تبلیغات
دانشنامه آزاد - پایان ناپلئون, به‌سوی سنت هلن,دومین بازگشت خاندان بوربون: 7 ژوئیه 1815 ,
 
درباره وبلاگ
مدیر وبلاگ : احسان
نویسندگان
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
دانشنامه آزاد
صفحه نخست             تماس با مدیر           پست الکترونیک               RSS                  ATOM
دو مجلس و دولت موقف در این باره بحث می‏كردند كه آیا با متفقین، كه نزدیك می‎‏شدند، به جنگ بپردازند یا برای بهترین شرایط قابل حصول مذاكره كنند. داوو حاضر شد كه اگر متفقین در مورد بازگشت لویی هجدهم اصرار ورزند، جنگجویان غیرنظامی شهر را علیه ولینگتن و بلوشر رهبری كند. نمایندگان از این بیم داشتند كه مقاومت و شكست به تجزیة فرانسه منتهی شود، و خود آنها تقریباً به همان وضع گرفتار آیند. بقایای «ارتش شمال» ناپلئون برای واترلوی دیگری آماده نبودند، زیرا كه به اندازة كافی سلاح در اختیار نداشتند، و دشمنان بین لان و پاریس به هم پیوسته بودند.


لویی هجدهم چون شنیده بودكه یك دسته از متفقین درنظر دارند لویی فیلیپ (دوك د/اورلئان) را به جای او بنشانند، با نگرانی از گنت به كاتو-كامبرزی رفت و در آنجا اعلامیه‏ای منتشر ساخت (25 ژوئن) و قول آشتی و حكومتی آزادیخواهانه داد. دو مجلس شاد شدند، و در 30 ژوئن دولت موقت و متفقین شرایط مقدماتی تسلیم پایتخت را امضا كردند. قرار شد همة سربازان فرانسوی به آن سوی لوار عقبنشینی كنند، ولی امنیت و اموال شهروندان تضمین شد. در 7 ژوئیه متفقین وارد پاریس شدند. در 8 ژوئیه، لویی هجدهم سواره از شانزلیزه با تشریفات رسمی گذشت و دوباره بر تخت سلطنت فرانسه نشست. استاندار استان سن ضمن خوشامدگویی، عبارت «صد روز» را-ظاهراً برای نخستین بار- به كار برد تا دورة میان دومین روی كار آمدن غاصبانة ناپلئون (20 مارس) و بازگشت آن پادشاه را مشخص كند.

بیشتر مردم حفظ از آغاز تا پایان را به عنوان تنها راه حل عملی مسائلی پذیرفتند كه بر اثر درهم فروریختن ناگهانی حكومت ناپلئون به وجود آمده بود. اما بلوشر، با اعلام این كه از مهندسان خود خواهد خواست كه پل ینا را منفجر كنند، غوغایی برانگیخت (این پل به یادبود غلبة فرانسویان بر پروسیها، در 1806 ساخته شده بود.) گذشته از این، پیشنهاد كرد كه همة بناهای یادگاری را كه به افتخار ناپلئون برپا كرده بودند نابود شود. ولینگتن به اتفاق لویی هجدهم از بلوشر تقاضا كرد كه از این فكر منصرف شود؛ بلوشر اصرار ورزید؛ ولی تزار آلكساندر اول، فردریك ویلهلم سوم پادشاه پروس، و امپراطور فرانسیس دوم كه با روسها و اتریشیها و قوای پیمونته وارد شده بودند به آن میهن‏پرست كهنسال دستور دادند كه خشم خود را فرونشاند.

قوای بیگانه در فرانسه در این زمان بالغ بر حدود هشتصدهزار نفر بود، و مردم می‏بایستی به آنها غذا بدهند و به ترتیب از آنها مواظبت كنند. كاسلری چنین محاسبه كرد كه فقط تغذیة اشغالگران برای فرانسه روزانه 000’750’1 فرانك هزینه در بر خواهد داشت. علاوه بر این، هر ناحیه‏ای می‏بایستی غرامت سنگینی بپردازد. لویی هجدهم به رهبران متفقین گفت كه اگر آنها بر خلاف اعلامیة خود در 25 مارس اتباع او را به عنوان دشمن تلقی كنند، وی فرانسه را ترك خواهد گفت و به اسپانیا پناهنده خواهد شد. متفقین پذیرفتند كه غرامات را به 000’000’50 فرانك محدود كنند، و دلیل آوردند كه كارشان بر اثر قوانین جنگی و سوابقی كه ناپلئون در پروس و اتریش به وجود آورده است موجه است.

به همین ترتیب، سلطنت طلبان در بعضی از شهرهای فرانسه در «ترورسفید» زیاده‏روی كردند تا انتقام «ترور سرخ» را كه موجب هلاك تعداد زیادی از سلطنت‏طلبان در 1793-1794 شده بود بگیرند. در مواردی هم دستاویزهای آنان تا حدی موجه به نظر می‏رسید: مثلا هنگامی كه حزب سلطنت‏طلب در مارسی در تظاهراتی خواهان بازگشتن لویی هجدهم شد، بعضی از سربازان پادگان محلی كه هنوز به ناپلئون وفادار بودند به سوی آنها شلیك كردند. فرماندة آنها بزودی جلو این كار را گرفت، و كوشید كه قوای خود را از آن شهر مخالف بیرون برد؛ ولی ضمن راه در حدود صد تن از آنها بر اثر تیرهایی كه از پنجره‏ها یا بامها به طرف آنان شلیك می‏شد به قتل رسیدند. (25 ژوئن) در آن روز و روز بعد، سلطنت‏طلبان مسلح در شهر به دویدن پرداختند و به سوی طرفداران ناپلئون و ژاكوبنها تیراندازی كردند. دویست نفر قربانی شدند، در حالی كه تا آخرین دم فریاد می‏زدند «زنده باد امپراطور» زنان سلطنت‏طلب در پیرامون اجساد با خوشحالی به پایكوبی پرداختند. در آوینیون، سلطنت‏طلبان همه طرفداران ناپلئون را كه به اسارت درآورده بودند به زندان افكندند و به قتل رساندند. آنها مخصوصاً در جستجوی مردی – گیوم برونه- بودند كه متهم شده بود كه سر شاهزاده خانم لامبال را در 1792 بر نیزه كرده و در خیابانها حركت داده است. وی در هتلی در آوینیون پنهان شده بود. جمعیت او را یافت و تیرباران كرد و جسدش را در كوچه‏ها بر روی زمین كشاند و با ذوق و شوق برآن ضربه وارد آورد، و پس از آنكه جسدش را به میان رودخانة رون افكند، زن و مرد با شادی به رقص پرداختند (2 اوت 1815). در نیم، مونپلیه، و تولوز مناظر مشابهی دیده شد.

این عملیات وحشیانه را به دشواری می‏توان به لویی هجدهم نسبت داد. وی اساساً مردی با گذشت بود، اما هرگز نمی‏توانست مارشال نه را، كه قول داده بود ناپلئون را زنده یا مرده بیاورد عفو كند. نه، به جای دستگیری ناپلئون، به طرف او رفته و موجب آن همه كشتار در واترلو شده بود. مارشال نه در 6 ژوئیه از پاریس گریخت، و با جامة مبدل از شهری به شهری می‏گشت تا اینكه او را شناختند و دستگیر كردند. دادگاهی مركب از 161 تن از بزرگان او را محاكمه و به خیانت متهم كرد. وی از هیچ یك از كشیشان كمك نخواست، و در 7 دسامبر 1815 توسط جوخة اعدام تیرباران شد.

فوشه و تالران كه اكنون از وزیران لویی هجدهم به شمار می‎رفتند، پیروز ولی ناخشنود بودند. سلطنت‏طلبان كابینه از فوشه به عنوان شاه‏كش احتراز می‏ورزیدند و به پادشاه توصیه می‏كردند كه او را منفصل كند. لوئی مسئله را بدین نحو حل كرد كه او را به عنوان سفیر فرانسه در ساكس منصوب كند (15 سپتامبر)؛ ولی سه ماه بعد او را احضار و از فرانسه اخراج كرد. فوشه ناخواسته از پراگ به لینتس و از آنجا به تریست رفت و در شصت و یك سالگی، پس از یك عمر شیطنت باورنكردنی، در 1820 در تریست درگذشت.

تالران كه از لحاظ نیرنگبازی با او رقابت می‏كرد بیش از او دوام آورد. لویی هجدهم دربارة او همواره با ابیاتی از كورنی یاد می‏كرد كه گفته بود: «به اندازه‏ای به من خوبی كرده است كه نباید از او بد بگویم، و به اندازه‏ای به من بدی كرده است كه نباید از او به خوبی یاد كنم.» ظاهراً تالران بود كه دربارة بوربونها گفت: «آنها چیزی نیاموخته و چیزی را از یاد نبرده‌اند.» اما این مطلب به دشواری دربارة لویی هجدهم صدق می‏كرد كه طرز رفتار با مجالس منتخب را آموخت، به سرداران ناپلئون خوشامد گفت، و قسمت اعظم قوانین ناپلئونی را حفظ كرد. وزیران سلطنت طلب از تالران تنفر داشتند، زیرا او را نه تنها شاه‏كش و مرتد بلكه خائن به طبقة خود می‏دانستند. لویی نیز تسلیم آنها شد و او را بركنار كرد (24 سپتامبر 1815). تالران از بین نرفت، بلكه بار دیگر بر سركار آمد. ولی بیش از لویی هجدهم زیست. پس از استعفای شارل دهم (1830) هم زنده ماند، و در هفتادو شش سالگی به سفارت فرانسه در بریتانیای كبیر منصوب شد (1830 – 1834). هنگامی كه ماركوس آولاندن دری در مجلس اعیان از تالران انتقاد كرد، ولینگتن به دفاع از او پرداخت، و گفت كه در بسیاری از موارد با تالران سروكار داشته و كسی را نیافته است كه منافع كشور خود را شدیدتر و ماهرانه‏تر از او حفظ كرده، و ضمن رفتار با سایر كشورها درست‎تر و شرافتمندانه‏تر از او رفتار كرده باشد. تالران چون این مطلب را خواند، نزدیك بود اشك از دیدگان ببارد، زیرا آن را زیبندة خود نمی‎دانست، و گفت: «بیشتر از این لحاظ از دوك سپاسگزارم كه وی تنها سیاستمدار جهان است كه از من به نیكی یاد كرده است.» وی پس از آنكه در تشكیل اتحاد چهارگانه در 1834 شركت جست، در 1838 در هشتادو چهار سالگی درگذشت، در حالی كه هركس، حتی خود عزرائیل، را فریب داده بود.

در 20 نوامبر 1815، لویی هجدهم دومین عهدنامة پاریس را با متفقین امضا كرد. به موجب این عهدنامه مجازاتهایی كه فرانسه می‏بایستی به سبب موافقت با تجدید حكومت ناپلئون تحمل كند تصریح شد. فرانسه مجبور شد كه ناحیة سار و ساووا و چهار شهر مرزی، از جمله فیلیپویل و مارینبورگ، را واگذار كند؛ آثار هنری را كه به وسیلة سردارانش گرفته شده بود باز گرداند؛ مبلغ 000’000’700 فرانك به انضمام 000’000’240 بابت ادعاهای خصوصی بپردازد؛ مدت سه تا چهارسال در اشغال نمایندگان و نیروهای متفقین بماند، و هزینة نگاهداری آنها را بپردازد. تالران از امضای این سند خودداری كرد؛ جانشین او، آرمان-امانوئل دوپلسی، دوك ریشلیو، اعتراض‌كنان آن سند را امضا كرد و سپس فریاد زد: «آبرویم رفت.» 

نوع مطلب : تاریخ تمدن ویل و آریل دورانت عصر ناپلئون، 
برچسب ها : پایان ناپلئون، به‌سوی سنت هلن، دومین بازگشت خاندان بوربون: 7 ژوئیه 1815،
لینک های مرتبط :


شنبه 23 دی 1396 11:07 ب.ظ
As a result of their hard work, Positive View's events have received coverage from the 3 major global television networks and
have been streamed for online viewing. You don't have to purchase the greatest or heaviest
tripod form of hosting use. Instead of enjoying karaoke parties, you'll be
able to always go ahead and take music that will create your own song, by plugging it into the TV sets.
پنجشنبه 21 دی 1396 03:11 ق.ظ
There is a rich diversity to those songs that you just
will almost certainly appreciate and to you could make your
life easier, also to make it easier that will get the background music for My - Space that you would like, you
also have the opportunity to select different genres.
"Because you're here reading this article flash games report now only at that particular instant; what you have is "The first movers advantage" yourself to look at a their hands on now. The plastic's name is frequently abbreviated to CR-39, standing for Columbia Resin, and it's also less than half the body weight of glass, which supplanted quartz in the early twentieth century.
دوشنبه 18 دی 1396 07:24 ق.ظ
Now that you learn about video editing as well as the things you
need you are to begin with the journey of amateur filmmaker to professional
director. It took about 3 months to master the text along with the raucous, discordant
(to my ears) "melody. Instead of enjoying karaoke parties, you are able to always take the music and create your individual song, by plugging it to your TV sets.
دوشنبه 18 دی 1396 04:03 ق.ظ
The camera could make the brightest of scenes appear to be it absolutely was taken during an eclipse.
" It was President Theodore Roosevelt who had given it the name of White House in 1901. Painting can be an authentic gift due to the endurance and utility.
شنبه 16 دی 1396 11:48 ق.ظ
Tremendous thіngs heгe. Ι am very satisfied to see your
post. Thanks so mսch ɑnd I amm loⲟking ahead tօ contact yoᥙ.

Will you kindly drop me a e-mail?
شنبه 16 دی 1396 07:37 ق.ظ
Free PC choices to Recycle and Phatmatik Pro:Loopdrive3 VSTABS.

There these were, anticipating their forthcoming experience and joyously reliving the very last one
-- Peter, Susan, Edmund, and Lucy, within the guises of actors William Moseley (now a dashing 20-year-old), Anna Popplewell (a newly minted Oxford
freshman), Skandar Keynes (with vocal octaves further at age
15), and Georgie Henley (approaching teenhood,
a great six inches taller than we last saw her). Technology is driving dynamic advertising into new areas and also this brings with it some
potential challenges, well don't assume all companies have enough money
to pay thousands of pounds in electronic advertising, well the two options highlighted can provide the identical outcomes with low investment of your time and cash, so now
any business from mechanics to dentists can have these within their guest waiting
rooms.
دوشنبه 4 دی 1396 11:16 ب.ظ
The art of ghazal singing has were able to entice millions throughout
the globe. You don't have to invest in the most important or heaviest tripod form of hosting
use. Instead of enjoying karaoke parties, you'll be able to always consider the music and build
your individual song, by plugging it to your
TV sets.
پنجشنبه 30 آذر 1396 03:05 ق.ظ
As a result of their hard work, Positive View's events have
received coverage from several global television networks and possess already been streamed
for online viewing. Contestants worldwide
will record songs by themselves, or form teams into virtual bands of two
to four musicians, and compete for $5600 in prizes. You need a special connector
typically known as a Fire wire or known as a possible IEEE
1394 high band connector.
چهارشنبه 29 آذر 1396 11:32 ب.ظ
Now that you find out about video editing and
also the what you require you are ready to begin your journey
of amateur filmmaker to professional director. " It was President Theodore Roosevelt who had given it the White House in 1901. You need a special connector typically called a Fire wire or commonly known as being an IEEE 1394 high band connector.
دوشنبه 27 آذر 1396 09:49 ب.ظ
This excellent website certainly hhas all the information and facts I needed about this subject and didn't know who to ask.
جمعه 17 آذر 1396 03:29 ب.ظ
Hello there, You've done an incredible job. I will definitely
digg it and personally recommend to my friends.
I'm sure they will be benefited from this site.
جمعه 17 آذر 1396 02:31 ب.ظ
This post is priceless. Where can I find out more?
جمعه 17 آذر 1396 12:00 ب.ظ
Wow, awesome weblog format! How lengthy have you been blogging for?
you make running a blog glance easy. The overall look of your website is fantastic, as smartly as the content!
جمعه 17 آذر 1396 08:27 ق.ظ
I every time emailed this weblog post page to all my associates, since if like to read it afterward my friends will too.
پنجشنبه 16 آذر 1396 10:44 ب.ظ
Fastidious response in return of this query with genuine arguments and explaining everything
concerning that.
پنجشنبه 16 آذر 1396 10:37 ب.ظ
Hello! Do you know if they make any plugins to protect against hackers?
I'm kinda paranoid about losing everything I've worked hard
on. Any tips?
پنجشنبه 16 آذر 1396 10:08 ب.ظ
I am sure this post has touched all the internet
users, its really really fastidious article on building up new blog.
پنجشنبه 16 آذر 1396 09:29 ب.ظ
Wow, this paragraph is pleasant, my sister is analyzing such things, therefore
I am going to inform her.
پنجشنبه 16 آذر 1396 09:28 ب.ظ
Stunning quest there. What happened after? Thanks!
پنجشنبه 16 آذر 1396 09:21 ب.ظ
Hi everyone, it's my first pay a quick visit at this web page,
and article is genuinely fruitful in support of me,
keep up posting these articles.
پنجشنبه 16 آذر 1396 08:55 ب.ظ
I all the time emailed this web site post page to all
my contacts, as if like to read it afterward my contacts will too.
پنجشنبه 16 آذر 1396 08:50 ب.ظ
Good way of explaining, and pleasant piece of writing to
take information regarding my presentation subject matter, which i
am going to present in institution of higher education.
پنجشنبه 16 آذر 1396 08:47 ب.ظ
Hi friends, how is everything, and what you would like to say concerning this paragraph, in my view its truly amazing
for me.
پنجشنبه 16 آذر 1396 08:46 ب.ظ
Hello, i think that i saw you visited my site thus
i came to “return the favor”.I am attempting to find things to enhance my website!I suppose its ok to use some of your ideas!!
پنجشنبه 16 آذر 1396 08:45 ب.ظ
Do you have a spam problem on this site; I also am a blogger, and I was wanting
to know your situation; many of us have created some nice methods
and we are looking to trade strategies with others, please shoot me an email
if interested.
پنجشنبه 16 آذر 1396 08:22 ب.ظ
Hello! Do you know if they make any plugins to safeguard against hackers?
I'm kinda paranoid about losing everything I've worked
hard on. Any recommendations?
پنجشنبه 16 آذر 1396 08:08 ب.ظ
I have been surfing on-line greater than 3 hours lately, but I by
no means found any fascinating article like yours.
It is pretty value sufficient for me. In my view, if all
web owners and bloggers made good content as you did, the web will
be a lot more helpful than ever before.
پنجشنبه 16 آذر 1396 08:05 ب.ظ
Awesome things here. I am very glad to look your article.
Thanks so much and I'm taking a look ahead to touch you. Will you kindly drop me a
mail?
پنجشنبه 16 آذر 1396 08:03 ب.ظ
I am sure this piece of writing has touched all the internet viewers, its really really good paragraph on building up new blog.
پنجشنبه 16 آذر 1396 07:47 ب.ظ
As the admin of this web page is working,
no hesitation very quickly it will be renowned, due to
its quality contents.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30
 
 
برچسب ها
پیوندها
آخرین مطالب