درباره وبلاگ
مدیر وبلاگ : احسان
نویسندگان
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
دانشنامه آزاد
صفحه نخست             تماس با مدیر           پست الکترونیک               RSS                  ATOM
وی چهارمین فرزند لویی دوفن فرزند ارشد لویی پانزدهم بود، و لویی شانزدهم سومین فرزند او. تا سال 1791، كه سی وشش سال داشت، ظاهراً قانع بود كه همان كنت دو پرووانس باشد. مردی خوش‏اندام و خوش‏مشرب بود؛ از ادبیات لذت می‏برد، و از آن حمایت می‏كرد؛ و سالن معشوقه‏اش را با گفتار مهذب خود می‏آراست. هنگامی كه لویی شانزدهم درصدد فرار از فرانسه برآمد (1791)، كنت نیز چنین كرد و در این كار توفیق یافت و به برادر جوان خود كنت د/آرتوا در بروكسل پیوست. در زمانی كه لویی هفدهم، بر اثر مصایب زندان و غم و اندوه، در سن دهسالگی درگذشت (1795)، كنت دو پرووانس، به عنوان وارث بعدی و قانونی تخت وتاج فرانسه، به لویی هجدهم ملقب شد، و در تمامی سالهای انقلاب و دورة ناپلئون، خود را پادشاه فرانسه می‏دانست. با گسترش نفوذ انقلاب و بعداً ناپلئون، لویی مجبور شد محل اقامت خود را پیوسته تغییر دهد و مرتباً در آلمان، روسیه، لهستان، و انگلیس زندگی كند (1811). در كشور اخیر بود كه مورد حمایت دولت قرار گرفت و برای قانون اساسی بریتانیا احترام قائل شد.


در 14 آوریل 1814، سنای فرانسه به رهبری تالران تصمیم زیر را اعلام كرد:

بنا به پیشنهاد دولت موقت و گزارش یك كمیتة مخصوص هفت نفری، سنا دولت موقت فرانسه را به والاحضرت كنت د/ آرتوا با لقب جانشین پادشاه می‏سپارد، تا زمانی كه لویی- استانیسلاوس- گزاویه،1 كه برای سلطنت فرانسه در نظر گرفته شده‏اند، منشور قانون اساسی را بپذیرند.

قانون اساسی كه به وسیلة سنا تنظیم شده بود خواهان عفو برای انقلابیون باقیمانده، نهی حقوق فئودالی وعشریه‏های كلیسایی،‌ تأیید خریدهای به عمل آمده با اموال ملی (اموال مصادره شدة كلیسا و مهاجران)، حفظ یك مجلس نمایندگان و یك مجلس اعیان، و احترام به آزادی مدنی و حاكمیت ملی بود.

لویی كه از این دعوت خشنود و از شرایط آن ناراحت شده بود، برای بررسی آن مهلت خواست. در 24 آوریل از انگلستان به مقصد فرانسه حركت كرد. در سنت- اوان در 2 مه اعلام داشت كه قسمت اعظم قانون اساسی پیشنهاد شده را محترم خواهد شمرد، ولی مجبور است كه حاكمیت ملی را رد كند، زیرا كه مخالف با حقوق موروثی او به عنوان پادشاه «براثر موهبت الاهی» خواهد بود. وی پیشنهاد كرد كه حاضر است به فرانسه و سنا یك «منشور» به جای قانون اساسی اعطا كند. سنا به صورت مجلس اعیان خواهد بود و از طرف پادشاه انتخاب خواهد شد. مجلس مقنن به صورت مجلس نمایندگان درخواهد آمد و اعضای آن به وسیلة رأی دهندگانی كه سالانه 300 فرانك یا بیشتر مالیات مستقیم بپردازند انتخاب خواهد شد. این دو مجلس بر عواید و مخارج دولت نظارت خواهند كرد. مجلس اعیان و مجلس نمایندگان كه مسحور قدرت پول شده بودند منشور را پذیرفتند، و پادشاه قول همكاری داد، و، بدین ترتیب، بازگشت خاندان بوربون انجام یافت (4 ژوئن 1814).

در اثنای این تعویض سلطنت، متفقین به وسیلة «عهدنامة اول پاریس» (30 مه 1814) فرانسه را به مرزهای سال 1792 بازگرداندند، و شامبری، آنسی، مالوز، و مونبلیار را به آن كشور دادند. فرانسه مستعمرات مهمی را به انگلستان و اسپانیا تسلیم كرد، تسلط اتریش را بر شمال ایتالیا پذیرفت، و از پیش با هر تصمیم كنگرة وین آینده دربارة سرزمینهایی كه از 1792 به بعد به تصرف فرانسه درآمده بود موافقت كرد.

لویی هجدهم پس از استقرار در تویلری، احساس كرد كه حق استراحت و همچنین حق لذت بردن از به دست آوردن املاكش را كسب كرده است. دربارة سال 1814 به عنوان «سال نوزدهم سلطنت من» سخن می‏گفت. وی در این زمان پنجاه ونه ساله، خوش مشرب، مؤدب، تنبل و كند، فربه و مبتلا به نقرس بود، و از قدرت سلطنت در او اثری دیده نمی‏شد. به حكومت مشروطه تن در داد، و با فروتنی خود را با رأی گرفتن، سخنرانی، احزاب، و روزنامه‏هایی كه آزادتر از زمان هئیت‏مدیره وناپلئون بودند وفق داد. سالنهایی كه كارشان بحث دربارة ادبیات و سیاست بود رونق یافت. مادام دوستال با فتح و فیروزی انجمنهای خود را دوباره تشكیل داد و به پذیرایی از پادشاهان پرداخت.

آنچه مردم بیشتر از آن استفاده كردند موفقیت اقتصادی رژیم جدید بود. لویی هجدهم قوانین ناپلئونی و امور قضایی و اداری و اقتصادی را عاقلانه بدون تغییر گذاشت. همان گونه كه ناپلئون این سعادت را داشت كه برای مقام مهم وزارت دارایی، مردی بسیار با كفایت و شرافتمند به نام فرانسوا مولین را پیدا كرد، لویی هجدهم نیز برای همان منصب ژوزف- دومینیك لویی را یافت، كه همة وظایف خزانه را پذیرفت، و در برابر نیرنگهای مالی مقاومت كرد.

دربار پادشاه مظهر كوششهای او برای تسهیل انتقال قدرت میان دو رژیم بود. در سال اول سلطنت او از كسانی كه به ناپلئون خدمت كرده بودند زیاد انتقام گرفته نشد. مارشالهای امپراطور، غیر از داوو، آزادانه با سلطنت‏طلبان اصیل در دربار بوربون مخلوط می‏شدند. اعضای طبقة دوم نجبا مانند آقا و خانم رموزا كه از افراد مورد نظر ناپلئون بودند برای پرستش زیارتگاهی كه بتازگی برپا شده بود شتاب كردند. لطیفة تالران كه گفته بود «بوربونها چیزی نیاموخته و چیزی را از یاد نبرده‏اند» شاید در مورد كنت د/ آرتوا صدق می‏كرد كه خوش مشرب و خوش قیافه ولی تا سرحد حماقت مغرور بود، لكن به درستی در مورد لویی هجدهم صدق نمی‏كرد. خود ناپلئون در سنت هلن تصدیق كرد كه مردم فرانسه بسرعت رژیم سابق نوشده را پذیرفتند، و گویی بسرعت به عادات دیرینه‏ای خو گرفتند كه،‌ چون از مدتها پیش ریشه دوانده بود، كاملا دگرگون نشده بود.

با وجود این، چند عامل ناهماهنگی و نارضایی وجود داشت. كلیسا كنكوردا را قبول نداشت، و در مورد بازگشت اختیارات قبل از انقلاب خود، بویژه حق تعلیم و تربیت، اصرار می‏ورزید. از پادشاه فرمانی گرفتند دال بر رعایت دقیق مراسم مذهبی در روزهای یكشنبه و اعیاد؛ بسته بودن كلیة دكانها، غیر از داروفروشان و فروشندگان گیاهان طبی، از صبح تا غروب؛ و عدم انجام هیچ‎كار مزددار و هیچ‏گونه حمل ونقل. خود را كاتولیك ندانستن و عدم رعایت مراسم آن امری خطرناك شد. مزاحمتر از همه، ادعای بظاهر معقول كلیسا بود در اینكه تمامی اموال مصادره شدة كلیسا در طی انقلاب باید به او مسترد شود. این تقاضا بدون شورش صدها هزار نفر كشاورز و اعضای طبقة متوسط، كه اموال مزبور را از دولت خریده بودند، برآورده نمی‏شد. بیم این خریداران از اینكه ممكن است همه یا بخشی از مالشان را ببرند باعث شد كه بسیاری از كشاورزان، و بعضی از بورژواهای متین، به این فكر بیفتند كه بد نیست اگر ناپلئون بازگردد، به شرط آنكه بیماری جنگی او معالجه شده باشد.

