تبلیغات
دانشنامه آزاد - پایان ناپلئون, به‌سوی سنت هلن,دومین بازگشت خاندان بوربون: 7 ژوئیه 1815 ,
 
درباره وبلاگ
مدیر وبلاگ : احسان
نویسندگان
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
دانشنامه آزاد
صفحه نخست             تماس با مدیر           پست الکترونیک               RSS                  ATOM
دو مجلس و دولت موقف در این باره بحث می‏كردند كه آیا با متفقین، كه نزدیك می‎‏شدند، به جنگ بپردازند یا برای بهترین شرایط قابل حصول مذاكره كنند. داوو حاضر شد كه اگر متفقین در مورد بازگشت لویی هجدهم اصرار ورزند، جنگجویان غیرنظامی شهر را علیه ولینگتن و بلوشر رهبری كند. نمایندگان از این بیم داشتند كه مقاومت و شكست به تجزیة فرانسه منتهی شود، و خود آنها تقریباً به همان وضع گرفتار آیند. بقایای «ارتش شمال» ناپلئون برای واترلوی دیگری آماده نبودند، زیرا كه به اندازة كافی سلاح در اختیار نداشتند، و دشمنان بین لان و پاریس به هم پیوسته بودند.


لویی هجدهم چون شنیده بودكه یك دسته از متفقین درنظر دارند لویی فیلیپ (دوك د/اورلئان) را به جای او بنشانند، با نگرانی از گنت به كاتو-كامبرزی رفت و در آنجا اعلامیه‏ای منتشر ساخت (25 ژوئن) و قول آشتی و حكومتی آزادیخواهانه داد. دو مجلس شاد شدند، و در 30 ژوئن دولت موقت و متفقین شرایط مقدماتی تسلیم پایتخت را امضا كردند. قرار شد همة سربازان فرانسوی به آن سوی لوار عقبنشینی كنند، ولی امنیت و اموال شهروندان تضمین شد. در 7 ژوئیه متفقین وارد پاریس شدند. در 8 ژوئیه، لویی هجدهم سواره از شانزلیزه با تشریفات رسمی گذشت و دوباره بر تخت سلطنت فرانسه نشست. استاندار استان سن ضمن خوشامدگویی، عبارت «صد روز» را-ظاهراً برای نخستین بار- به كار برد تا دورة میان دومین روی كار آمدن غاصبانة ناپلئون (20 مارس) و بازگشت آن پادشاه را مشخص كند.

بیشتر مردم حفظ از آغاز تا پایان را به عنوان تنها راه حل عملی مسائلی پذیرفتند كه بر اثر درهم فروریختن ناگهانی حكومت ناپلئون به وجود آمده بود. اما بلوشر، با اعلام این كه از مهندسان خود خواهد خواست كه پل ینا را منفجر كنند، غوغایی برانگیخت (این پل به یادبود غلبة فرانسویان بر پروسیها، در 1806 ساخته شده بود.) گذشته از این، پیشنهاد كرد كه همة بناهای یادگاری را كه به افتخار ناپلئون برپا كرده بودند نابود شود. ولینگتن به اتفاق لویی هجدهم از بلوشر تقاضا كرد كه از این فكر منصرف شود؛ بلوشر اصرار ورزید؛ ولی تزار آلكساندر اول، فردریك ویلهلم سوم پادشاه پروس، و امپراطور فرانسیس دوم كه با روسها و اتریشیها و قوای پیمونته وارد شده بودند به آن میهن‏پرست كهنسال دستور دادند كه خشم خود را فرونشاند.

