تبلیغات
دانشنامه آزاد - پایان ناپلئون, به سوی پایان,سنت هلن
 
درباره وبلاگ
مدیر وبلاگ : احسان
نویسندگان
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
دانشنامه آزاد
صفحه نخست             تماس با مدیر           پست الکترونیک               RSS                  ATOM
سفر از انگلیس به سنت هلن طولانی بود، و از 8 اوت تا 15 اكتبر ادامه یافت. ناپلئون كه به تند سخن گفتن و عمل عادت داشت یكنواختی را به دشواری تحمل می‏كرد. دریاسالار سر جورج كاكبرن برای تسهیل آن وضع هر روز ناپلئون و یك یا چندتن از همراهانش را دعوت می‎كرد كه با او و بعضی از افسران غذا بخورند. ولی انگلیسیها حدود دو ساعت و نیم به صرف غذا می‎پرداختند. هنگامی كه میگساری آغاز می‏شد، ناپلئون آنها را به سهولت وا می‏داشت كه او را معذور دارند. از اینكه او را به جای «امپراطور» «ژنرال» خطاب می‏كردند ناراحت می‎شد، ولی از تواضع آنان خوشحال بود. دوستانش پیشنهاد كردند كه بهترین راه برای وقت كشی آن است كه خاطرات خود مربوط به حكومت و جنگ را به آنها دیكته كند. به این ترتیب شرح ماجراهایی آغاز شد كه اومارا، لاس كازه، گورگو، یا مونتولون آنها را می‏نوشتند، و چون پس از مرگش آن را منتشر ساختند یكی از عواملی شد كه در ایجاد خاطرة ناپلئون به عنوان نیرویی زنده در فرانسه در سراسر قرن [ نوزدهم] سهمی عمده داشت.


مردان دریانورد مشتاق خشكی هستند، و حتی ناپلئون وقتی كه ساحل صخره‏ای سنت هلن را دید می‏بایستی شاد شده باشد. انسان با یك نگاه می‎‏توانست قسمت اعظم آن جزیره را ببیند، زیرا كه محیطش سی و دو كیلومتر بیش نبود، و تقریباً همه ساكنانش در بندر جیمزتاون گردآمده بودند كه یك خیابان و پنج هزار نفر جمعیت داشت. دارای زمینی سخت و ناهموار بود كه در لانگوود به جلگه‏ای مرتفع منتهی می‏شد؛ آب و هوایی استوایی داشت، و همراه با گرما، مه و باران؛ فصول آن نامنظم، و هوا، به تناوب، بارانی یا آفتابی بود. زمینی نامساعد داشت كه از كشت و زرع در آن بزحمت محصول غذایی به دست می‏آمد. نقطه‏ای از كرة زمین به شمار می‏رفت كه برای جلوگیری از فعالیت یك آشوبگر مناسب می‎نمود؛ ولی در عین حال، برای مردی كه زندگیش سراپا كار بود و به قاره‏ای جهت صحنة فعالیت خود نیاز داشت، شكنجه‏گاهی واقعی به شمار می‏‎رفت.

ناپلئون و همراهانش در كشتی ماندند، دریاسالار كاكبرن در جستجوی محلی موقتی برای آنان برآمد تا كار ساختمان خانة بزرگی كه دولت بریتانیا برای اقامت دسته‎جمعی آنها در نظر گرفته بود تكمیل شود. دریاسالار برای ناپلئون و لاس كازه و فرزندش جای دلپذیری یافت كه صاحبش، ویلیام بالكومب، از اینكه امپراطوری را در خانة خود پذیرایی می‏كند خود را بسیار خوشبخت احساس می‎كرد. دو دخترش به سنهای شانزده و چهاردهساله به آن منزل روح و نشاطی می‏بخشیدند. آنها كمی به زبان فرانسه حرف می‏زدند، بازی می‏كردند و آواز می‏خواندند، و چنان به ناپلئون علاقه‏مند شدند كه وقتی وی مجبور شد به لانگوود نقل مكان كند، دختر كوچكتر شروع به گریستن كرد.

این محل، خانه‎ای روستایی و قدیمی بود كه در حدود ده كیلومتری جیمزتاون قرار داشت. در اطاقهای بسیار آن اثاثه‏ای ساده ولی كافی گذاشته بودند. بر طبق نقشة بسیار خوبی كه لاس كازه كشیده بود، به ناپلئون شش اطاق داده شد: «سرسرا و اطاق انتظار برای دیداركنندگان» یك اطاق نشیمن، یك اطاق خواب، یك اطاق كار، یك كتابخانه و یك ناهارخوری وسیع. دیوارهای داخلی به طور زشتی با پارچة قیراندود پوشیده شده بود، ولی پنجره‏های بسیار داشت. ناپلئون در آغاز جای خود را بدون شكایت پسندید، و حتی از گرمابة آن لذت برد و آن را «تجملی نامنتظر در جزیره‏ای بدبخت» نامید. لاس كازه گزارش داده است كه «امپراطور از همه چیز راضی است.» در یك ضلع دیگر ساختمان، اطاقهایی برای لاس كازه و پسرش و همچنین برای كنت و كنتس دو مونتولون، ژنرال گورگو، و دكتر اومارا پزشك ناپلئون ترتیب داده شده بود. برای مستخدمان ناپلئون و مستخدمان كارمندان او اطاقهای بزرگ مشتركی آماده كردند. ژنرال برتران، همسرش، و مستخدمان آنها در خانة روستایی جداگانه‏ای در نزدیكی جیمزتاون ساكن شده بودند.

ناپلئون از آزادی حركت برخوردار بود، و می‏توانست تا شعاع پنج كیلومتر از مسكن خود،-پیاده، سواره، یا با كالسكه- رفت و آمد كند؛ ولی هنگامی كه از جلگة لانگوود بیرون می‏رفت، مجبور می‏شد كه به نظارت سربازان بریتانیایی تن دردهد. غذای ناپلئون و ملتمزمانش روزانه از طرف حاكم جزیره فرستاده می‏شد، و آنها تا حدودی می‎توانستند نوع غذای خود را سفارش دهند. معمولا امپراطور تا ساعت هشت شب كم غذا می‌خورد؛ سپس با كارمندانش بآرامی غذا صرف می‏كرد و آمادة خواب می‎شد. ناپلئون یك دست ظروف غذاخوری نقره و با ارزش از فرانسه با خود آورده بود كه از آن به طور مرتب استفاده می‏كرد. همچنین مطالبی دربارة كارد و چنگال و قاشق طلای او شنیده‏ایم. ظرفها بیشتر از ظروف چینی سور بود. مستخدمان لباس سراپا سبزرنگ و طلایی می‏پوشیدند. لاس كازه تحت تأثیر «زیبایی ظروف و طرز چیدن آنها» قرار می‏گرفت. تشریفات تویلری در لانگوود رعایت می‏شد. ناپلئون به دوستان باوفای خود تا اندازة زیادی اجازه می‏داد كه به صراحت سخن گویند، ولی نه به طور خودمانی. آنها همیشه ضمن اشاره به او امپراطور می‏گفتند و او را اعلیحضرت خطاب می‏كردند. نامه‏هایی را كه برای او به عنوان ژنرال فرستاده شده بود نمی‏‏گشودند؛ دیداركنندگان یا بایستی او را امپراطور خطاب كنند یا به حضور او نیایند.

ناراحتیهای زیاد و سختیهای چندی وجود داشت. موشهای صحرایی جای گرم و نرمی پیدا كرده بودند، حتی در كلاه امپراطور؛ و ضمن آنكه ناپلئون غذا می‏خورد، در پیرامون پایه‏های میز می‏دویدند؛ كك و ساس به مقام و شخصیت افراد توجهی نمی‏كردند. لاس كازه شكایت كنان می‏گفت: «كاملا خورده شدیم.» یك روز درمیان، هوا مه آلود و مرطوب بود. گاهی آب كم می‏شد، و امپراطور از گرمابة داغ محروم می‏ماند. مراقبت دائم، اگرچه از دور صورت می‏گرفت و مؤدبانه بود، معمولا نوعی عفاف راهبانه‏ای را الزام‏‎آور می‏كرد، كما اینكه آسایش بیش از اندازه موجب اغوا و وسوسة بیشتر می‏شد، ولی در هیچ جا فردی زندانی آن همه دوست، نوكر، اسب، كالسكه و همة كتابهایی را كه می‏خواست در اختیار نداشت. رویهمرفته تا آنجا كه یك نفر زندانی می‏توانست انتظار داشته باشد، زندان قابل تحملی بود، مخصوصاً اینكه، پس از فرار از حبس قبلی اسارت مجدد او به بهای میلیونها لیره و به كشتن دادن هزاران فرد تمام شده بود. امور به طرزی معقول می‏گذشت تا آنكه سرهادسن لو آمد.

نوع مطلب : تاریخ تمدن ویل و آریل دورانت عصر ناپلئون، 
برچسب ها : پایان ناپلئون، به سوی پایان، سنت هلن،
لینک های مرتبط :


دوشنبه 8 مرداد 1397 05:29 ق.ظ
Similar day restore services on most makes and models.
شنبه 22 اردیبهشت 1397 06:44 ق.ظ
Deep carpet cleansing is generally a once-a-12 months chore.
جمعه 21 اردیبهشت 1397 07:07 ق.ظ
3M Window Tint is not just for privacy.
جمعه 21 اردیبهشت 1397 03:22 ق.ظ
We didn't discover results for: basement finishing.
یکشنبه 16 اردیبهشت 1397 05:46 ب.ظ
This text is invaluable. How can I find out more?
شنبه 15 اردیبهشت 1397 02:05 ب.ظ
All engineered hardwoods comes prefinished.
جمعه 14 اردیبهشت 1397 03:51 ب.ظ
How do you know it is time to refinish the floor?
پنجشنبه 13 اردیبهشت 1397 04:43 ب.ظ
Hardwood flooring add a fantastic and natural contact.
جمعه 31 فروردین 1397 07:40 ب.ظ
There are different types of HVAC programs.
یکشنبه 26 فروردین 1397 01:07 ق.ظ
Porch flooring, basement floors, and many others.
پنجشنبه 2 فروردین 1397 04:37 ق.ظ
Blockchain may help clear up these issues.
جمعه 18 اسفند 1396 01:34 ق.ظ
Hi there, its good article about media print, we all understand media is a enormous source of facts.
دوشنبه 14 اسفند 1396 03:51 ق.ظ
I will handle your pets in their very own home.
شنبه 5 اسفند 1396 10:59 ق.ظ
The muse of any asphalt driveway is the bottom.
چهارشنبه 2 اسفند 1396 07:06 ق.ظ
Contact our yacht brokers for assistance.
سه شنبه 1 اسفند 1396 08:38 ق.ظ
Discover tree removal companies and companies.
یکشنبه 29 بهمن 1396 07:21 ب.ظ
This will increase the tree elimination cost considerably.
یکشنبه 29 بهمن 1396 04:56 ب.ظ
Commercial Asphalt and Concrete Services, Inc.
یکشنبه 29 بهمن 1396 02:39 ب.ظ
But not all carpet cleaning services are alike.
یکشنبه 29 بهمن 1396 12:39 ب.ظ
Asphalt driveway value are easy to estimate.
یکشنبه 29 بهمن 1396 08:24 ق.ظ
A Premier New Orleans Pressure Washing Company.
شنبه 28 بهمن 1396 10:07 ب.ظ
Services or brief distance towing companies.
شنبه 28 بهمن 1396 09:11 ب.ظ
We did not discover outcomes for: house cleansing service.
چهارشنبه 25 بهمن 1396 05:03 ب.ظ
All Seasons Landscaping providers Puget Sound Space.
شنبه 21 بهمن 1396 11:35 ب.ظ
What a stuff of un-ambiguity and preserveness of precious knowledge on the topic of unpredicted emotions.
جمعه 20 بهمن 1396 11:50 ق.ظ
Ask if they provide any low cost on their companies.
جمعه 20 بهمن 1396 10:04 ق.ظ
Limo 805 supplies the best birthday celebration limousines.
چهارشنبه 18 بهمن 1396 08:49 ق.ظ
We offer limousines for any occasion or celebration.
چهارشنبه 11 بهمن 1396 04:50 ب.ظ
You should be a part of a contest for one of
the most useful blogs online. I will recommend this blog!
یکشنبه 24 دی 1396 08:30 ق.ظ
Wonderful web site. Plenty of helpful information here.
I'm sending it to several pals ans also sharing in delicious.
And of course, thank you to your effort!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30
 
 
برچسب ها
پیوندها
آخرین مطالب