تبلیغات
دانشنامه آزاد - پادشاهان در گیر و دار ستیز, مردم آلمان, اصول اخلاقی
 
درباره وبلاگ
مدیر وبلاگ : احسان
نویسندگان
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
دانشنامه آزاد
صفحه نخست             تماس با مدیر           پست الکترونیک               RSS                  ATOM
كتاب شریعت متكی به خدایی بود مهربان و وحشت ