تبلیغات
دانشنامه آزاد - پایان ناپلئون, به سوی پایان,آخرین نبرد
 
درباره وبلاگ
مدیر وبلاگ : احسان
نویسندگان
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
دانشنامه آزاد
صفحه نخست             تماس با مدیر           پست الکترونیک               RSS                  ATOM
تعدادی اختلالات داخلی، و فقدان ورزش و فعالیتهای جسمی ناپلئون را، در حالی كه هنوز بین چهل و پنجاه سال سن بیش نداشت به پیری كشاند. اصرار لو در این كه سربازی بریتانیایی ضمن خروج ناپلئون از حدود لانگوود به دنبال او باشد چنان آن اسیر را به خشم آورد كه از هرگونه سواری، چه با اسب و چه با كالسكه، خودداری كرد. نگهبانانی كه در نزدیكی اطاقهایش مستقر شده بودند انگیزة دیگری بود كه بیشتر در داخل منزل بماند؛ و بی‏علاقگی او به اطالة زندگی او را بیش از پیش به عدم فعالیت متمایل ساخت. برتران در 1818 چنین گزارش كرد: «صد روز از آن زمان گذشته است كه وی از خانه بیرون آمد.» لاس‏كازه نوشته است كه گردش خون امپراطور منظم نبود. و نبض او گاه آن‏قدر ضعیف می‏شد كه شمار آن به پنجاه و پنج ضربان در دقیقه می‏‎رسید.
 
در 1820 به باغبانی پرداخت، و در مسائل مربوط به آن با شجاعت و انضباط نظامی اقدام كرد. همة گروه خود را بر آن داشت كه در این كار به او بپیوندند، و آنان با طیب خاطر از روش یكنواخت و دیرین خود دست برداشتند و به كارحفر كردن، با گاری بردن، كاشتن، آب دادن و وجین كردن پرداختند. سر هادسن‏لو، به عنوان یك حركت جدید دوستانه، تخم گیاه، نشا، درخت و ابزار برای زندانی خود فرستاد. باغ آنها كه بخوبی آبیاری می‏‎شد بزودی سبزیجات تازه به بارآورد كه ناپلئون با لذت از آن می‏خورد. تندرستی او به ظاهر رو به بهبود نهاد. ولی هنگای كه محصول آن باغ صرف و هوای بد آغاز شد، ناپلئون دوباره تنبلی سابق خود را در خانه از سرگرفت.

بزودی بیماریهای او حملة خود را آغاز كردند، و آن هم در چندین جبهه: دندان‏درد، سردرد، جوش، استفراغ، اسهال، سردی دست و پا؛ وضع زخم معده‏اش رو به وخامت گذاشت؛ بیماری سرطان- كه در تشریح بعداز مرگش آشكار شد- او را تقریباً بلاانقطاع آزار می‏داد. این رنجهای بدنی در رفتار، و حتی در فكر و روحیة او اثر گذاشت. افسرده، تندمزاج، و كج‏خلق شد؛ مراقب شأن و مقام خود بود؛ زود می‏رنجید ولی زود عفو می‏كرد؛ پشیزهای خود را می‏شمرد ولی در وصیتنامه‏اش سخاوتمندانه بذل و بخشش كرده است. در 1820 وضع خود را نومیدانه چنین شرح داد:

چقدر سقوط كرده‏ام! من، كه فعالیتم حدی نداشت و سرم هرگز بر بالش راحت نهاده نمی‏شد! در حالت كرختی سنگینی فرورفته‏ام. باید برای گشودن پلكهایم تقلا كنم. روزگاری بود كه عقاید خود را دربارة مطالب مختلف به چهار یا پنج منشی املا می‏كردم كه آن را با سرعتی كه حرف می‏زدم می‏نوشتند. ولی در آن زمان من ناپلئون بودم؛ امروزه هیچكاره‏ام… هیچ فعالیتی ندارم، دیگر زنده نیستم.

تعدادی پزشك مختلف داشت كه هیچ یك از آنها به اندازة كافی نزد او نماند تا آثار بیماریهای او را به طور منظم بررسی كند، یا دستور رژیم غذایی ثابتی را بدهد. دكتر اومارا نخستین و بهترین پزشك او بود، ولی اقامت او در لانگوود دیری نپایید. دو پزشك بریتانیایی به نامهای ستوكوه، وآرنوت جای او را گرفتند، كه هردو افرادی خوب و صبور و با وجدان بودند. ولی در 21 سپتامبر 1819 وضع، براثر ورود فرانچسكو آنتوماركی، به هم خورد. وی پزشكی سی و نه ساله بود، و با توصیه‏ای از طرف كاردینال فش دایی ناپلئون آمده بود. پزشكان بریتانیایی موافقت كردند كه وی كار خود را آغاز كند. آنتوماركی سؤالی را كه ناپلئون از او كرده بود كاملا بجا دانست كه آیا ژنرالها بیشتر آدم كشته‎اند یا پزشكان. هنگامی كه ناپلئون از درد شكم می‎نالید، آنتومارلی حالتی غرورآمیز و گستاخ و بدون ترحم به خود گرفت و دستور داد داروی قی‏آوری با لیموناد به او بدهند. ناپلئون از درد به خود می‏پیچید و نزدیك بود جهان را بدرود گوید؛ و از آنجا كه می‎‏پنداشت مسموم شده است آنتوماركی را مرخص كرد و به او دستور داد كه دیگر بازنگردد. ولی یكی دوروز بعد آنتوماركی با داروها و شربتهای خود بازگشت، و امپراطور اگرچه با كلمات ركیك و غیر قابل چاپ به وی دشنام داد، مجبور شد با او بسازد.

در اواسط مارس 1821، ناپلئون بستری شد و از آن به بعد بندرت آن را ترك گفت. تقریباً بدون وقفه رنج می‏كشید، و آنتوماركی و آرنوت مكرر می‏كوشیدند درد او را با مقادیر كمی تریاك تسكین دهند. در 27 مارس گفت: «اگر حالا حرفة سیاسی من تمام شود، لذت بزرگی خواهد بود. بارها مرگ را آرزو كرده‏ام، و بیمی از مردن ندارم.» در آخرین ماه حیات خود، تقریباً همة غذایی را كه به او می‏دادند استفراغ می‏كرد.

در 15 آوریل وصیتنامة خود را تنظیم كرد. مواد برگزیدة آن چنین است:
1- با اعتقاد به مذهب كاتولیك كه در آغوش آن زاده شده‏ام می‏میرم. … 2- آرزوی من این است كه استخوانهایم در كنار سواحل سن و در میان مردم فرانسه كه آنها را بسیار دوست داشته‏ام قرار گیرد. 3- همیشه از همسر عزیزم ماری لویز راضی بوده‏‎ام. تا آخرین لحظه نسبت به او محبت‏آمیزترین احساسات را خواهم داشت. از او خواهش می‏كنم مواظب پسرم باشد تا او را از دامهایی كه در طفولیتش گسترده می‏شود حفظ كند. … 5- نابهنگام می‏میرم، در حالی كه به دست خودكامگان انگلیسی كشته می‏شوم.


می‏‏بایستی ترتیب 000’000’6 فرانكی را كه به عنوان سپرده نزد لافیت داشت بدهد.5,300,000 فرانك آن مبلغ، اصل و بقیه فرع بود. فكر می‏كرد 2,000,000 فرانك نیز نزد اوژن دو بوآرنه دارد، مبالغ معتنابهی را به برتران و مونتولون و لاس‏كازه و به سر پیشخدمت خود، مارشان و منشی خود منوال، و به سرداران خود یا فرزندانشان واگذار كرد. اجناس گوناگونی برای تعداد زیادی از افرادی كه به او خدمت یا به نحوی به او كمك كرده بودند به ارث گذاشت؛ هیچ‏كس را فراموش نكرد. همچنین «000’10 فرانك به كانتیون افسر، كه به علت كوشش در راه قتل لرد ولینگتن محاكمه و بیگناهی او اعلام شد بخشید. كانتیون حق داشت كه آن خودكامه را بكشد. بیش از آنچه ولینگتن خود را محق می‏دانست كه مرا به روی صخره‏ای در سنت‏هلن بفرستد كه هلاك شوم.»

جداگانه نیز سندی تحت عنوان (نصایحی برای پسرم) به جای گذاشت (بهار 1821):

پسرم نباید در فكر انتقام خون من باشد، بلكه باید از آن درسی بیاموزد. باید همیشه خاطرة آنچه را كه انجام داده‎ام به یاد داشته باشد. باید همیشه، مثل من، با تمام وجود فرانسوی باشد. باید بكوشد كه در صلح و صفا حكومت كند. اگر قرار باشد جنگهای مرا دوباره، فقط به منظور تقلید از من از سر بگیرد، بدون آنكه مطلقاً نیازی به آن داشته باشد، بوزینه‏ای بیش نخواهد بود. از سر گرفتن كار من به این معنی است كه من كاری انجام نداده‏ام. از طرف دیگر، تكمیل آن به منزلة تحكیم شالوده‏های آن و توضیح نقشة كامل ساختمانی خواهد بود كه آن را آغاز كرده‎ام. كاری مانند كار من در یك قرن دوبار انجام داده نمی‏شود. من مجبور بودم كه جلو اروپا را با اسلحه بگیرم و آن را رام كنم؛ امروز اروپا را باید متقاعد كرد. انقلاب را در حال احتضار نجات دادم. جنایات آن را محو كردم، و آن را در حالی كه از شهرت می‏درخشید در برابر مردم، سربلند نگاه داشتم. من باعث الهام عقاید جدیدی در فرانسه و اروپا شدم كه هرگز فراموش نخواهد شد. بشود كه پسرم هرآنچه را كه كاشته‏ام شكوفا كند! و همة عناصر ترقی را كه در خاك فرانسه پنهان است پرورش دهد.

آخرین تدارك مربوط به تطهیر و آمرزش روح او بود. برای رسیدن به عقیدة مذهبی، مدتها وقت صرف كرده بود. گویی آثار گیبن را خوانده بود كه همة ادیان را از لحاظ فیلسوفان به یك درجة غلط و باطل، و از لحاظ سیاستمداران نیز به یك پایه مفید می‏دانست؛ برای تسخیر مصر مسلمان شده بود، و برای نگاهداری فرانسه، كاتولیك. با گورگو از ماده‌گرایی ساده و بسیط سخن گفته بود: «هرچه می‏خواهید، بگویید همه چیز ماده است كه كم یا بیش متشكل شده است. روزی كه مشغول شكار بودم دستور دادم شكم گوزنی را باز كنند، و دیدم كه درون آن شبیه درون بشر است. وقتی كه می‏بینم كه خوك معده‏ای مثل معدة من دارد، و نظیر من غذا را هضم می‏كند به خود می‏گویم: ‹اگر من روحی دارم، او هم باید داشته باشد.›» «گورگوی عزیز، وقتی مردیم، كاملا مرده‏ایم.» در 27 مارس، شش روز قبل از مرگش، به برتران گفت: «بسیار خوشوقتم كه دینی ندارم. این كار را باعث تسلای بزرگی می‏دانم، زیرا كه وحشتی خیالی ندارم، و از آینده نمی‏ترسم.» و پرسید كه چگونه می‎توانیم خوشبختی بدكاران و بدبختی اولیا را با وجود خدایی عادل سازگار بدانیم؟ «نگاه كنید به تالران؛ مسلماً در بستر راحت خواهد مرد.»

همچنانكه به مرگ نزدیك می‏شد، موجباتی برای ایمان می‏یافت، و به گورگو گفت: «تنها آدم دیوانه است كه بدون مذهب می‎‏میرد. آن‏قدر چیزها وجود دارد كه آدم نمی‏داند، و نمی‏‎تواند آن را توضیح دهد.» در هر صورت، عقیده داشت كه مذهب بخشی از میهندوستی است:

مذهب بخشی از سرنوشت ماست. مذهب نیز مانند خاك، قوانین، و رسوم، مجموعه‎ای مقدس را تشكیل می‏دهد كه آن را میهن می‏نامیم، و مصالح آن را هرگز نباید از نظر دور بداریم. هنگامی كه در دورة كنكوردا، بعضی از انقلابیون سابق از من خواستند كه فرانسه را پروتستان كنم، آن‏قدر ناراحت شدم كه گویی از من خواسته باشند از عنوان فرانسوی بودن خود چشم بپوشم و خود را انگلیسی یا آلمانی بدانم. از این رو تصمیم گرفت كه خاضعانه به تشریفات مذهبی كه در زمان مرگ فرانسویان برپا می‏شد تن دردهد. كشیشی محلی پیدا كرد و ترتیبی داد كه هر یكشنبه مراسم عشای ربانی را در لانگوود برپا دارد. سپس به سهولت و راحتی به ایمان كودكی خود بازگشت، و دوستان خود را با پیش‏بینی پذیرایی از خود در بهشت به خنده انداخت: «می‏روم كه باكلبر، دوزه دووگو، لان، ماسنا، … نه ملاقات كنم. همه به دیدنم خواهند آمد… از كارهایی كه كرده‎ایم حرف خواهیم زد. دربارة حرفة خود با فردریك، تورن، كنده، قیصر، و هانیبال گفتگو خواهیم كرد.»

تا 26 آوریل چنان ضعیف شده بود كه برای نخستین بار دستور پزشكان خود را بدون چون و چرا پذیرفت. در آن شب مدتی هذیان گفت، و حاضر شد كه 000’000’400 فرانك به پسرش بدهد. مونتولون كه در این زمان شب و روز با او بود گزارش داده است كه ناپلئون در حدود ساعت 4 صبح 26 آوریل به او گفت: «ژوزفین مهربان را با هیجان فوق‏العاده‏ای مشاهده كردم. آنجا نشسته بود؛ گویی كه او را شب قبل دیده بودم. تغییری نكرده است- همیشه همان بوده است، هنوز كاملا به من وفادار است. به من گفت كه دوباره یكدیگر را خواهیم دید و هرگز یكدیگر را ترك نخواهیم گفت. به من قول داد. او را دیدید؟»

در 3 مه در مراسم عشای ربانی شركت جست. در آن روز، دو پزشك دیگر به آرنوت و آنتوماركی پیوستند، و هر چهار نفر موافقت كردند كه ده حب كلومل به بیمار بدهند، «مقدار زیاد و غیرعادی این داروی نامناسب موجب بیهوشی و تغییر بزرگ ناگهانی و وحشت‏انگیز رودة او شد، … و همة علائم خونریزی معدی و روده‏ای در او آشكار گشت.»

در 5 مه 1821 در حالی كه زیر لب می‏گفت: «در رأس ارتش» جان به جان آفرین تسلیم كرد.

در 6 مه آنتوماركی در حضور شانزده نفر دیگر، شامل هفت جراح انگلیسی و برتران و مونتولون، به بررسی علل مرگ پرداخت، و پس از تشریح بی‏درنگ علت ناراحتی ناپلئون معلوم شد: زخمهای سرطانی باب‏المعده-یعنی آن قسمت از معده كه به روده منتهی می‏شود. زخم یك سوراخ 6.5 میلیمتری در دیوارة معدة او ایجاد كرد و باعث عفونت شده بود. آنتوماركی تورم كبد را تشخیص داده بود، ولی كبد اگرچه از حد معمول بزرگتر شده بود علامت بیماری نداشت. بافت چربی نه تنها در پوست و در صفاق بلكه در قلب نیز دیده شد- و همین امر ممكن است موجب كندی ضربان و غیرعادی كار كردن آن شده باشد. مثانه كوچك شده بود و چند سنگ ریز داشت؛ و این خود به اضافة كلیة چپ كه تغییر شكل داده بود شاید باعث تكرر ادرار امپراطور شده باشد، و شاید دلیل بی‏توجهی او در مسیر جنگ بورودینو و واترلو همین بود. هیچ‏یك از امتحان‏كنندگان گزارشی دربارة سیفیلیس ندادند، ولی اعضای تناسلی او كوچك و ظاهراً خشك شده بود.

در 9 مه گروهی عظیم شامل سرهادسن لو جنازة او را تا گوری در خارج از لانگوود «در درة شمعدانیها» تشییع كردند؛ خود ناپلئون این محل را انتخاب كرده بود. بر روی تابوتش شنلی را كه در مارنگو پوشیده بود، و همچنین شمشیری را كه بخشی غرورآمیز از لباس رسمی او را تشكیل داده و نشانی از زندگانی او به شمار می‎رفت قرار داده شد. در آنجا جسدش نوزده سال به حال امانت بود تا اینكه فرانسه دوباره با او از سر مهر درآمد، و او را به خانه‏اش بازگردانید.

نوع مطلب : تاریخ تمدن ویل و آریل دورانت عصر ناپلئون، 
برچسب ها : پایان ناپلئون، به سوی پایان، آخرین نبرد،
لینک های مرتبط :


یکشنبه 2 تیر 1398 08:14 ق.ظ

Kudos. I enjoy it!
acheter du cialis a geneve order a sample of cialis get cheap cialis cialis free trial cialis 5 mg effetti collateral chinese cialis 50 mg cialis prices in england cialis canada on line cialis dosage cialis 20 mg cost
شنبه 1 تیر 1398 05:16 ب.ظ

Thank you. I enjoy it!
generic cialis soft gels buy cialis online legal cialis pills boards cialis super acti cialis australian price bulk cialis cialis tablets for sale purchasing cialis on the internet cialis name brand cheap wow look it cialis mexico
جمعه 31 خرداد 1398 08:14 ق.ظ

Very well expressed indeed! .
buy cialis online nz buy cialis sample pack cialis canada we choice free trial of cialis cialis coupon generic cialis in vietnam buy cialis online legal canadian discount cialis cialis rezeptfrei dose size of cialis
پنجشنبه 30 خرداد 1398 03:22 ب.ظ

Information effectively considered..
cialis online deutschland generic cialis review uk cialis great britain tadalafil cialis savings card we choice free trial of cialis generic cialis review uk viagra vs cialis we recommend cialis info cialis dosage
دوشنبه 27 خرداد 1398 12:46 ق.ظ

Nicely put. Kudos.
buy cheap cialis in uk viagra vs cialis cialis en 24 hora discount cialis buy cialis online rx cialis para comprar buying cialis on internet cialis sale online effetti del cialis cilas
شنبه 25 خرداد 1398 09:05 ب.ظ

You have made your stand extremely nicely..
cialis usa cost cialis prezzo al pubblico cialis dosage recommendations cost of cialis per pill cialis farmacias guadalajara recommended site cialis kanada cialis mit grapefruitsaft generic cialis levitra cialis italia gratis cialis preise schweiz
شنبه 25 خرداد 1398 07:01 ق.ظ

You've made your position extremely well!.
cialis 05 tadalafil 20 mg cialis pills price each wow cialis 20 buying cialis on internet generic cialis in vietnam cialis for sale buy original cialis cialis 20mg preis cf cialis pills in singapore
چهارشنبه 22 خرداد 1398 10:37 ب.ظ

Cheers, Numerous knowledge.

cialis ahumada cialis 20 mg cut in half get cheap cialis tadalafil 20 mg cialis name brand cheap il cialis quanto costa buying cialis overnight cialis generique prix cialis once a da bulk cialis
سه شنبه 21 خرداد 1398 12:04 ق.ظ

You reported it really well.
cialis price thailand cialis kaufen bankberweisung wow cialis 20 buy cialis cialis cuantos mg hay we recommend cialis info generic cialis soft gels cialis para que sirve cialis online cialis manufacturer coupon
یکشنبه 19 خرداد 1398 06:19 ب.ظ

Cheers, Plenty of stuff!

only now cialis 20 mg cialis manufacturer coupon low dose cialis blood pressure cialis cost cialis alternative tadalafil 10 mg cialis farmacias guadalajara cialis online deutschland we choice cialis uk cialis pills
شنبه 18 خرداد 1398 12:55 ب.ظ

Lovely write ups. Cheers!
only now cialis for sale in us acquistare cialis internet low cost cialis 20mg cialis taglich cialis dosage we choice cialis pfizer india generico cialis mexico cialis 20 mg cut in half wow cialis 20 cialis 20 mg cut in half
شنبه 18 خرداد 1398 12:48 ق.ظ

Undeniably believe that which you stated. Your favorite justification seemed to be on the web the simplest thing to be aware of. I say to you, I definitely get annoyed while people consider worries that they just don't know about. You managed to hit the nail upon the top and defined out the whole thing without having side-effects , people can take a signal. Will probably be back to get more. Thanks
شنبه 31 فروردین 1398 04:35 ق.ظ
弊社スーパーコピーブランド激安,スーパーコピー時計通販専門店,超人気高級ロレックススーパーコピーLOUIS VUITTONコピーブランド財布N級品激安!
شنبه 24 فروردین 1398 07:09 ق.ظ

You definitely made your point!
viagra canadiense most reliable canadian online pharmacies canadian pharmacy viagra brand canadian pharmacy cialis canada online pharmacies surrey north west pharmacy canada canada pharmaceuticals online canadian pharmacy meds buy viagra 25mg canadian discount pharmacies in ocala fl
شنبه 17 فروردین 1398 12:08 ب.ظ
スーパーコピー時計
جمعه 16 آذر 1397 11:47 ق.ظ

Nicely put, Kudos!
cialis rezeptfrei sterreich cialis professional from usa deutschland cialis online we recommend cheapest cialis look here cialis cheap canada cialis rezeptfrei how do cialis pills work generic cialis soft gels cialis daily cialis taglich
پنجشنبه 15 آذر 1397 04:36 ب.ظ

Amazing loads of fantastic advice.
cialis in sconto cipla cialis online cialis generico lilly buy online cialis 5mg cialis great britain tadalafil generic generic cialis 20mg uk buy generic cialis cialis farmacias guadalajara only best offers cialis use
چهارشنبه 14 آذر 1397 08:50 ب.ظ

Nicely put. Appreciate it.
brand cialis generic viagra cialis levitra cialis rezeptfrei cialis dosage amounts enter site very cheap cialis cialis generico in farmacia cialis canadian drugs cialis coupons printable cialis name brand cheap side effects for cialis
سه شنبه 13 آذر 1397 08:01 ق.ظ

Truly all kinds of amazing information!
cialis tablets buy cialis online tadalafil acquisto online cialis safe site to buy cialis online tadalafil 20 mg i recommend cialis generico achat cialis en itali cialis bula cialis patentablauf in deutschland
دوشنبه 12 آذر 1397 08:06 ب.ظ

Amazing a lot of valuable advice.
fast cialis online opinioni cialis generico low dose cialis blood pressure american pharmacy cialis buy cialis online legal cialis mit grapefruitsaft wow cialis tadalafil 100mg price cialis per pill safe dosage for cialis purchase once a day cialis
یکشنبه 11 آذر 1397 07:07 ق.ظ

You actually mentioned that well.
what is cialis cialis canada cialis 20 mg cost cialis generika non 5 mg cialis generici brand cialis generic tadalafil generic generic cialis 20mg uk cialis super acti generic cialis levitra
جمعه 9 آذر 1397 07:28 ب.ظ

Very good stuff. Thank you.
generic cialis tadalafil cialis y deporte generic cialis cialis 100mg suppliers we use it 50 mg cialis dose cialis pills canadian drugs generic cialis buy cialis online legal cialis australia org cialis 20mg preis cf
جمعه 9 آذر 1397 07:40 ق.ظ

Incredible quite a lot of beneficial facts.
cialis price thailand tesco price cialis cialis prezzo al pubblico we choice free trial of cialis cialis pills boards prezzo di cialis in bulgaria comprar cialis navarr buy brand cialis cheap calis prices on cialis 10 mg
پنجشنبه 8 آذر 1397 08:30 ب.ظ

You've made your position quite clearly.!
only here cialis pills canada discount drugs cialis female cialis no prescription cialis 20 mg cost price cialis wal mart pharmacy wow look it cialis mexico cialis 5 mg para diabeticos effetti del cialis cialis 10 doctissimo cialis vs viagra
پنجشنبه 8 آذر 1397 08:51 ق.ظ

Excellent material. Regards!
cialis 5 mg effetti collateral cialis daily new zealand cialis bula tadalafil generic generic cialis levitra female cialis no prescription calis precios de cialis generico cialis sale online buy cialis online
چهارشنبه 7 آذر 1397 08:02 ب.ظ

Thank you, An abundance of info.

we recommend cheapest cialis cialis patentablauf in deutschland cialis 5 mg acheter cialis meilleur pri tadalafil 20mg cialis generique cialis qualitat cialis pills in singapore cialis soft tabs for sale cialis generico postepay
چهارشنبه 7 آذر 1397 08:17 ق.ظ

Many thanks, A lot of information.

usa cialis online cialis taglich cialis cipla best buy best generic drugs cialis cialis 20mg preis cf cialis price thailand cialis 5 mg funziona precios de cialis generico enter site 20 mg cialis cost look here cialis order on line
چهارشنبه 11 مهر 1397 08:27 ق.ظ

With thanks, I value this!
cialis coupon cialis tablets cialis 5 mg buy only here cialis pills usa cialis online miglior cialis generico cialis online napol cialis kaufen preis cialis 20mg schweiz cialis 30 day trial coupon
دوشنبه 9 مهر 1397 06:49 ق.ظ

Seriously a good deal of superb info.
cialis generique 5 mg recommended site cialis kanada cialis generisches kanada cialis professional yohimbe 40 mg cialis what if i take opinioni cialis generico preis cialis 20mg schweiz viagra vs cialis cialis pills price each achat cialis en suisse
یکشنبه 1 مهر 1397 07:58 ق.ظ

Regards, I appreciate it.
canada pharmacies account canadian pharmacy world northwest pharmacies in canada drugs for sale in uk canada medication prices canadian pharmaceuticals online trust pharmacy canadian canadian pharcharmy online pharmacy near me north west pharmacies canada
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30
 
 
برچسب ها
پیوندها
آخرین مطالب