تبلیغات
دانشنامه آزاد - پایان ناپلئون, به سوی الب, به سوی پراگ
 
درباره وبلاگ
مدیر وبلاگ : احسان
نویسندگان
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
دانشنامه آزاد
صفحه نخست             تماس با مدیر           پست الکترونیک               RSS                  ATOM
در این ضمن، ناپلئون در فرانسه‏ای كه دیگر مسحور پیروزیهای او نبود برای بقای خود می‏جنگید. تقریباً هر خانواده‏ای در آن كشور می‏بایستی در این زمان پسری یا برادری تقدیم كند. طبقات متوسط ناپلئون را به عنوان حامی خود تلقی كرده بودند، ولی در این هنگام وی خود سلطنت‏طلب‏تر از بوربونها بود، و با سلطنت‏طلبانی كه جهت خلع او توطئه می‏چیدند خوش وبش می‏كرد. كشیشان به او بدگمان بودند، و سرداران صلح را از خدا می‏خواستند. خود او از جنگ خسته شده بود. از آنجا كه دارای شكمی فربه و گرفتار بیماریهای مختلف شده و از سن خود وقوف یافته و از لحاظ فكر و تصمیم‏گیری هم كند شده بود، دیگر نمی‏توانست از اكسیر پیروزی، شور جنگ یا میل به حكومت را بیرون آورد. این مرد فرسوده چگونه می‏توانست در میان ملتی فرسوده، آن منابع انسانی را بیابد كه براثر حملة روزافزون دشمنان ضرورت پیدا كرده بود؟


غرور، آخرین قدرت را به او داد. آن تزار بیوفا، آن رقاص خوبرو كه نقش ژنرال را بازی می‏كرد چه خواهد كرد؟ آن ضعیف‏النفس ترسو كه ارتش بزرگ فردریك را به گروهی قزاق وابسته كرده بود چه كاری انجام خواهد داد؟ آن مارشال فرانسوی كه تغییر مسلك داده و حاضر بود با ارتش سوئد به كشور بومی خود بتازد چه ارزشی داشت؟ اینها هرگز از عهدة شجاعت پرنشاط و مهارت سریع سربازان فرانسوی، و نیروی پرشور ملتی كه به مبارزه طلبیده شده بود تا از آن مرزهای طبیعی كه بسختی به دست آمده و حافظ زیباترین تمدن اروپا بوده است دفاع كند، برنخواهند آمد. ناپلئون در دسامبر 1812، در استمدادی نومیدانه از غرور نژادی، گفت: «از این زمان به بعد، اروپا فقط یك دشمن دارد- مجسمة بسیار بزرگ روسیه.»

از این رو مالیات وضع كرد؛ برای گرفتن وام به مذاكره پرداخت؛ و از ذخیرة زیرزمینی خود برداشت. دستوراتی برای زیر پرچم فرستادن مشمولین سال 1813، و آماده ساختن طبقة مشمولین سال 1814 برای تمرین صادر كرد؛ نیز مقرر داشت تا جنگجویان غیرنظامی را برای خدمت در خارج حاضر كنند، حال آنكه قبلا مقرر بود كه از آنها فقط برای خدمت در داخل استفاده شود؛ هیئتهایی برای مقاطعه دادن مهمات و لباس وسلاح و اسب و غذای ارتش تشكیل داد. همچنین ترتیبی داد تا هنر و انضباط مشق و حركت ونبرد به سربازان تازه كار تعلیم داده شود؛ و برای مستقر ساختن افواج تعلیم یافته در اردوگاههای مخصوص مستقر شوند؛ و همواره گوش به فرمان باشند تا در زمان و مكان معین به یكدیگر بپیوندند. تا اواسط آوریل 1813، ارتشی تشكیل داده بود مركب از 000’225 نفر. ماری لویز را در غیاب خود در جبهه به نیابت سلطنت گماشت‌، و منوال منشی كارآزموده و خستة خود را به او داد، و در 15 آوریل پاریس را ترك گفت، و برای پیوستن به لشكریان خود در كنار رودخانه‏های ماین و الب عزیمت كرد. اوژن با بقایای سربازانی كه از شكست در روسیه نجات یافته بودند، به انضمام سربازانی كه از قرارگاههای خود در آلمان فراخوانده شده بودند، به طرف جنوب حركت كرد. ژنرال برتران نیز از جنوب آمد. ناپلئون با این مردان قابل اعتمادی كه رهبری جناحهای چپ وراست او را به عهده داشتند با لشكر ماین خود به پیش رفت، و در2 مه در لوتسن نزدیك لایپزیگ با ارتش متفقین به رهبری ژنرال روسی ویتگنشتاین مواجه شد؛ تزار و فردریك ویلهلم نیز ناظر صحنه بودند. فرانسویان در این هنگام000’150 نفر، روسها000’58 نفر، و پروسیها000’45 نفر بودند. امپراطور كه بار دیگر لذت جنگ را احساس می‎كرد شاید برای تشویق سربازان تازه كار خود چندین بار در صحنة عملیات، جان خود را به‏خطر انداخت. مارشال مارمون نوشته است كه «در تمام دورة خدمت او شاید این تنها روزی بود كه در معرض مستقیمترین خطرها در صحنة نبرد قرار داشت.» متفقین به شكست خود اعتراف كردند، و از طریق مایسن و درسدن عقب نشستند. ولی فرانسویان فاتح000’20 نفر سرباز از دست داده بودند-000’8 نفر بیشتر از دشمنان خود. ناپلئون بر اثر تصمیم فردریك آوگوستوس اول، پادشاه ساكس، و همسایة پروس حریص، كه با ارتش 10000 نفری خود به قوای فرانسویان پیوست، تا حدی تسلای خاطر یافت.

ناپلئون چون بیم داشت كه اتریش برای تصرف مجدد شمال ایتالیا به متفقین ملحق شود، اوژن را به منظور سازمان دادن مجدد لشكر خود و نظارت بر انقلابیون ایتالیایی به میلان فرستاد. سپس خود در 18 مه عازم درسدن شد، به این امید كه به طرز قاطعتری بر متفقین، كه در باوتسن در چهل وهشت كیلومتری شرق درسدن به هم پیوسته بودند غلبه كند. آنگاه مارشال نه را گسیل داشت تا به صورت نیمدایره‏ای آنها را محصور، و از پشت سر به آنان حمله كند؛ قرار شد خود او با قسمت اعظم ارتشش از جلو دست به حمله زند. مارشال نه در آمدن درنگ كرد، و دیرتر از آن به صحنة نبرد رسید كه مانع شود متفقین، كه از ناپلئون شكست خورده و 000’15 سرباز از دست داده بودند، به سیلزی عقبنشینی كنند. ناپلئون تا اودر پیش‌رفت، و پادگان فرانسوی را در گلوگاو آزاد ساخت، و افراد آن را به لشكر خود ملحق كرد. روژه دو داما، كه یكی از مهاجران بود، خشم‏آلوده نوشت: «امپراطوری فرانسه با بحران مقابل شد و از آن پیروزمندانه بیرون آمد.»

در این زمان، ناپلئون می‏توانست از كنار اودر بگذرد و پادگانهای دیگر را آزاد سازد، و افراد تمرین‌دیدة آنها را به لشكر خود ‏‌بیفزاید، ولی به حرف مترنیخ گوش داد كه وساطت اتریش را در فراهم آوردن صلح پیشنهاد می‏كرد. برتیه از طرف سرداران امپراطور، و كولنكور از طرف دیپلماتهایش، از او تقاضا كردند كه آن پیشنهاد را بپذیرد، زیرا از جنگی طولانی به وسیلة اتحادیه‌‌ای با منابع بی‏پایان علیه فرانسه‏ای كه گرفتار تفرقه شده و منابع خود را از دست داده بود بیم داشتند. ناپلئون نیرنگی در این كار دید، ولی امیدوار بود كه متاركة‌ جنگ به او فرصت دهد كه تعداد دیگری سرباز بگیرد. و قوایی امدادی برای سواره نظام خود به دست آورد؛ و می‏‌ترسید كه امتناع او اتریش را به اردوگاه متفقین براند. در پلایسویتس متاركه‏ای ترتیب‌یافت (4ژوئن) كه برای دو ماه بود و بعد تا 10 اوت تمدید شد. ناپلئون قوای خود را به درسدن برد؛ دستورهایی برای پركردن جاهای خالی در گردانهایش صادر كرد؛ و به ماینتس رفت تا مدتی در كنار ماری لویز بماند. شاید امپراطریس می‏توانست پدر خود را وادار سازد كه اتحادیه‏ای را حفظ كند كه خود او در گرو آن بود. در این ضمن، مترنیخ، به بهانة آن كه از متفقین بیم دارد، ارتش اتریش را توسعه داد و برای آن تجهیزات و سورسات تهیه كرد.

متفقین از متاركة جنگ استفادة خوبی بردند. برنادوت را به میان خود پذیرفتند كه با 25000 سرباز به طرفداری از آنها پرداخت، همراه او مورو هم رسید؛ او كه متهم به داشتن روابط دوستانه با توطئه كنندگان سوء قصد به جان ناپلئون شده بود اجازه یافته بود كه به امریكا مهاجرت كند، در این هنگام به عنوان شخصی كه اسرار لشكركشی ناپلئون را می‌داند خدمات خود را به متفقین عرضه داشت. وی در مورد یك اصل اصرار می‏ورزید: هرگاه ناپلئون فرماندهی را در دست دارد، از جنگ احتراز كنید؛ ولی وقتی كه او در صحنه نیست، به جنگ بپردازید. سهم لرد كثكارت بیشتر باعث خشنودی متفقین شد، چه‏ وی در 15 ژوئن كمكی مالی بالغ بر000’000’4 لیره در اختیارشان گذاشت، به این شرط كه تعهد كنند بدون موافقت انگلیس با ناپلئون صلح نكنند.

در 27 ژوئن، متفقین وساطت اتریش را پذیرفتند، و موافقت كردند كه هر سه دولت نمایندگانی برای ترتیب‏دادن شرایط صلح به پراگ بفرستند. ناپلئون ناربون و كولنكور را فرستاد، و امیدوار بود كه علاقة آلكساندر به شخص اخیر، و زیر نظر شخص ناربون، تزار را به مصالحه متمایل سازد. در هر صورت، شرایطی كه به وسیلة كولنكور و مترنیخ به ناپلئون پیشنهاد شد آنهایی بود كه با توجه به شكست او در روسیه و لهستان و شورش پروس، ممكن بود به نظرش معقول جلوه كند. از او خواسته بودند كه همة سرزمینهایی را كه از پروس گرفته بود به این كشور بازگرداند؛ از هرگونه ادعایی درمورد مهیندوكنشین ورشو، كشور- شهرهای اتحادیة هانسایی، پومران، هانور، ایلیریا، و كنفدراسیون راین چشم بپوشد. می‏توانست در حالی به فرانسه بازگردد كه مرزهای طبیعی آن هنوز محفوظ، و تخت و سلسلة او كاملاً بلامنازع بود این پیشنهاد عیب بزرگی داشت: انگلیس این حق را برای خود محفوظ داشته بود كه تقاضاهای دیگری بكند، و هیچ صلحی بدون موافقت او امكانپذیر نبود.

ناپلئون تقاضایی برای تأیید رسمی این شرایط به توسط متفقین، به پراگ فرستاد. پاسخ این تقاضا فقط در 9 اوت به دست او رسید، با این اخطار مترنیخ كه كنگره و متاركه در نیمشب 10 اوت به پایان خواهد رسید؛ و موافقت ناپلئون باید پیش از آن وقت دریافت شود. ناپلئون پذیرشی مشروط فرستاد كه وقتی به پراگ رسید كه مترنیخ پایان كنگره و نیز پایان حالت متاركة جنگ را اعلام داشته بود. در 11 اوت، اتریش به اتحادیة مخالف فرانسه پیوست، و جنگ از سر گرفته شد. 

نوع مطلب : تاریخ تمدن ویل و آریل دورانت عصر ناپلئون، 
برچسب ها : پایان ناپلئون، به سوی الب، به سوی پراگ،
لینک های مرتبط :


دوشنبه 27 شهریور 1396 04:20 ق.ظ
I will right away take hold of your rss as I can't to find your e-mail subscription link or e-newsletter service.
Do you've any? Kindly allow me know in order that I may just subscribe.
Thanks.
پنجشنبه 21 اردیبهشت 1396 12:56 ق.ظ
Hi there i am kavin, its my first occasion to commenting anywhere,
when i read this article i thought i could also create comment due to this sensible piece
of writing.
چهارشنبه 23 فروردین 1396 04:53 ب.ظ
Hi there to every single one, it's really a
pleasant for me to visit this web site, it includes precious Information.
یکشنبه 20 فروردین 1396 05:20 ب.ظ
This is a topic that's close to my heart... Thank you!
Where are your contact details though?
سه شنبه 15 فروردین 1396 05:05 ق.ظ
Undeniably imagine that that you said. Your favorite justification appeared to be at
the net the simplest thing to have in mind of. I say
to you, I definitely get annoyed while other folks think about issues
that they just don't recognise about. You controlled to hit
the nail upon the top and outlined out the entire thing without having
side effect , other people can take a signal. Will likely be
again to get more. Thanks
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


 
 
برچسب ها
پیوندها
آخرین مطالب