده را كرده و داروهاى جدیدى به جهان پزشكى و داروسازى عرضه مى دارند و با وجود دانشكده هاى بزرگ پزشكى كه در آنجا اصول نوین پزشكى تدریس مى شود دانشكده هایى جهت احیاى طب سنتى تشكیل شده دانشمندان و محققین عالیقدرى را پرورش مى دهند.
در كشور فدرال سویس كه داراى 22 شهرستان مستقل (كانتون ) است در 21 كانتون شرط طبابت داشتن دانشنامه ى دكتراى فدرال پزشكى است ولى در یك كانتون طبابت آزاد بوده و در آنجا عده اى غیر پزشك مشغول طبابت با مواد گیاهى و طب سنتى مى باشند و كارخانجات بزرگ داروسازى سویس كه شهرت جهانى دارند حداكثر استفاده را از این تجربیات مى نمایند. در كشورهاى فرانسه و آلمان معالجه با گیاه آزاد بوده و بسیار معمول است ، در آلمان آسایشگاهى وجود دارد كه در آنجا بیماران صعب العلاج را كه پزشك آنها را جواب كرده است بسترى مى كنند و با مواد خوراكى معالجه مى نمایند و بطورى كه مدارك و اسناد موجود در آن آسایشگاه نشان مى دهد نتایج خوبى بدست آورده و عده اى را كه از درمان ماءیوس بوده اند تندرست كرده و به خانه هاى خود فرستاده است . هیچكس ‍ منكر ترقیات و كشفیات بزرگ داروسازى جدید نیست سرم هاى ضد بیمارى و ساختن واكسن هاى گوناگون از كشت و كشتار بسیارى از امراض ‍ عفونى از قبیل دیفترى ، كزاز، سیاه سرفه ، سل ، فلج كودكان ، سرخك و ده ها بیمارى دیگر جلوگیرى كرده است . كشف پنى سیلین و سایر داروهاى آنتى بیوتیك جلوى مرگ و میر امراض عفونى را گرفته و روز بروز بر وسعت این مطالعات افزوده شده و داروهاى میكرب كش با طیف وسیعترى ساخته شده و به بازار مى آیند اما با همه ى این پیشرفت هاى بزرگ توسل به طب سنتى در بسیارى از موارد ضرورى به نظر مى رسد.
ما سنت شكنى را در همه جا بت شكنى نمى دانیم و معتقد نیستیم كه تمام بیماران را باید با اصول درمان سنتى معالجه كرد بلكه عقیده داریم كه براى پیشرفت علوم جدید پزشكى احیاى درمان سنتى نهایت لزوم را دارد.
ما نمى گوییم در عصر فضا با بودن هواپیماهاى جت و مافوق صوت و كشتى هاى بزرگ اقیانوس پیما، خط آهن و ماشین هاى سریع السیر لوكس باز هم شما بیایید با كجاوه و وسایل قدیمى مسافرت كنید بلكه مى گوییم هنوز در راه درمان بیماران كوره راههاى پر پیچ و خمى وجود دارد كه مسافرت در آنها بایستى پیاده یا با قاطر و امثال اینها انجام پذیرد، هنوز براى پیمودن سطح كویر شتر سوارى بهترین وسیله است وانگهى هنوز بسیارى از جاده هاى ما مطمئن و كامل نیست و بایستى تعمیر و تعریض شود. براى اصلاح این جاده ها و تبدیل كوره ها راهها به جاده هاى شوسه و شاهراههاى بزرگ تنها نقشه هوایى كافى نیست بایستى مهندسین با كمك بلدهاى محلى پیاده روى و كوه پیمایى نمایند تا نقشه هایى بدون عیب و نقص تهیه كرده و آنرا با كمك وسایل جدید و قدیم پیاده نمایند و براى انجام این كار مسافرت در این كوره راهها بدون شك بایستى با وسایل اولیه انجام گیرد. در علم پزشكى از این كوره بسیار است ، داروهاى جدید آن گونه كه انتظار مى رود كامل و بدون نقص نیست . هنوز بسیارى از بیماریها شناخته نشده و منشاء آنها معلوم نیست . تعداد زیادى از امراض صعب العلاج و درد بى درمان مى باشند، بسیارى از بیماریها و میكربهاى آنها در برابر داروهاى جدید سرسختى نشان داده مزمن مى شوند. از طرف دیگر در ایران ما بیش ‍ از صد هزار گیاه دارویى مى روید و بطورى كه گهگاه دیده مى شود بسیارى از این بیماریهاى مزمن و صعب العلاج با این گیاهان درمان شده و اثرات معجزه آساى آنها ظاهر مى شود.
چه بسیارند بیمارانى كه از خوردن داروهاى جدید نتیجه نگرفته مى خواهند دست به دامان داروهاى طبیعى و قدیمى بزنند. ما در خلال سطور زمان خوراكیها شما را با داستانهایى كه از معجزه ى گیاهان و درمان سنتى دیده ایم آشنا خواهیم كرد، در تاریخ پزشكى از این گونه وقایع حیرت آور زیاد است كه خوشبختانه بعضى از آنها شناخته شده و بسیارى از آنها در پرده ى ابهام باقى است و ما در زبان خوراكیها مى كوشیم ضمن معرفى خوراكیها اسرار زیادى از آنها را فاش سازیم و درمان سنتى ایران را زنده نماییم شاید محققان بتوانند در راه كشف داروهاى جدیدى براى امراض ‍ مورد استفاده قرار دهند چه در طب سنتى ایران بسیارى از بیماریهاى صعب العلاج كه در طب جدید راه درمان آنها پیدا نشده است قابل معالجه بوده و نسخه هاى متعددى براى درمان آنها نوشته اند.
طب نوین با تمام ترقیات شگرف خود و با داشتن وسایل و تجهیزات كافى هنوز از معالجه بسیارى از امراض عاجز است ولى آنجا كه طب جدید باز مى ایستد درمان سنتى با گامى استوار و قیافه اى متین و شاد ظاهر مى شود و دستورهایى مؤ ثر و مفید مى دهد.
زبان خوراكیها خیلى ساده و خودمانى با شما صحبت مى كند و براى درك مطالب آن احتیاجى به حكمت و فلسفه ى طب قدیم نیست . هر كسمختصرى سواد خواندن و نوشتن داشته باشد مى تواند از دستورهاى آن بهره بردارى كند. در این كتاب علاوه بر تشریح خواص خوراكیها یك دوره فواید و دستورهاى درمان سنتى هم بطور ساده نوشته شده است تا جویندگان راه حقیقت بتوانند از آن استفاده نموده و در مواقع لازم قبل از رسیدن طبیب از آن استفاده كنند.
در این كتاب بطور صریح نشان داده مى شود كه یا وجود پیشرفت هاى محیرالعقول علوم پزشكى و داروسازى جدید باز در بسیارى از مواقع و ناخوشیها دستورهاى درمان سنتى ایران هنوز برترى و رجحان خود را از دست نداده است و بخوبى ثابت مى كند كه ملت ایران در نشر فرهنگ و بخصوص دانش پزشكى در جهان پیشقدم بوده و سهم بزرگى داشته و دارد.
كشف هوم در زمان زرتشت و ساختن نوشدارو در عهد هخامنشیان و تاسیس دانشگاه جندى شاپور قبل از ظهور اسلام بهترین گواه این ادعاى ما مى باشد بعد از اسلام نیز دانشمندان و پزشكان بزرگ ایران باز هم در نشر معارف و علوم مقام اول را دارا بودند و اكنون نوبت نسل حاضر است كه مجد و عظمت گذشته را بازیابد و از راه تحقیق و تفحص در درمان سنتى ایران روش هاى نوینى كه با علوم جدید سازگار باشد پیدا كند همانگونه كه دانشمندان چین طب سوزنى را احیا نمودند و روش هاى جدید و ارزنده اى
به دنیاى پزشكى عرضه كردند و با انجام روش هاى محیر العقول جهانى را به حیرت واداشتند.
نوع مطلب : زبان خوراكیها معرفی خواص درمانی گیاهان : دكتر غیاث الدین جزایرى، 
برچسب ها : احیاى درمان سنتى در ایران،
لینک های مرتبط :


پنجشنبه 16 آذر 1396 10:03 ب.ظ
WOW just what I was searching for. Came here by searching for
driving
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


 
 
برچسب ها
پیوندها
آخرین مطالب
 
   
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو