درباره وبلاگ
مدیر وبلاگ : احسان
نویسندگان
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
دانشنامه آزاد
صفحه نخست             تماس با مدیر           پست الکترونیک               RSS                  ATOM
متفقین كه بدین ترتیب زیاد شده و پولی به دست آورده بودند در این زمان حدود000’492 سرباز مسلح با 1383 عراده توپ در اختیار داشتند. ناپلئون پس از رسیدن عده‏ای كمكی از دانمارك و همچنین ورود سربازان تازه‏كاری كه انتظارشان را می‏كشید دارای 000’440 سرباز و 1200 عراده توپ بود. متفقین سه لشكر ترتیب دادند: یكی «لشكر شمال» به رهبری برنادوت، متمركز در برلین؛ دوم «لشكر سیلزی»، تحت فرمان بلوشر آتشین مزاج و مأیوس نشدنی، متمركز در اطراف برسلاو؛ و بزرگترین آن دو بنام «لشكر بومن» به رهبری فون شوارتسنبرگ، متمركز در پراگ. رویهمرفته در پیرامون ناپلئون در درسدن نیمدایره‏ای تشكیل داده بودند. 
هر یك از آن سه لشكر آزاد بود كه جداگانه بسوی پاریس به راه افتد. ناپلئون علیه آنها لشكرهایی آراست: یكی به نام «ارتش چپ» تحت فرمان اودینو برای مقابله با برنادوت؛ یك «ارتش مركز» به رهبری مارشال نه برای نظارت در كار بلوشر؛ و یك «ارتش راست» زیر فرمان خودش برای حفظ راههایی كه از طریق آنها شوارتسنبرگ می‏توانست گروه كثیری از سربازان خود را از بومن سرازیر كند. در وضع فرانسویان نقایص نومید كننده ولی ظاهراً اجتناب‏ناپذیری وجود داشت: ناپلئون نمی‏توانست طرح عالی ایتالیایی خود را، كه عبارت بود از متمركز كردن همة قوایش علیه یكی از دشمنان در یك زمان به كار برد، زیرا این كار راه پاریس را به روی دیگران باز می‏گذاشت؟ دو لشكر او می‏بایستی بدون انگیزة حضور و تنوع مهارت جنگی او، از عهدة كار خود برآیند.

در 12 اوت، بلوشر نبرد پاییز 1813 را آغاز كرد و از برسلاو به سوی غرب رفت تا به لشكرهای تحت فرمان مارشال نه در كاتسباك (در ساكس) حمله كند. سربازان مارشال نه غافلگیر شدند، و وحشتزده گریختند. ناپلئون با گارد امپراطوری و سواره نظام مورا از گورلیتس شتابان عزیمت كرد؛ قوای مارشال نه را به هم پیوست؛ و آنها را به پیروزی رساند كه موجب از دست رفتن 6000 نفر از افراد بلوشر شد. اما در همان زمان شوارتسنبرگ 000’200 نفر سرباز خود را به شتاب به سوی شمال حركت داد تا مركز فرماندهی فرانسویان واقع در درسدن را به تصرف درآورد. ناپلئون از تعقیب بلوشر دست برداشت، 000’100 سرباز را طی 193 كیلومتر و ظرف چهار روز رهبری كرد،‌ و دریافت كه اتریشیها تقریباً همة مرتفعات پیرامون پایتخت ساكس را در اختیار دارند. در 26 اوت، قوای فرانسه تحت فرمان گارد قدیم و گارد جدید ضمن آنكه فریاد می‏زدند «زنده باد امپراطور!» به صفوف دشمن حمله بردند و چنان با شجاعت و بیرحمانه جنگیدند كه پس از دو روز نبرد، شوارتسنبرگ دستور عقبنشینی داد، در حالی كه 000’6 تن از افرادش كشته یا مجروح یا اسیر شده بودند. در این نبرد، مورا سواره‏نظام خود را با بی‏پروایی دیرینه‏‏اش رهبری كرده، و خود ناپلئون نیزتوپهایی را در بحبوحة شلیك به طرف دشمن روانه ساخته بود.

آلكساندر از فراز تپه‏ای كه در معرض دید و تیردشمن بود آن درگیری را همراه شخص محبوب جدیدش مورو نظاره می‏كرد. در این هنگام گلوله‏ای به پاهای مورو خورد و آنها را درهم شكست. چند روز بعد، وی در میان بازوان تزار جان سپرد و آخرین جمله‏اش این بود: «من، مورو، مورد اصابت گلوله‏ای فرانسوی قرار گرفته‏ام، و در میان دشمنان فرانسه می‏میرم!»

واندام اتریشیهای فراری را تعقیب كرد،‌ ولی ناپلئون- كه در این موقع از درد شدیدی رنج می‏برد- دنبال او نرفت و به تقویت او نپرداخت؛ واندام به دام افتاد،‌ و 7000 سرباز خود را به یكی از تیپهای شوارتسنبرگ تسلیم كرد (28 اوت). چندی بعد،‌ مارشال نه 000’15 سرباز در نبردی در دنویتس از دست داد (6 سپتامبر). ناپلئون از بی‏اثر شدن پیروزی خود در درسدن متأسف شد، و دستوری برای سنا فرستاد كه 000’120 تن از مشمولان سال 1814 و 000’160 نفر از مشمولان 1815 را به خدمت احضار كند. این عده جوانانی بودند كه می‏بایست چندین ماه تمرین كنند. در همان حال، 000’60 نفر روسی،‌ كه بر اثر نبرد در لهستان نیرومند شده بودند، به ارتش آلكساندر پیوستند، و در 8 اكتبر، ارتش باواریا،‌ كه پیش از این از ناپلئون طرفداری می‏كرد، به دشمنان او ملحق شد.

متفقین كه بدین ترتیب تقویت شده بودند درصدد تسخیر لایپزیگ برآمدند، و خواستند تكلیف نبردی را معین كنند كه در آن، قوای متحدشان برهرگونه ستراتژی ناپلئون غلبه داشت. در اكتبر، 000’160 نفر به رهبری بلوشر، بنیكسن، برنادوت، شوارتسنبرگ، اویگن دو وورتمبرگ و سایر سرداران به سوی آن شهر پیش رفتند. ناپلئون ارتشهای خود را، كه رویهمرفته تعداد افرادش به 000’115 نفر می‏رسید، از شمال،‌ مركز، و جنوب فراخواند و آنان را تحت فرمان مارمون،‌ آلكساندر ماكدونال، اوژورو، برتران، كلرمان، ویكتور،‌ مورا، نه، و شاهزاده یوزف پونیاتوفسكی قرار داد. بندرت دیده شده بود كه آنهمه نبوغ نظامی، آنهمه ملیتهای گونان، در یك صحنة نبرد با یكدیگر مواجه شده باشند. همانگونه كه آلمانها می‏گفتند، این جنگ عبارت از جنگ (یا كشتار) ملتها بود.

ناپلئون در محلی در پشت سرقوای خود قرار گرفت، و حركات آن را طی سه روز عمل (16-19 اكتبر 1813) هدایت كرد. برطبق نوشتة خود او، فرانسویان تا 18 اكتبر برصحنه مستولی بودند،‌ ولی در این هنگام سربازان ساكس به طرف متفقین رفتند و تفنگهای خود را متوجه فرانسویانی كردند كه از این رفتار بیسابقه مبهوت شده عقبنشینی كردند. روز بعد، سربازان كنفدراسیون راین به طرف متفقین رفتند. ناپلئون چون دید كه سربازانش ظاهراً با كمبود مهمات مواجه شده‏اند و تلفات عمده‏ای برآنها وارد می‏شود، به آنها دستور داد كه با عبور از رودخانه‏های پلایسه والستر عقبنشینی كنند. بیشتر آنها در این كار موفق شدند، ولی یك مهندس هیجانزده، ضمن عبور فرانسویان از روی رود الستر، پلی را منفجر كرد، در نتیجه، عدة زیادی- از جمله پونیاتوفسكی دلیر كه به اندازه‏ای خوب جنگیده بود كه ناپلئون در صحنة نبرد به او لقب مارشالی داده بود- غرق شدند. از 000’115 نفری كه تحت فرمان ناپلئون در لایپزیگ جنگیده بودند تنها 000’60 نفر به كنار رودخانة زاله رسیدند؛ هزاران تن از آنها اسیر شدند، و 000’120 فرانسوی كه در حلقه‏های آلمانی باقی‏ ماندند از دست رفتند. آن عده از فرانسویان كه عقبشینی كردند، پس از رسیدن به كنار رودخانة زاله، غذا و لباس و سلاح دریافت داشتند؛ سپس به طرف غرب و به سوی ماین در هاناو رفته در آنجا به جنگ پرداختند و قوایی مركب از اتریشیها و باواریاییها را شكست دادند. در 2 نوامبر، پس از دو روز گریز، در ماینتس به رودخانة راین رسیدند و پس از عبور از آنجا خود را به فرانسه رسانیدند.
نوع مطلب : تاریخ تمدن ویل و آریل دورانت عصر ناپلئون، 
برچسب ها : پایان ناپلئون، به سوی الب، به سوی راین،
لینک های مرتبط :


شنبه 18 خرداد 1398 12:48 ق.ظ

Good way of telling, and fastidious piece of writing to get data regarding my presentation subject matter, which i am going to deliver in college.
پنجشنبه 16 شهریور 1396 02:56 ق.ظ
This article will help the internet users for setting up new
website or even a weblog from start to end.
دوشنبه 16 مرداد 1396 10:54 ب.ظ
This paragraph is genuinely a good one it assists new web viewers, who are wishing for blogging.
یکشنبه 8 مرداد 1396 01:42 ق.ظ
Hi to every one, it's truly a pleasant for
me to visit this site, it consists of useful Information.
شنبه 26 فروردین 1396 08:37 ق.ظ
I'm not sure exactly why but this website is loading very slow for me.
Is anyone else having this problem or is it a problem on my end?
I'll check back later on and see if the problem still exists.
یکشنبه 20 فروردین 1396 07:04 ق.ظ
I like the valuable info you provide in your articles.
I'll bookmark your blog and check again here frequently.
I am quite sure I will learn many new stuff right here!
Best of luck for the next!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


 
 
برچسب ها
پیوندها
آخرین مطالب
 
   
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو | Buy Website Traffic