تبلیغات
دانشنامه آزاد - پایان ناپلئون, به‌سوی سنت هلن,دومین بازگشت خاندان بوربون: 7 ژوئیه 1815 ,
 
درباره وبلاگ
مدیر وبلاگ : احسان
نویسندگان
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
دانشنامه آزاد
صفحه نخست             تماس با مدیر           پست الکترونیک               RSS                  ATOM
دو مجلس و دولت موقف در این باره بحث می‏كردند كه آیا با متفقین، كه نزدیك می‎‏شدند، به جنگ بپردازند یا برای بهترین شرایط قابل حصول مذاكره كنند. داوو حاضر شد كه اگر متفقین در مورد بازگشت لویی هجدهم اصرار ورزند، جنگجویان غیرنظامی شهر را علیه ولینگتن و بلوشر رهبری كند. نمایندگان از این بیم داشتند كه مقاومت و شكست به تجزیة فرانسه منتهی شود، و خود آنها تقریباً به همان وضع گرفتار آیند. بقایای «ارتش شمال» ناپلئون برای واترلوی دیگری آماده نبودند، زیرا كه به اندازة كافی سلاح در اختیار نداشتند، و دشمنان بین لان و پاریس به هم پیوسته بودند.


لویی هجدهم چون شنیده بودكه یك دسته از متفقین درنظر دارند لویی فیلیپ (دوك د/اورلئان) را به جای او بنشانند، با نگرانی از گنت به كاتو-كامبرزی رفت و در آنجا اعلامیه‏ای منتشر ساخت (25 ژوئن) و قول آشتی و حكومتی آزادیخواهانه داد. دو مجلس شاد شدند، و در 30 ژوئن دولت موقت و متفقین شرایط مقدماتی تسلیم پایتخت را امضا كردند. قرار شد همة سربازان فرانسوی به آن سوی لوار عقبنشینی كنند، ولی امنیت و اموال شهروندان تضمین شد. در 7 ژوئیه متفقین وارد پاریس شدند. در 8 ژوئیه، لویی هجدهم سواره از شانزلیزه با تشریفات رسمی گذشت و دوباره بر تخت سلطنت فرانسه نشست. استاندار استان سن ضمن خوشامدگویی، عبارت «صد روز» را-ظاهراً برای نخستین بار- به كار برد تا دورة میان دومین روی كار آمدن غاصبانة ناپلئون (20 مارس) و بازگشت آن پادشاه را مشخص كند.

بیشتر مردم حفظ از آغاز تا پایان را به عنوان تنها راه حل عملی مسائلی پذیرفتند كه بر اثر درهم فروریختن ناگهانی حكومت ناپلئون به وجود آمده بود. اما بلوشر، با اعلام این كه از مهندسان خود خواهد خواست كه پل ینا را منفجر كنند، غوغایی برانگیخت (این پل به یادبود غلبة فرانسویان بر پروسیها، در 1806 ساخته شده بود.) گذشته از این، پیشنهاد كرد كه همة بناهای یادگاری را كه به افتخار ناپلئون برپا كرده بودند نابود شود. ولینگتن به اتفاق لویی هجدهم از بلوشر تقاضا كرد كه از این فكر منصرف شود؛ بلوشر اصرار ورزید؛ ولی تزار آلكساندر اول، فردریك ویلهلم سوم پادشاه پروس، و امپراطور فرانسیس دوم كه با روسها و اتریشیها و قوای پیمونته وارد شده بودند به آن میهن‏پرست كهنسال دستور دادند كه خشم خود را فرونشاند.

قوای بیگانه در فرانسه در این زمان بالغ بر حدود هشتصدهزار نفر بود، و مردم می‏بایستی به آنها غذا بدهند و به ترتیب از آنها مواظبت كنند. كاسلری چنین محاسبه كرد كه فقط تغذیة اشغالگران برای فرانسه روزانه 000’750’1 فرانك هزینه در بر خواهد داشت. علاوه بر این، هر ناحیه‏ای می‏بایستی غرامت سنگینی بپردازد. لویی هجدهم به رهبران متفقین گفت كه اگر آنها بر خلاف اعلامیة خود در 25 مارس اتباع او را به عنوان دشمن تلقی كنند، وی فرانسه را ترك خواهد گفت و به اسپانیا پناهنده خواهد شد. متفقین پذیرفتند كه غرامات را به 000’000’50 فرانك محدود كنند، و دلیل آوردند كه كارشان بر اثر قوانین جنگی و سوابقی كه ناپلئون در پروس و اتریش به وجود آورده است موجه است.

به همین ترتیب، سلطنت طلبان در بعضی از شهرهای فرانسه در «ترورسفید» زیاده‏روی كردند تا انتقام «ترور سرخ» را كه موجب هلاك تعداد زیادی از سلطنت‏طلبان در 1793-1794 شده بود بگیرند. در مواردی هم دستاویزهای آنان تا حدی موجه به نظر می‏رسید: مثلا هنگامی كه حزب سلطنت‏طلب در مارسی در تظاهراتی خواهان بازگشتن لویی هجدهم شد، بعضی از سربازان پادگان محلی كه هنوز به ناپلئون وفادار بودند به سوی آنها شلیك كردند. فرماندة آنها بزودی جلو این كار را گرفت، و كوشید كه قوای خود را از آن شهر مخالف بیرون برد؛ ولی ضمن راه در حدود صد تن از آنها بر اثر تیرهایی كه از پنجره‏ها یا بامها به طرف آنان شلیك می‏شد به قتل رسیدند. (25 ژوئن) در آن روز و روز بعد، سلطنت‏طلبان مسلح در شهر به دویدن پرداختند و به سوی طرفداران ناپلئون و ژاكوبنها تیراندازی كردند. دویست نفر قربانی شدند، در حالی كه تا آخرین دم فریاد می‏زدند «زنده باد امپراطور» زنان سلطنت‏طلب در پیرامون اجساد با خوشحالی به پایكوبی پرداختند. در آوینیون، سلطنت‏طلبان همه طرفداران ناپلئون را كه به اسارت درآورده بودند به زندان افكندند و به قتل رساندند. آنها مخصوصاً در جستجوی مردی – گیوم برونه- بودند كه متهم شده بود كه سر شاهزاده خانم لامبال را در 1792 بر نیزه كرده و در خیابانها حركت داده است. وی در هتلی در آوینیون پنهان شده بود. جمعیت او را یافت و تیرباران كرد و جسدش را در كوچه‏ها بر روی زمین كشاند و با ذوق و شوق برآن ضربه وارد آورد، و پس از آنكه جسدش را به میان رودخانة رون افكند، زن و مرد با شادی به رقص پرداختند (2 اوت 1815). در نیم، مونپلیه، و تولوز مناظر مشابهی دیده شد.

این عملیات وحشیانه را به دشواری می‏توان به لویی هجدهم نسبت داد. وی اساساً مردی با گذشت بود، اما هرگز نمی‏توانست مارشال نه را، كه قول داده بود ناپلئون را زنده یا مرده بیاورد عفو كند. نه، به جای دستگیری ناپلئون، به طرف او رفته و موجب آن همه كشتار در واترلو شده بود. مارشال نه در 6 ژوئیه از پاریس گریخت، و با جامة مبدل از شهری به شهری می‏گشت تا اینكه او را شناختند و دستگیر كردند. دادگاهی مركب از 161 تن از بزرگان او را محاكمه و به خیانت متهم كرد. وی از هیچ یك از كشیشان كمك نخواست، و در 7 دسامبر 1815 توسط جوخة اعدام تیرباران شد.

فوشه و تالران كه اكنون از وزیران لویی هجدهم به شمار می‎رفتند، پیروز ولی ناخشنود بودند. سلطنت‏طلبان كابینه از فوشه به عنوان شاه‏كش احتراز می‏ورزیدند و به پادشاه توصیه می‏كردند كه او را منفصل كند. لوئی مسئله را بدین نحو حل كرد كه او را به عنوان سفیر فرانسه در ساكس منصوب كند (15 سپتامبر)؛ ولی سه ماه بعد او را احضار و از فرانسه اخراج كرد. فوشه ناخواسته از پراگ به لینتس و از آنجا به تریست رفت و در شصت و یك سالگی، پس از یك عمر شیطنت باورنكردنی، در 1820 در تریست درگذشت.

تالران كه از لحاظ نیرنگبازی با او رقابت می‏كرد بیش از او دوام آورد. لویی هجدهم دربارة او همواره با ابیاتی از كورنی یاد می‏كرد كه گفته بود: «به اندازه‏ای به من خوبی كرده است كه نباید از او بد بگویم، و به اندازه‏ای به من بدی كرده است كه نباید از او به خوبی یاد كنم.» ظاهراً تالران بود كه دربارة بوربونها گفت: «آنها چیزی نیاموخته و چیزی را از یاد نبرده‌اند.» اما این مطلب به دشواری دربارة لویی هجدهم صدق می‏كرد كه طرز رفتار با مجالس منتخب را آموخت، به سرداران ناپلئون خوشامد گفت، و قسمت اعظم قوانین ناپلئونی را حفظ كرد. وزیران سلطنت طلب از تالران تنفر داشتند، زیرا او را نه تنها شاه‏كش و مرتد بلكه خائن به طبقة خود می‏دانستند. لویی نیز تسلیم آنها شد و او را بركنار كرد (24 سپتامبر 1815). تالران از بین نرفت، بلكه بار دیگر بر سركار آمد. ولی بیش از لویی هجدهم زیست. پس از استعفای شارل دهم (1830) هم زنده ماند، و در هفتادو شش سالگی به سفارت فرانسه در بریتانیای كبیر منصوب شد (1830 – 1834). هنگامی كه ماركوس آولاندن دری در مجلس اعیان از تالران انتقاد كرد، ولینگتن به دفاع از او پرداخت، و گفت كه در بسیاری از موارد با تالران سروكار داشته و كسی را نیافته است كه منافع كشور خود را شدیدتر و ماهرانه‏تر از او حفظ كرده، و ضمن رفتار با سایر كشورها درست‎تر و شرافتمندانه‏تر از او رفتار كرده باشد. تالران چون این مطلب را خواند، نزدیك بود اشك از دیدگان ببارد، زیرا آن را زیبندة خود نمی‎دانست، و گفت: «بیشتر از این لحاظ از دوك سپاسگزارم كه وی تنها سیاستمدار جهان است كه از من به نیكی یاد كرده است.» وی پس از آنكه در تشكیل اتحاد چهارگانه در 1834 شركت جست، در 1838 در هشتادو چهار سالگی درگذشت، در حالی كه هركس، حتی خود عزرائیل، را فریب داده بود.

در 20 نوامبر 1815، لویی هجدهم دومین عهدنامة پاریس را با متفقین امضا كرد. به موجب این عهدنامه مجازاتهایی كه فرانسه می‏بایستی به سبب موافقت با تجدید حكومت ناپلئون تحمل كند تصریح شد. فرانسه مجبور شد كه ناحیة سار و ساووا و چهار شهر مرزی، از جمله فیلیپویل و مارینبورگ، را واگذار كند؛ آثار هنری را كه به وسیلة سردارانش گرفته شده بود باز گرداند؛ مبلغ 000’000’700 فرانك به انضمام 000’000’240 بابت ادعاهای خصوصی بپردازد؛ مدت سه تا چهارسال در اشغال نمایندگان و نیروهای متفقین بماند، و هزینة نگاهداری آنها را بپردازد. تالران از امضای این سند خودداری كرد؛ جانشین او، آرمان-امانوئل دوپلسی، دوك ریشلیو، اعتراض‌كنان آن سند را امضا كرد و سپس فریاد زد: «آبرویم رفت.» 

نوع مطلب : تاریخ تمدن ویل و آریل دورانت عصر ناپلئون، 
برچسب ها : پایان ناپلئون، به‌سوی سنت هلن، دومین بازگشت خاندان بوربون: 7 ژوئیه 1815،
لینک های مرتبط :


سه شنبه 1 آبان 1397 03:48 ب.ظ
Thanks for any other fantastic post. The place else may anyone get that
type of information in such an ideal means of writing?
I have a presentation next week, and I'm at the search
for such information.
سه شنبه 1 آبان 1397 03:29 ب.ظ
Hi there, You have done an incredible job. I will certainly digg it and
personally suggest to my friends. I'm confident they
will be benefited from this site.
سه شنبه 1 آبان 1397 11:24 ق.ظ
I have been browsing online more than 3 hours today, yet I
never found any interesting article like yours. It's pretty worth enough for me.
In my opinion, if all site owners and bloggers made good content
as you did, the internet will be much more useful than ever before.
سه شنبه 1 آبان 1397 09:58 ق.ظ
What i do not understood is in truth how you're now not actually a lot more neatly-liked
than you may be right now. You are very intelligent. You already know thus considerably on the subject of this
subject, made me in my view believe it from a lot
of varied angles. Its like women and men are
not fascinated except it is something to do with Girl gaga!
Your personal stuffs nice. Always maintain it up!
دوشنبه 30 مهر 1397 01:26 ق.ظ
Hello! This is my first comment here so I just wanted to give a
quick shout out and say I genuinely enjoy reading your
blog posts. Can you suggest any other blogs/websites/forums that go
over the same topics? Thank you so much!
یکشنبه 29 مهر 1397 06:33 ب.ظ
Thank you for another excellent post. Where else
could anybody get that type of info in such an ideal approach of writing?

I have a presentation subsequent week, and I'm at the look for such information.
یکشنبه 29 مهر 1397 01:29 ب.ظ
Great blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere?
A theme like yours with a few simple adjustements would really make my blog stand out.
Please let me know where you got your theme. Thanks
جمعه 27 مهر 1397 02:30 ب.ظ
I'm amazed, I have to admit. Rarely do I come across a blog that's both educative and engaging, and let me tell you, you've hit the nail
on the head. The issue is an issue that not enough men and
women are speaking intelligently about. Now i'm very happy
that I came across this in my hunt for something relating to this.
پنجشنبه 26 مهر 1397 04:49 ب.ظ
Amazing blog! Do you have any helpful hints for aspiring writers?

I'm planning to start my own blog soon but I'm a little lost on everything.
Would you propose starting with a free platform like Wordpress or go for a paid
option? There are so many choices out there that I'm totally overwhelmed ..

Any suggestions? Appreciate it!
پنجشنبه 26 مهر 1397 03:06 ب.ظ
I am regular reader, how are you everybody? This
piece of writing posted at this website is really good.
سه شنبه 24 مهر 1397 12:13 ب.ظ
Awesome article.
سه شنبه 24 مهر 1397 11:39 ق.ظ
Hi there it's me, I am also visiting this website regularly, this web site is genuinely pleasant and the people are in fact sharing pleasant thoughts.
دوشنبه 23 مهر 1397 10:21 ب.ظ
Thank you for the auspicious writeup. It in fact was a amusement account it.
Look advanced to far added agreeable from you! However, how
could we communicate?
یکشنبه 22 مهر 1397 02:01 ب.ظ
Have you ever considered about adding a little bit more than just your articles?
I mean, what you say is important and everything.
But think about if you added some great graphics or video clips to give your posts more, "pop"!
Your content is excellent but with pics and videos, this site could definitely be one of the greatest in its field.
Fantastic blog!
پنجشنبه 19 مهر 1397 01:02 ب.ظ
Wow, stunning portal. Thnx ...
چهارشنبه 18 مهر 1397 11:13 ب.ظ
Much thanks! It a great site!
چهارشنبه 18 مهر 1397 03:39 ب.ظ
Thank you! It is definitely an amazing site!
چهارشنبه 18 مهر 1397 01:48 ب.ظ
You've gotten remarkable stuff at this point.
چهارشنبه 18 مهر 1397 09:40 ق.ظ
Hi my loved one! I want to say that this post is awesome, great written and come with almost all vital infos.
I would like to peer extra posts like this .
چهارشنبه 18 مهر 1397 09:21 ق.ظ
I really like your blog.. very nice colors
& theme. Did you make this website yourself or did you hire someone to do it for
you? Plz respond as I'm looking to create my own blog and would like to find out where u
got this from. appreciate it
چهارشنبه 18 مهر 1397 05:40 ق.ظ
Please let me know if you're looking for a article writer
for your site. You have some really good articles and I believe I would be a good asset.
If you ever want to take some of the load off, I'd love to write some material for your blog in exchange for a link back to mine.
Please blast me an e-mail if interested. Regards!
چهارشنبه 18 مهر 1397 03:53 ق.ظ
I'm impressed, I have to admit. Rarely do I come across a blog that's both equally educative and interesting, and let me tell you, you have hit
the nail on the head. The problem is something not enough people
are speaking intelligently about. I'm very happy I stumbled across this in my hunt for
something regarding this.
چهارشنبه 18 مهر 1397 12:18 ق.ظ
Hi, constantly i used to check website posts here in the early hours in the daylight,
because i enjoy to find out more and more.
سه شنبه 17 مهر 1397 11:13 ب.ظ
Thanks for finally talking about >دانشنامه آزاد - پایان ناپلئون, به‌سوی
سنت هلن,دومین بازگشت خاندان بوربون:
7 ژوئیه 1815 , <Loved it!
سه شنبه 17 مهر 1397 09:42 ب.ظ
I’m not that much of a internet reader to be honest but your sites really nice, keep it up!

I'll go ahead and bookmark your website to come back
later. All the best
سه شنبه 17 مهر 1397 06:07 ب.ظ
I visited multiple web pages except the audio quality for audio songs existing at this website is truly superb.
سه شنبه 17 مهر 1397 05:43 ب.ظ
Good article. I'm dealing with some of these issues
as well..
سه شنبه 17 مهر 1397 05:21 ب.ظ
Fantastic goods from you, man. I've understand your stuff previous to and you are just too wonderful.
I really like what you've acquired here, certainly
like what you are stating and the way in which you say it.
You make it enjoyable and you still care for to keep it wise.
I can't wait to read much more from you. This is actually
a terrific web site.
سه شنبه 17 مهر 1397 04:25 ب.ظ
My spouse and I stumbled over here coming from a different web
page and thought I should check things out.
I like what I see so i am just following you. Look forward to looking at your web page again.
سه شنبه 17 مهر 1397 01:26 ب.ظ
With havin so much written content do you
ever run into any problems of plagorism or copyright violation? My
website has a lot of unique content I've either authored myself or outsourced but it seems a lot of it is
popping it up all over the web without my permission. Do you
know any solutions to help reduce content from being
stolen? I'd really appreciate it.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30
 
 
برچسب ها
پیوندها
آخرین مطالب