اقلیتی از مردم كه هنوز فعال بودند از اصول انقلاب طرفداری می‏كردند، و برای احیای آن، ولو در نهان، زحمت می‏كشیدند. این «ژاكوبنها» كه از طرف رژیم سخت در مضیقه بودند عقیده داشتند كه اگر ناپلئون بازگردد و بخواهد بوربونها را از كار براندازد، باید دوباره «فرزند انقلاب» شود. آنها بسیاری از افراد ارتش را با این فكر موافق كردند. مارشالها مسحور مهربانی پادشاه شدند، ولی طبقة افسران، كه امكان ترقی خود را با افتادن مجدد انحصار دیرین مناصب عالی به دست اشراف، در حال نابودی می‏دیدند، آرزوی روزگاری را داشتند كه عصای مارشالی را در صحنه و روز جنگ به دست آورند. لویی هجدهم برای ایجاد تعادل در بودجه، هجده هزار افسر و سیصدهزار نفر تابین (سرباز بی‏درجه) را مرخص كرد؛ تقریباً همة این افراد، كه می‏كوشیدند جایی در اقتصاد پیدا كنند، امپراطوری را كمال مطلوب خود می‏دانستند كه افتخار و مرگ، هردو را، در اختیار آنان می‏گذاشت- و حتی مرگ را افتخارآمیز جلوه داده بود.

نارضایی ارتش نیرومندترین قوه‏ای بود كه راه را برای بازگشت آن مرد اسرافكار سحرانگیز باز كرد. به ارتشی ناراضی باید عوامل چند دیگری را نیز افزود: كشاورزانی كه از خلع ید یا تجدید حقوق فئودالی بیم داشتند؛ صاحبان كارخانه‏ها، كه از ورود بیش از حد كالاهای بریتانیایی زیان می‏‏دیدند؛ نارضایی همگان، غیر از كاتولیكهای متعصب از نفوذ روزافزون روحانیان؛ مرخص شدن دو مجلس به امر پادشاه در پایان سال 1814 و تعطیل بودن آنها تا ماه مه؛ نوعی اشتیاق ‏نهانی مستمندان برای هیجان و شكوه فرانسه عصر ناپلئون: اینها عناصر ناپایدار و مشكوك تصادف بود، ولی چون خبر آنها به جزیرة الب رسید، روحیة آن گلادیاتور زندانی را كه زخمی شده ولی نمرده بود، تقویت كرد.


نوع مطلب : تاریخ تمدن ویل و آریل دورانت عصر ناپلئون، 
برچسب ها : پایان ناپلئون، به سوی واترلو، لویی هجدهم،
لینک های مرتبط :


دوشنبه 20 خرداد 1398 04:08 ب.ظ
Attractive section of content. I just stumbled upon your site and in accession capital to assert that I acquire in fact enjoyed account your blog posts.
Anyway I will be subscribing to your feeds and even I achievement you access consistently quickly.
دوشنبه 20 خرداد 1398 02:47 ق.ظ
naturally like your website but you have to take a look at
the spelling on quite a few of your posts. Several of them are rife with
spelling problems and I in finding it very bothersome to tell
the reality nevertheless I will definitely come again again.
یکشنبه 19 خرداد 1398 12:39 ق.ظ
I'll right away seize your rss as I can't find
your e-mail subscription hyperlink or newsletter
service. Do you have any? Please allow me realize
so that I may subscribe. Thanks.
شنبه 18 خرداد 1398 12:48 ق.ظ

I think the admin of this site is truly working hard for his website, because here every stuff is quality based data.
یکشنبه 5 خرداد 1398 09:56 ق.ظ
Hello just wanted to give you a quick heads up and let you know a few of
the pictures aren't loading correctly. I'm not sure why but I think its a linking issue.
I've tried it in two different internet browsers and both show the same results.
چهارشنبه 1 خرداد 1398 09:20 ق.ظ
Having read this I believed it was very enlightening. I
appreciate you finding the time and energy to put this informative article
together. I once again find myself personally spending a lot of
time both reading and leaving comments. But so what, it was still worth it!
چهارشنبه 25 اردیبهشت 1398 02:17 ق.ظ
It's actually a cool and useful piece of info.
I'm satisfied that you shared this helpful info with us. Please keep us informed like this.
Thanks for sharing.
دوشنبه 23 اردیبهشت 1398 01:14 ب.ظ
You actually make it seem so easy with your presentation but I find this matter to be
really something that I think I would never understand.
It seems too complex and very broad for me. I
am looking forward for your next post, I will try to get the hang of it!
چهارشنبه 18 اردیبهشت 1398 07:19 ب.ظ
Nice post. I was checking constantly this blog
and I am inspired! Very helpful info specifically the last part :)
I handle such information much. I used to be looking for this certain information for a very lengthy time.

