تبلیغات
دانشنامه آزاد - پادشاهان در گیر و دار ستیز, در پیرامون منطقة مركزی, سوئد
 
درباره وبلاگ
مدیر وبلاگ : احسان
نویسندگان
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
دانشنامه آزاد
صفحه نخست             تماس با مدیر           پست الکترونیک               RSS                  ATOM
سوئد می‏توانست از انقلاب كبیر فرانسه، لااقل در نخستین مراحل آن، استقبال كند؛ زیرا در سراسر دورة روشنگری سوئدی در قرن هجدهم، افكار سوئدیها با فرانسویان هماهنگ، و خود پادشاه، گوستاوسوم (سلطنت از 1771-1792) فرزند عصر خرد و از ستایشگران ولتر بود. اما گوستاو اعتنایی به دموكراسی نمی‏كرد؛ یك حكومت سلطنتی نیرومند را در اوضاع و احوال آن روز تنها شق دیگر حكومت در برابر اشراف زمیندار می‏دانست كه نسبت به امتیازات سنتی خود تعصب داشتند. وی اتاژنروی فرانسه (مه 1789) را مجموعة متشابهی از مالكان ارضی می‌دانست، و در كشمكش روزافزون این هیئت با لویی شانزدهم خطری اساسی برای همة پادشاهان می‏دید، بدین ترتیب، گوستاو آزادیخواه و روشنفكر خود را رهبر اتحادیة اول علیه انقلاب كبیر معرفی كرد. هنگامی كه سرگرم طرح نقشه ‏هایی برای نجات جان لویی شانزدهم بود، بعضی از اشراف سوئد توطئة قتل او را چیدند، و در 16 مارس 1792 او را با تیر زدند. وی در 26 مارس درگذشت، و سوئد وارد یك دورة هرج و مرج سیاسی شد كه تا 1810 ادامه یافت.


دورة سلطنت گوستاو چهارم (1792-1809) برای سوئد سعادت آمیز نبود. وی وارد اتحادیة سوم علیه فرانسه شد (1805) و این امر خود بهانه‏ای به دست ناپلئون برای تصرف پومران و شترالزوند، آخرین متصرفات سوئد در اروپا، داد. در 1808 یك ارتش روسی از خلیج بوتنی از روی یخ گذشت و استكهلم را تهدید كرد، و سوئد مجبور شد كه فنلاند را به ازای بهای صلح واگذار كند. ریكسداگ1 گوستاو چهارم را از سلطنت خلع و قدرت اشراف را دوباره برقرار كرد؛ و عم پادشاه را، كه در آن زمان شصت و یك سال داشت و مردی آرام و سلیم‌النفس بود، با لقب كارل سیزدهم (سلطنت از 1809-1818) به پادشاهی انتخاب كرد. كارل بدون فرزند بود. لاجرم می‏بایست وارثی برای تاج و تخت انتخاب شود. مآلا ریكسداگ از ناپلئون خواست كه یكی از با كفایت ترین سرداران خود، به نام ژان- باتیست برنادوت اجازه دهد كه به عنوان ولیعهد سوئد انتخاب شود. ناپلئون با این درخواست موافقت كرد، احتمالا به این امید كه همسر برنادوت كه روزگاری نامزد ناپلئون و اكنون خواهر زن ژوزف بوناپارت بود- نفوذ فرانسه را در سوئد مستقر خواهد كرد. از این رو، برنادوت در 1810 با لقب كارل یان به ولیعهدی سوئد رسید.

صرف نظر از این جنبه‌های سیاسی و حكومتی، روح سوئد همچنان با پیشرفت آموزش و پرورش، علوم، ادبیات، و هنر همگام بود. دانشگاههای اوپسالا، آبو، ولوند در زمرة بهترین دانشگاه‌های اروپا به شمار می‏رفت. یونس یاكوب برزلیوس (1779-1848) یكی از پایه گذاران شیمی جدید بود. وی با بررسی دقیق حدود دو هزار جسم مركب موفق به یافتن وزنهای اتمی شد كه به مراتب از وزنهای اتمی دالتن دقیقتر بود، و فرق كمی با جدولی داشت كه به طور بین المللی در 1917 برقرار شد. همچنین بسیاری از عناصر شیمیایی را برای نخستین بار مجزا كرد. در روش نامگذاری شیمیایی لاووازیه تجدید نظر به عمل آورد. در عمل شیمیایی الكتریسیته بررسیهای جالبی كرد و سیستم دو گانه‌ای در كار آورد كه در تركیبات شیمیایی، عناصر را از لحاظ الكتریسیته مثبت و منفی نشان می داد. كتاب درسیی كه در 1808 منتشر ساخت و گزارش سالانه كه انتشار آن را در 1810 آغاز كرد تا یك نسل بعد به صورت انجیل شیمیدانها بود.

در سوئد به اندازه‌ای شاعر وجود داشت كه به دو مكتب رقیب تقسیم شدند: فوسفوریستها، كه نام خود را از مجلة خویش موسوم به فوسفوروس گرفته بودند، و افكار رازورانة رمانتیسم آلمانی را اشاعه می‏دادند؛ و گوتیكها كه عودهای خود را با موضوعات قهرمانی ساز می‏كردند.

اسیاس تگنر كار ادبی خود را در مكتب گوتیكها آغاز كرد، ولی ضمن پیشرفت به اندازه ای حوزة خود را گسترش داد كه همة مكاتب شعری سوئد را در خویش گردآورد. وی كه در 1782 تولد یافته بود، هفتساله بود كه انقلاب كبیر فرانسه روشنایی و گرمای خود را در اروپا پخش كرد، و هنوز سی‌وسه ساله بود كه ناپلئون عازم سنت‌ هلن شد. تگنر سی‌ویك سال دیگر عمر كرد. وی به مقامات ارجمند رسید؛ و در 1811 آكادمی سلطنتی سوئد جایزه‌ای به مناسبت شعر او به نام سوئا به وی اعطا كرد. شاعر در این شعر معاصران خود را به سبب قصورشان در حفظ رسوم نیاكانشان به باد انتقاد گرفته بود. سپس به اتحادیة گوتیكها پیوست و فوسفوریستها را به عنوان افراد ضعیف رمانتیك مورد مسخره قرار داد. در سی سالگی استاد زبان یونانی در دانشگاه لوند، و در چهل دو سالگی اسقف وكشر شد، و در چهل و سه سالگی (1825) مشهورترین منظومة ادبیات سوئد را انتشار داد.

ساگای فریتیوف یك سلسله داستان است كه از افسانه‌های نورس كهن اقتباس شده است. بعضی از منتقدان حماسه را آمیخته با لفاظی زیاد می‏دانند- شاعر نمی‏توانست از روش مرسوم دست بردارد: ولی شكوه اشعار غنایی باعث قبول پرشور آن حتی در خارج شد، و تا سال 1888 بیست و یك ترجمه به انگلیسی و نوزده ترجمه به آلمانی از آن انتشار یافت.

ظاهراً تگنر سلامتی خود را در راه سرودن این منظومه از دست داد؛ از آن پس هم گاه گاهی شعر می‏گفت و یكی از آنها را به زنی متأهل از ساكنان وكشر اهدا كرد. در آغاز اگر چه آزادیخواه بود، ولی روش محافظه‌كارانة شدیدی در پیش گرفت و وارد مباحثات پرشوری با اقلیت آزادیخواه ریكسداگ شد. در 1840 پس از یك سكتة ناقص، گرفتار اختلال حواس شد، و در طی آن همچنان شعرهای خوب می‌سرود. وفات او در وكشر به سال 1846 اتفاق افتاد. در این ضمن، كارل سیزدهم چون دائماً بیمار بود، ولیعهدش كارل یان به عنوان نایب‌السلطنه كارها را اداره می‏كرد و مسئولیتهای دولتی را بر عهده می‏گرفت. پس از چندی مجبور شد میان دو وفاداری- نسبت به كشور بومی خود [فرانسه] یا میهنی كه آن را برگزیده بود- یكی را انتخاب كند. از آنجا كه دولتها نیز همچون شهروندانی كه آنها را تشكیل می‏دهند حریص هستند و پاهای كاذب چسبان خود، یعنی ارتش را برای ربودن اشیاء لذیذ بیرون می‏فرستند، دولت سوئد نیز به نروژ همسایة خود با چشم طمع می‏نگریست. ناگفته نماند كه دانمارك از سال 1397 به بعد آن سرزمین را متعلق به خود می‏دانست. ولیعهد سوئد به ناپلئون القا كرد كه چنانچه موافقت فرانسه با تصرف نروژ به دست سوئد اعلام دارد، دوستی میان سوئد و فرانسه را استحكام خواهد بخشید. طبیعتاً ناپلئون نپذیرفت، زیرا كه دانمارك یكی از باوفاترین متفقین او بود. در ژانویة 1812 ناپلئون دوباره پومران سوئد را به این بهانه كه كالاهای بریتانیایی را با نقض محاصرة بری وارد خاك خود كرده است، به تصرف خود درآورد ولیعهد كارل ‌یان به روسیه روی‌آورد كه چه این دولت هم ممنوعیت كالاهای مزبور را نادیده گرفته بود؛ روسیه با تصرف نروژ به توسط سوئد موافقت كرد، و سوئد تسلط روسیه را بر فنلاند پذیرفت. در آوریل 1812 سوئد با روسیه عهدنامه‌ای بست و بنادر خود را به روی تجارت بریتانیا بازگذاشت.

این بود وضع سوئد در زمانی كه ناپلئون ضمن حركت به مسكو مشغول پذیرایی از پادشاهان در درسدن بود.

نوع مطلب : تاریخ تمدن ویل و آریل دورانت عصر ناپلئون، 
برچسب ها : پادشاهان در گیر و دار ستیز، در پیرامون منطقة مركزی، سوئد،
لینک های مرتبط :


شنبه 22 تیر 1398 11:47 ق.ظ
reviews of erectile dysfunction treatment http://viagralim.us reviews of erectile dysfunction treatment !
I am in fact thankful to the holder of this web page who has shared this impressive piece of writing at here.
شنبه 18 خرداد 1398 12:48 ق.ظ

It's truly very complicated in this busy life to listen news on Television, therefore I simply use web for that purpose, and get the hottest information.
دوشنبه 27 شهریور 1396 09:52 ب.ظ
You actually make it seem so easy with your presentation but I
find this matter to be really something which I think I would never understand.
It seems too complex and extremely broad for me. I'm looking forward for your next post, I will try to get the hang of it!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


 
 
برچسب ها
پیوندها
آخرین مطالب