قوای بیگانه در فرانسه در این زمان بالغ بر حدود هشتصدهزار نفر بود، و مردم می‏بایستی به آنها غذا بدهند و به ترتیب از آنها مواظبت كنند. كاسلری چنین محاسبه كرد كه فقط تغذیة اشغالگران برای فرانسه روزانه 000’750’1 فرانك هزینه در بر خواهد داشت. علاوه بر این، هر ناحیه‏ای می‏بایستی غرامت سنگینی بپردازد. لویی هجدهم به رهبران متفقین گفت كه اگر آنها بر خلاف اعلامیة خود در 25 مارس اتباع او را به عنوان دشمن تلقی كنند، وی فرانسه را ترك خواهد گفت و به اسپانیا پناهنده خواهد شد. متفقین پذیرفتند كه غرامات را به 000’000’50 فرانك محدود كنند، و دلیل آوردند كه كارشان بر اثر قوانین جنگی و سوابقی كه ناپلئون در پروس و اتریش به وجود آورده است موجه است.

به همین ترتیب، سلطنت طلبان در بعضی از شهرهای فرانسه در «ترورسفید» زیاده‏روی كردند تا انتقام «ترور سرخ» را كه موجب هلاك تعداد زیادی از سلطنت‏طلبان در 1793-1794 شده بود بگیرند. در مواردی هم دستاویزهای آنان تا حدی موجه به نظر می‏رسید: مثلا هنگامی كه حزب سلطنت‏طلب در مارسی در تظاهراتی خواهان بازگشتن لویی هجدهم شد، بعضی از سربازان پادگان محلی كه هنوز به ناپلئون وفادار بودند به سوی آنها شلیك كردند. فرماندة آنها بزودی جلو این كار را گرفت، و كوشید كه قوای خود را از آن شهر مخالف بیرون برد؛ ولی ضمن راه در حدود صد تن از آنها بر اثر تیرهایی كه از پنجره‏ها یا بامها به طرف آنان شلیك می‏شد به قتل رسیدند. (25 ژوئن) در آن روز و روز بعد، سلطنت‏طلبان مسلح در شهر به دویدن پرداختند و به سوی طرفداران ناپلئون و ژاكوبنها تیراندازی كردند. دویست نفر قربانی شدند، در حالی كه تا آخرین دم فریاد می‏زدند «زنده باد امپراطور» زنان سلطنت‏طلب در پیرامون اجساد با خوشحالی به پایكوبی پرداختند. در آوینیون، سلطنت‏طلبان همه طرفداران ناپلئون را كه به اسارت درآورده بودند به زندان افكندند و به قتل رساندند. آنها مخصوصاً در جستجوی مردی – گیوم برونه- بودند كه متهم شده بود كه سر شاهزاده خانم لامبال را در 1792 بر نیزه كرده و در خیابانها حركت داده است. وی در هتلی در آوینیون پنهان شده بود. جمعیت او را یافت و تیرباران كرد و جسدش را در كوچه‏ها بر روی زمین كشاند و با ذوق و شوق برآن ضربه وارد آورد، و پس از آنكه جسدش را به میان رودخانة رون افكند، زن و مرد با شادی به رقص پرداختند (2 اوت 1815). در نیم، مونپلیه، و تولوز مناظر مشابهی دیده شد.

این عملیات وحشیانه را به دشواری می‏توان به لویی هجدهم نسبت داد. وی اساساً مردی با گذشت بود، اما هرگز نمی‏توانست مارشال نه را، كه قول داده بود ناپلئون را زنده یا مرده بیاورد عفو كند. نه، به جای دستگیری ناپلئون، به طرف او رفته و موجب آن همه كشتار در واترلو شده بود. مارشال نه در 6 ژوئیه از پاریس گریخت، و با جامة مبدل از شهری به شهری می‏گشت تا اینكه او را شناختند و دستگیر كردند. دادگاهی مركب از 161 تن از بزرگان او را محاكمه و به خیانت متهم كرد. وی از هیچ یك از كشیشان كمك نخواست، و در 7 دسامبر 1815 توسط جوخة اعدام تیرباران شد.

فوشه و تالران كه اكنون از وزیران لویی هجدهم به شمار می‎رفتند، پیروز ولی ناخشنود بودند. سلطنت‏طلبان كابینه از فوشه به عنوان شاه‏كش احتراز می‏ورزیدند و به پادشاه توصیه می‏كردند كه او را منفصل كند. لوئی مسئله را بدین نحو حل كرد كه او را به عنوان سفیر فرانسه در ساكس منصوب كند (15 سپتامبر)؛ ولی سه ماه بعد او را احضار و از فرانسه اخراج كرد. فوشه ناخواسته از پراگ به لینتس و از آنجا به تریست رفت و در شصت و یك سالگی، پس از یك عمر شیطنت باورنكردنی، در 1820 در تریست درگذشت.

تالران كه از لحاظ نیرنگبازی با او رقابت می‏كرد بیش از او دوام آورد. لویی هجدهم دربارة او همواره با ابیاتی از كورنی یاد می‏كرد كه گفته بود: «به اندازه‏ای به من خوبی كرده است كه نباید از او بد بگویم، و به اندازه‏ای به من بدی كرده است كه نباید از او به خوبی یاد كنم.» ظاهراً تالران بود كه دربارة بوربونها گفت: «آنها چیزی نیاموخته و چیزی را از یاد نبرده‌اند.» اما این مطلب به دشواری دربارة لویی هجدهم صدق می‏كرد كه طرز رفتار با مجالس منتخب را آموخت، به سرداران ناپلئون خوشامد گفت، و قسمت اعظم قوانین ناپلئونی را حفظ كرد. وزیران سلطنت طلب از تالران تنفر داشتند، زیرا او را نه تنها شاه‏كش و مرتد بلكه خائن به طبقة خود می‏دانستند. لویی نیز تسلیم آنها شد و او را بركنار كرد (24 سپتامبر 1815). تالران از بین نرفت، بلكه بار دیگر بر سركار آمد. ولی بیش از لویی هجدهم زیست. پس از استعفای شارل دهم (1830) هم زنده ماند، و در هفتادو شش سالگی به سفارت فرانسه در بریتانیای كبیر منصوب شد (1830 – 1834). هنگامی كه ماركوس آولاندن دری در مجلس اعیان از تالران انتقاد كرد، ولینگتن به دفاع از او پرداخت، و گفت كه در بسیاری از موارد با تالران سروكار داشته و كسی را نیافته است كه منافع كشور خود را شدیدتر و ماهرانه‏تر از او حفظ كرده، و ضمن رفتار با سایر كشورها درست‎تر و شرافتمندانه‏تر از او رفتار كرده باشد. تالران چون این مطلب را خواند، نزدیك بود اشك از دیدگان ببارد، زیرا آن را زیبندة خود نمی‎دانست، و گفت: «بیشتر از این لحاظ از دوك سپاسگزارم كه وی تنها سیاستمدار جهان است كه از من به نیكی یاد كرده است.» وی پس از آنكه در تشكیل اتحاد چهارگانه در 1834 شركت جست، در 1838 در هشتادو چهار سالگی درگذشت، در حالی كه هركس، حتی خود عزرائیل، را فریب داده بود.

در 20 نوامبر 1815، لویی هجدهم دومین عهدنامة پاریس را با متفقین امضا كرد. به موجب این عهدنامه مجازاتهایی كه فرانسه می‏بایستی به سبب موافقت با تجدید حكومت ناپلئون تحمل كند تصریح شد. فرانسه مجبور شد كه ناحیة سار و ساووا و چهار شهر مرزی، از جمله فیلیپویل و مارینبورگ، را واگذار كند؛ آثار هنری را كه به وسیلة سردارانش گرفته شده بود باز گرداند؛ مبلغ 000’000’700 فرانك به انضمام 000’000’240 بابت ادعاهای خصوصی بپردازد؛ مدت سه تا چهارسال در اشغال نمایندگان و نیروهای متفقین بماند، و هزینة نگاهداری آنها را بپردازد. تالران از امضای این سند خودداری كرد؛ جانشین او، آرمان-امانوئل دوپلسی، دوك ریشلیو، اعتراض‌كنان آن سند را امضا كرد و سپس فریاد زد: «آبرویم رفت.» 

نوع مطلب : تاریخ تمدن ویل و آریل دورانت عصر ناپلئون، 
برچسب ها : پایان ناپلئون، به‌سوی سنت هلن، دومین بازگشت خاندان بوربون: 7 ژوئیه 1815،
لینک های مرتبط :


جمعه 26 مرداد 1397 10:19 ب.ظ
Their ideas had been always in front of his time.
جمعه 26 مرداد 1397 09:53 ب.ظ
Just how many people you don't think would die from antibiotic eye drops?
جمعه 26 مرداد 1397 09:23 ب.ظ
Mom Teresa is up to be a saint, but Walter got knighted similar to Sir Paul McCartney and Sir Elton John.
جمعه 26 مرداد 1397 09:00 ب.ظ
Used to do read someone make the point that most human being behavior is in fact
discovered behavior.
جمعه 26 مرداد 1397 08:17 ب.ظ
This effect can actually be traced to a high acid
content material in the wearer's skin. Often, but not at all times,
a high acid content material can also indicate a
higher chance of an allergic response to metallic alloys.
جمعه 26 مرداد 1397 06:18 ب.ظ
It's an amazing piece of writing in favor of all
the online users; they will take advantage from it I
am sure.
پنجشنبه 25 مرداد 1397 12:19 ب.ظ
The process begins from the uncomplicated activity of an account option. Warrior bands moved
south and east on the rich pickings in the peoples
whom that they had traded with. Technology is driving dynamic advertising into new areas
this also brings with it some potential challenges, well its
not all companies have enough money to cover a lot of money in electronic advertising, well
the 2 options highlighted can provide the identical end results with low investment of your energy and money,
so now any company from mechanics to dentists can have these
of their guest waiting rooms.
سه شنبه 23 مرداد 1397 04:14 ق.ظ
The knowledge is quite exciting.
دوشنبه 22 مرداد 1397 02:46 ب.ظ
Excellent Web-site, Maintain the good work. Thanks.
دوشنبه 22 مرداد 1397 02:36 ب.ظ
Thanks extremely useful. Will share site with my pals.
دوشنبه 22 مرداد 1397 12:35 ب.ظ
Thanks pertaining to delivering these sort
of amazing data.
شنبه 20 مرداد 1397 08:32 ب.ظ
The great thing relating to this DVD is that you can perform the dance exercises anytime, with no partner.
Cherry blossom tattoos represent something more important in various cultures.
With the number of el cheapo acoustic guitars being produced nowadays you'll likely need
somebody you trust that may help you choose the first guitar.
جمعه 19 مرداد 1397 02:50 ق.ظ
Aw, this was a very nice post. Taking a few minutes
and actual effort to make a great article… but what can I say… I put things off a whole lot and don't manage to
get nearly anything done.
چهارشنبه 17 مرداد 1397 05:12 ب.ظ
Ridiculous quest there. What happened after? Thanks!
چهارشنبه 17 مرداد 1397 08:25 ق.ظ
It's an amazing post for all the web users; thuey will take advanage
from it I am sure.
شنبه 13 مرداد 1397 03:12 ق.ظ
The camera will make the brightest of scenes look
like it had been taken during an eclipse. Contestants worldwide will record songs by themselves, or synergy into virtual bands of 2
to 4 musicians, and compete for $5600 in prizes. You need a special connector typically termed as a Fire wire or best known as an IEEE 1394 high band connector.
دوشنبه 8 مرداد 1397 11:54 ب.ظ
I am curious to find out what blog system you have been utilizing?
I'm having some small security issues with my latest website and I'd like to
find something more safe. Do you have any recommendations?
یکشنبه 7 مرداد 1397 06:46 ق.ظ
Great site. Lots of useful information here. I'm sending it to several friends anss additionally sharing in delicious.
And certainly, thank you on your effort!
جمعه 5 مرداد 1397 09:00 ب.ظ
However, coming from a distance the whole thing may
appear very easy and fun. With all the betting sites and tipsters on the
market, there's no reason why you should ever place a
poor bet again. Finnish poker pro Jens Kyllonen could make history when he becomes one of the primary website visitors to embark on a passenger voyage
to space in 2014.
جمعه 5 مرداد 1397 04:41 ب.ظ
It didn't bother us, as we don't possess any kids. Another thing is always that be sure that the the game will
stop running inn the disk quarters. I'm talking oof couse regarding
the rage that is poker.
سه شنبه 2 مرداد 1397 11:39 ق.ظ
If you might be travelling to another city and discover that
you have a good show in that city, you cannot investigate different lenders for that box office, stand it a
line and buying the tickets. There they were,
anticipating their forthcoming experience and joyously reliving the last one -- Peter, Susan, Edmund,
and Lucy, inside guises of actors William Moseley (now a dashing
20-year-old), Anna Popplewell (a newly minted Oxford freshman), Skandar Keynes (with vocal octaves greater at 15),
and Georgie Henley (approaching teenhood, an excellent six inches taller than we last saw her).

Now you've taken that all-important starting point and therefore are scanning this report about games and social network, you happen to be within the unique and privideged position for being amongst a small grouping of pioneering
entreprenuers who know about it and therefore are taking affirmative action.
یکشنبه 31 تیر 1397 05:34 ق.ظ
It's actually very complex in this busy life to listen news
on TV, so I simply use web for that reason, and take the hottest
information.
چهارشنبه 20 تیر 1397 08:31 ب.ظ
The great thing about this DVD is that you may perform dance
exercises anytime, without having a partner.
While online machines provide you with the players the chance to select how much
they tend to wager, these online video poker machine provide that same a feeling of strategizing and negotiations
with oneself usually yearned for by players who miss the land-based casinos.

Technology is driving dynamic advertising into new
areas which brings by it some potential challenges, well not every companies are
able to afford to pay thousands in electronic advertising,
well the 2 options highlighted can provide the same final results with low investment of time and money,
so now any company from mechanics to dentists may have these in their guest waiting
rooms.
سه شنبه 19 تیر 1397 09:42 ق.ظ
I like it when people get together and share views.
Great site, keep it up!
جمعه 15 تیر 1397 03:20 ب.ظ
Howdy, I do believe your site may be having internet browser compatibility problems.
When I take a look at your website in Safari, it looks fine but when opening in I.E.,
it has some overlapping issues. I just wanted to provide you with a quick heads up!
Aside from that, excellent blog!
سه شنبه 29 خرداد 1397 01:23 ق.ظ
Huge bonuses can be found to everyone those who register without
depositing any real money. Bluffing isn't a fairly easy affair so you need to hone
your talent in such a way and strategies. They always welcome all clients regardless of what their age
is, sex, or religion.
جمعه 25 خرداد 1397 02:37 ق.ظ
The right side of the wheel starts at 2 and circles left
again and stops on the 19. Although it works for some, this doesn't erase the belief that purchasing
them is surely an unsound idea. If the Banker's hand
totals 4, they draw if the Player's third card is 2 to 7 and Stand for other cards.
چهارشنبه 23 خرداد 1397 01:19 ب.ظ
The Gaming Club Casino also provides auction services to members, a
sign-up bonus and cash gratuities available to players
and club members alike. You can play as long
as you'd like, and for real money only if you decide you wish to
and therefore are more comfortable with it. casino
tax rebate, unfortunately the Internal Revenue Service's arcane
rules make actual process of getting a U.
سه شنبه 22 خرداد 1397 03:04 ق.ظ
If you're travelling to another city and find that you have a good
show because city, you are unable to search around to the
box office, stay at home a line and buy the tickets.
Cherry blossom tattoos represent different things in numerous cultures.
These art reproductions of paintings printed on canvas sheets or paper and after that framed and hung on walls.
شنبه 19 خرداد 1397 11:02 ق.ظ
You can even replace your chosen MP3 music with your to make sure that if you
are about the gym, you possibly can still understand interesting
points from your book or listen towards docs from perform which you
should examine. It took about 3 months to understand what
as well as the raucous, discordant (to my ears) "melody. This can be very advantageous for you because if you're a fast learner, with just a trial, you could learn all you could wished to simply and free.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30
 
 
برچسب ها
پیوندها
آخرین مطالب