Thank you and best of luck.
سه شنبه 17 اردیبهشت 1398 11:11 ب.ظ
Valuable information. Fortunate me I discovered your site accidentally, and I'm stunned
why this coincidence didn't happened earlier! I bookmarked it.
دوشنبه 16 اردیبهشت 1398 07:59 ق.ظ
I for all time emailed this webpage post page to all my contacts, for the reason that if like to
read it then my links will too.
شنبه 14 اردیبهشت 1398 11:52 ب.ظ
Saved as a favorite, I love your website!
شنبه 14 اردیبهشت 1398 04:17 ق.ظ
It is the best time to make some plans for the future and it is time to be happy.
I've read this post and if I could I wish to suggest you some interesting things or suggestions.
Perhaps you can write next articles referring to this article.

I desire to read more things about it!
شنبه 14 اردیبهشت 1398 12:37 ق.ظ
Great website you have here but I was curious about if you knew of any discussion boards that cover the same topics discussed in this article?
I'd really like to be a part of community where I
can get suggestions from other knowledgeable individuals that
share the same interest. If you have any suggestions, please let me know.
Kudos!
جمعه 13 اردیبهشت 1398 12:39 ق.ظ
I just like the valuable information you supply for your articles.
I'll bookmark your blog and test again here frequently.
I'm quite certain I will be informed a lot of new stuff right here!
Good luck for the next!
پنجشنبه 12 اردیبهشت 1398 06:42 ق.ظ
Hi there, its nice piece of writing concerning media print, we all know media is a enormous
source of data.
سه شنبه 10 اردیبهشت 1398 05:39 ق.ظ
If some one needs expert view about running a blog then i propose him/her to visit this blog, Keep up the good job.
سه شنبه 10 اردیبهشت 1398 03:48 ق.ظ
Currently it seems like Wordpress is the best blogging platform available right now.
(from what I've read) Is that what you are using on your blog?
یکشنبه 8 اردیبهشت 1398 04:34 ق.ظ
Hi, I think your blog might be having browser compatibility issues.
When I look at your website in Safari, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping.
I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, fantastic blog!
شنبه 7 اردیبهشت 1398 10:38 ق.ظ
My relatives every time say that I am killing my time here at net, however I know I am getting knowledge
everyday by reading thes good content.
جمعه 6 اردیبهشت 1398 09:47 ب.ظ
Hi, its good paragraph about media print, we all understand media is a great source of information.
یکشنبه 1 اردیبهشت 1398 06:37 ب.ظ
Whats up very nice blog!! Guy .. Beautiful ..
Amazing .. I will bookmark your blog and take the feeds also?
I'm satisfied to find a lot of helpful info right here in the publish, we'd like work
out extra strategies on this regard, thanks for sharing.
. . . . .
یکشنبه 1 اردیبهشت 1398 05:48 ق.ظ
I visited various sites but the audio quality for audio songs current at this web page is truly marvelous.
شنبه 31 فروردین 1398 04:13 ق.ظ
Hello, i read your blog occasionally and i own a similar
one and i was just curious if you get a lot of spam comments?
If so how do you reduce it, any plugin or anything you can suggest?

I get so much lately it's driving me crazy so any assistance is very much appreciated.
دوشنبه 26 فروردین 1398 10:12 ب.ظ
I'm really impressed with your writing skills as well
as with the layout on your blog. Is this a paid theme
or did you customize it yourself? Anyway keep up the nice quality writing,
it's rare to see a nice blog like this one these days.
شنبه 24 فروردین 1398 05:50 ق.ظ
When someone writes an paragraph he/she maintains the thought
of a user in his/her mind that how a user can be aware of
it. Thus that's why this post is great. Thanks!
جمعه 23 فروردین 1398 12:11 ب.ظ
Hi there, after reading this remarkable article i am also
glad to share my experience here with friends.
سه شنبه 20 فروردین 1398 12:01 ب.ظ
This post will help the internet visitors for creating new web site or even a
blog from start to end.
سه شنبه 20 فروردین 1398 08:49 ق.ظ
It is appropriate time to make some plans for the future and it
is time to be happy. I have read this post and if
I could I desire to suggest you some interesting things or tips.
Maybe you can write next articles referring to this article.
I want to read more things about it!
دوشنبه 19 فروردین 1398 11:31 ق.ظ
With havin so much content and articles do you ever run into
any issues of plagorism or copyright infringement?
My website has a lot of exclusive content I've either written myself or outsourced but it appears a
lot of it is popping it up all over the web without my agreement.
Do you know any ways to help stop content from being ripped off?
I'd truly appreciate it.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30
 
 
برچسب ها
پیوندها
آخرین مطالب
 
   
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو