تبلیغات
دانشنامه آزاد - پایان ناپلئون, به‌سوی سنت هلن,دومین بازگشت خاندان بوربون: 7 ژوئیه 1815 ,
 
درباره وبلاگ
مدیر وبلاگ : احسان
نویسندگان
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
دانشنامه آزاد
صفحه نخست             تماس با مدیر           پست الکترونیک               RSS                  ATOM
دو مجلس و دولت موقف در این باره بحث می‏كردند كه آیا با متفقین، كه نزدیك می‎‏شدند، به جنگ بپردازند یا برای بهترین شرایط قابل حصول مذاكره كنند. داوو حاضر شد كه اگر متفقین در مورد بازگشت لویی هجدهم اصرار ورزند، جنگجویان غیرنظامی شهر را علیه ولینگتن و بلوشر رهبری كند. نمایندگان از این بیم داشتند كه مقاومت و شكست به تجزیة فرانسه منتهی شود، و خود آنها تقریباً به همان وضع گرفتار آیند. بقایای «ارتش شمال» ناپلئون برای واترلوی دیگری آماده نبودند، زیرا كه به اندازة كافی سلاح در اختیار نداشتند، و دشمنان بین لان و پاریس به هم پیوسته بودند.


لویی هجدهم چون شنیده بودكه یك دسته از متفقین درنظر دارند لویی فیلیپ (دوك د/اورلئان) را به جای او بنشانند، با نگرانی از گنت به كاتو-كامبرزی رفت و در آنجا اعلامیه‏ای منتشر ساخت (25 ژوئن) و قول آشتی و حكومتی آزادیخواهانه داد. دو مجلس شاد شدند، و در 30 ژوئن دولت موقت و متفقین شرایط مقدماتی تسلیم پایتخت را امضا كردند. قرار شد همة سربازان فرانسوی به آن سوی لوار عقبنشینی كنند، ولی امنیت و اموال شهروندان تضمین شد. در 7 ژوئیه متفقین وارد پاریس شدند. در 8 ژوئیه، لویی هجدهم سواره از شانزلیزه با تشریفات رسمی گذشت و دوباره بر تخت سلطنت فرانسه نشست. استاندار استان سن ضمن خوشامدگویی، عبارت «صد روز» را-ظاهراً برای نخستین بار- به كار برد تا دورة میان دومین روی كار آمدن غاصبانة ناپلئون (20 مارس) و بازگشت آن پادشاه را مشخص كند.

بیشتر مردم حفظ از آغاز تا پایان را به عنوان تنها راه حل عملی مسائلی پذیرفتند كه بر اثر درهم فروریختن ناگهانی حكومت ناپلئون به وجود آمده بود. اما بلوشر، با اعلام این كه از مهندسان خود خواهد خواست كه پل ینا را منفجر كنند، غوغایی برانگیخت (این پل به یادبود غلبة فرانسویان بر پروسیها، در 1806 ساخته شده بود.) گذشته از این، پیشنهاد كرد كه همة بناهای یادگاری را كه به افتخار ناپلئون برپا كرده بودند نابود شود. ولینگتن به اتفاق لویی هجدهم از بلوشر تقاضا كرد كه از این فكر منصرف شود؛ بلوشر اصرار ورزید؛ ولی تزار آلكساندر اول، فردریك ویلهلم سوم پادشاه پروس، و امپراطور فرانسیس دوم كه با روسها و اتریشیها و قوای پیمونته وارد شده بودند به آن میهن‏پرست كهنسال دستور دادند كه خشم خود را فرونشاند.

قوای بیگانه در فرانسه در این زمان بالغ بر حدود هشتصدهزار نفر بود، و مردم می‏بایستی به آنها غذا بدهند و به ترتیب از آنها مواظبت كنند. كاسلری چنین محاسبه كرد كه فقط تغذیة اشغالگران برای فرانسه روزانه 000’750’1 فرانك هزینه در بر خواهد داشت. علاوه بر این، هر ناحیه‏ای می‏بایستی غرامت سنگینی بپردازد. لویی هجدهم به رهبران متفقین گفت كه اگر آنها بر خلاف اعلامیة خود در 25 مارس اتباع او را به عنوان دشمن تلقی كنند، وی فرانسه را ترك خواهد گفت و به اسپانیا پناهنده خواهد شد. متفقین پذیرفتند كه غرامات را به 000’000’50 فرانك محدود كنند، و دلیل آوردند كه كارشان بر اثر قوانین جنگی و سوابقی كه ناپلئون در پروس و اتریش به وجود آورده است موجه است.

به همین ترتیب، سلطنت طلبان در بعضی از شهرهای فرانسه در «ترورسفید» زیاده‏روی كردند تا انتقام «ترور سرخ» را كه موجب هلاك تعداد زیادی از سلطنت‏طلبان در 1793-1794 شده بود بگیرند. در مواردی هم دستاویزهای آنان تا حدی موجه به نظر می‏رسید: مثلا هنگامی كه حزب سلطنت‏طلب در مارسی در تظاهراتی خواهان بازگشتن لویی هجدهم شد، بعضی از سربازان پادگان محلی كه هنوز به ناپلئون وفادار بودند به سوی آنها شلیك كردند. فرماندة آنها بزودی جلو این كار را گرفت، و كوشید كه قوای خود را از آن شهر مخالف بیرون برد؛ ولی ضمن راه در حدود صد تن از آنها بر اثر تیرهایی كه از پنجره‏ها یا بامها به طرف آنان شلیك می‏شد به قتل رسیدند. (25 ژوئن) در آن روز و روز بعد، سلطنت‏طلبان مسلح در شهر به دویدن پرداختند و به سوی طرفداران ناپلئون و ژاكوبنها تیراندازی كردند. دویست نفر قربانی شدند، در حالی كه تا آخرین دم فریاد می‏زدند «زنده باد امپراطور» زنان سلطنت‏طلب در پیرامون اجساد با خوشحالی به پایكوبی پرداختند. در آوینیون، سلطنت‏طلبان همه طرفداران ناپلئون را كه به اسارت درآورده بودند به زندان افكندند و به قتل رساندند. آنها مخصوصاً در جستجوی مردی – گیوم برونه- بودند كه متهم شده بود كه سر شاهزاده خانم لامبال را در 1792 بر نیزه كرده و در خیابانها حركت داده است. وی در هتلی در آوینیون پنهان شده بود. جمعیت او را یافت و تیرباران كرد و جسدش را در كوچه‏ها بر روی زمین كشاند و با ذوق و شوق برآن ضربه وارد آورد، و پس از آنكه جسدش را به میان رودخانة رون افكند، زن و مرد با شادی به رقص پرداختند (2 اوت 1815). در نیم، مونپلیه، و تولوز مناظر مشابهی دیده شد.

این عملیات وحشیانه را به دشواری می‏توان به لویی هجدهم نسبت داد. وی اساساً مردی با گذشت بود، اما هرگز نمی‏توانست مارشال نه را، كه قول داده بود ناپلئون را زنده یا مرده بیاورد عفو كند. نه، به جای دستگیری ناپلئون، به طرف او رفته و موجب آن همه كشتار در واترلو شده بود. مارشال نه در 6 ژوئیه از پاریس گریخت، و با جامة مبدل از شهری به شهری می‏گشت تا اینكه او را شناختند و دستگیر كردند. دادگاهی مركب از 161 تن از بزرگان او را محاكمه و به خیانت متهم كرد. وی از هیچ یك از كشیشان كمك نخواست، و در 7 دسامبر 1815 توسط جوخة اعدام تیرباران شد.

فوشه و تالران كه اكنون از وزیران لویی هجدهم به شمار می‎رفتند، پیروز ولی ناخشنود بودند. سلطنت‏طلبان كابینه از فوشه به عنوان شاه‏كش احتراز می‏ورزیدند و به پادشاه توصیه می‏كردند كه او را منفصل كند. لوئی مسئله را بدین نحو حل كرد كه او را به عنوان سفیر فرانسه در ساكس منصوب كند (15 سپتامبر)؛ ولی سه ماه بعد او را احضار و از فرانسه اخراج كرد. فوشه ناخواسته از پراگ به لینتس و از آنجا به تریست رفت و در شصت و یك سالگی، پس از یك عمر شیطنت باورنكردنی، در 1820 در تریست درگذشت.

تالران كه از لحاظ نیرنگبازی با او رقابت می‏كرد بیش از او دوام آورد. لویی هجدهم دربارة او همواره با ابیاتی از كورنی یاد می‏كرد كه گفته بود: «به اندازه‏ای به من خوبی كرده است كه نباید از او بد بگویم، و به اندازه‏ای به من بدی كرده است كه نباید از او به خوبی یاد كنم.» ظاهراً تالران بود كه دربارة بوربونها گفت: «آنها چیزی نیاموخته و چیزی را از یاد نبرده‌اند.» اما این مطلب به دشواری دربارة لویی هجدهم صدق می‏كرد كه طرز رفتار با مجالس منتخب را آموخت، به سرداران ناپلئون خوشامد گفت، و قسمت اعظم قوانین ناپلئونی را حفظ كرد. وزیران سلطنت طلب از تالران تنفر داشتند، زیرا او را نه تنها شاه‏كش و مرتد بلكه خائن به طبقة خود می‏دانستند. لویی نیز تسلیم آنها شد و او را بركنار كرد (24 سپتامبر 1815). تالران از بین نرفت، بلكه بار دیگر بر سركار آمد. ولی بیش از لویی هجدهم زیست. پس از استعفای شارل دهم (1830) هم زنده ماند، و در هفتادو شش سالگی به سفارت فرانسه در بریتانیای كبیر منصوب شد (1830 – 1834). هنگامی كه ماركوس آولاندن دری در مجلس اعیان از تالران انتقاد كرد، ولینگتن به دفاع از او پرداخت، و گفت كه در بسیاری از موارد با تالران سروكار داشته و كسی را نیافته است كه منافع كشور خود را شدیدتر و ماهرانه‏تر از او حفظ كرده، و ضمن رفتار با سایر كشورها درست‎تر و شرافتمندانه‏تر از او رفتار كرده باشد. تالران چون این مطلب را خواند، نزدیك بود اشك از دیدگان ببارد، زیرا آن را زیبندة خود نمی‎دانست، و گفت: «بیشتر از این لحاظ از دوك سپاسگزارم كه وی تنها سیاستمدار جهان است كه از من به نیكی یاد كرده است.» وی پس از آنكه در تشكیل اتحاد چهارگانه در 1834 شركت جست، در 1838 در هشتادو چهار سالگی درگذشت، در حالی كه هركس، حتی خود عزرائیل، را فریب داده بود.

در 20 نوامبر 1815، لویی هجدهم دومین عهدنامة پاریس را با متفقین امضا كرد. به موجب این عهدنامه مجازاتهایی كه فرانسه می‏بایستی به سبب موافقت با تجدید حكومت ناپلئون تحمل كند تصریح شد. فرانسه مجبور شد كه ناحیة سار و ساووا و چهار شهر مرزی، از جمله فیلیپویل و مارینبورگ، را واگذار كند؛ آثار هنری را كه به وسیلة سردارانش گرفته شده بود باز گرداند؛ مبلغ 000’000’700 فرانك به انضمام 000’000’240 بابت ادعاهای خصوصی بپردازد؛ مدت سه تا چهارسال در اشغال نمایندگان و نیروهای متفقین بماند، و هزینة نگاهداری آنها را بپردازد. تالران از امضای این سند خودداری كرد؛ جانشین او، آرمان-امانوئل دوپلسی، دوك ریشلیو، اعتراض‌كنان آن سند را امضا كرد و سپس فریاد زد: «آبرویم رفت.» 

نوع مطلب : تاریخ تمدن ویل و آریل دورانت عصر ناپلئون، 
برچسب ها : پایان ناپلئون، به‌سوی سنت هلن، دومین بازگشت خاندان بوربون: 7 ژوئیه 1815،
لینک های مرتبط :


یکشنبه 3 شهریور 1398 04:16 ق.ظ
Hi to every one, because I am really eager of reading
this website's post to be updated regularly. It contains pleasant material.
شنبه 2 شهریور 1398 06:56 ب.ظ
Thank you for sharing your thoughts. I truly
appreciate your efforts and I am waiting for your
further post thanks once again.
شنبه 2 شهریور 1398 12:08 ب.ظ
It's hard to come by educated people on thiss topic, but you sound like you know
what you're talking about! Thanks
شنبه 2 شهریور 1398 11:37 ق.ظ
Its like you read my mind! Youu seem to know a lot about this, like you wrote the book in it
oor something. I think that you could do with some pics to drive
the message home a little bit, but other than that,
this is fantastic blog. A fantastic read. I'll certainly
bbe back.
شنبه 2 شهریور 1398 11:10 ق.ظ
Hi there, I desire to subscribe for this website to get most recent updates,
thus where can i do it please assist.
شنبه 2 شهریور 1398 10:22 ق.ظ
Thank you for any other excellent article. Where else could anybody get that
type of info in such a perfect means of writing?
I've a presentation next week, and I'm at the search for such
info.
شنبه 2 شهریور 1398 09:22 ق.ظ
Its like you read my mind! You seem to knoww a lot about this, like you wrote the book in it or something.
I think that you could do with some pics to drive the message home a little bit, but instead of that,
this is great blog. An excellent read. I'll definitely be back.
شنبه 2 شهریور 1398 08:32 ق.ظ
Hi there! This is kind off off topic buut I need some advice from
an established blog. Is it very hard to set up your own blog?
I'm not very techincal but I can figure things out pretty
fast. I'm thiknking about creating my own but I'm
not sure here to begin. Do you have any ideas or suggestions?
Thank you
شنبه 2 شهریور 1398 08:11 ق.ظ
Woah! I'm really enjoying the template/theme of
this website. It's simple, yet effective. A lot of times it's difficult to get that "perfect balance" between usability and
visual appearance. I must say you have doje a
very good job with this. Also, thee blog loads extremely quick for me on Firefox.
Superb Blog!
شنبه 2 شهریور 1398 08:00 ق.ظ
This parazgraph offers clear idea for the new users of blogging, that genunely how to do running a blog.
شنبه 2 شهریور 1398 05:43 ق.ظ
It is apropriate time to make some plans for the future and it's time to be happy.
I have read this post and if I could I wish to suggest you feww interesting
things or advice. Perhaps you could write next
articles referring to this article. I wish to read even more things about it!
شنبه 2 شهریور 1398 04:01 ق.ظ
Excellent post. Keep posting such kind of information on your
site. Im really impressed by your site.
Hello there, You've done a great job. I will definitely digg
it and personally recommend to my friends. I am confident they'll
be benefited from this site.
شنبه 2 شهریور 1398 02:35 ق.ظ
Its such as you read my mind! You seem to grasp a lot about this, like you
wrote the e book in it or something. I think
that you can do with a few percent to pressure the message home a little bit, however instead of that, this is
wonderful blog. A fantastic read. I will certainly be back.
شنبه 2 شهریور 1398 01:08 ق.ظ
It iis the best time to make some plans for the future annd it is time to be happy.
I hasve read this post and if I could I wish to recommend you some attention-grabbing issues or advice.
Perhaps you could write next articles regarding this article.
I want to learn even more iissues approximately it!
شنبه 2 شهریور 1398 12:37 ق.ظ
I'm really enjoying the design and layout of yolur website.
It's a very easy on the eyes which makes it much more pleasant for me to come here and visit
more often. Did you ire out a designer to create youur theme?
Excellent work!
جمعه 1 شهریور 1398 09:15 ب.ظ
I really like it when individuals come together and share opinions.

Great site, continue the good work!
جمعه 1 شهریور 1398 09:34 ق.ظ
I constantly spent my half an hour to read this weblog's articles or reviews
daily along with a cup of coffee.
جمعه 1 شهریور 1398 09:19 ق.ظ
It's awesome to visit this web page and reading the views of all mates about
this article, while I am also eager of getting knowledge.
جمعه 1 شهریور 1398 08:27 ق.ظ
I just couldn't depart your web site before suggesting that
I extremely loved the usual information an individual provide to your guests?
Is going to be again steadily in order to inspect new posts
جمعه 1 شهریور 1398 03:41 ق.ظ
Very shortly this website will be famous amid all blogging users, due to it's nice articles or reviews
جمعه 1 شهریور 1398 02:43 ق.ظ
What i do not realize is in reality how you're not really a lot more well-preferred than you might be now.
You're so intelligent. You realize therefore considerably in terms of this subject,
produced me for my part imagine it from numerous numerous angles.
Its like women and men are not interested until it is something
to do with Woman gaga! Your own stuffs nice.
All the time maintain it up! http://rebookmarks.xyz/story.php?title=having-your-diploma-by-looking-at-college
جمعه 1 شهریور 1398 01:26 ق.ظ
If some one wants expert view concerning blogging then i propose him/her to go
to see this weblog, Keep up the fastidious work. http://bookmark2020.com/story.php?title=wonderful-easy-methods-to-blog-site-more-effectively
جمعه 1 شهریور 1398 12:34 ق.ظ
Hurrah, that's what I was looking for, what a
data! existing here at this webpage, thanks admin of this site.
پنجشنبه 31 مرداد 1398 10:33 ب.ظ
Heya i'm for the first time here. I found this board and I find It truly useful
& it helped me out much. I hope to give something back and help others like you helped
me. http://95.79.54.44/wiki/index.php?title=Skilled_Recommendations_That_Can_Help_You_Become_successful_With_Blogging
پنجشنبه 31 مرداد 1398 09:41 ب.ظ
What's up everybody, here every one is sharing these familiarity, therefore it's pleasant to read this weblog, and I used to pay a quick
visit this webpage every day. http://bookmark2020.com/story.php?title=you-can-lessen-the-effects-of-aging
پنجشنبه 31 مرداد 1398 09:22 ب.ظ
At this time I am going too doo my breakfast,
after havkng my breakfast coming yet again to read other news.
پنجشنبه 31 مرداد 1398 04:04 ب.ظ
Fantastic web site. A lot of useful info here.
I'm sending it to some buddies ans also sharing
in delicious. And of course, thank you in your sweat!
http://www.studio-blu.it/index.php?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=1222128
پنجشنبه 31 مرداد 1398 03:17 ب.ظ
Howdy! I know this is somewhat off topic but I was wondering which blog platform are you using for
this site? I'm getting sick and tired of Wordpress because I've
had issues with hackers and I'm looking at options for another platform.

I would be awesome if you could point me in the direction of a good platform.

http://visitbookmarks.com/story.php?title=diet-program-is-key-in-working-with-your-all-forms-of-diabetes
پنجشنبه 31 مرداد 1398 03:00 ب.ظ
Some really interesting information, well written and broadly
speaking user genial.
پنجشنبه 31 مرداد 1398 01:50 ب.ظ
Remarkable! Its really remarkable article, I have got much clear idea concerning
from this post.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30
 
 
برچسب ها
پیوندها
آخرین مطالب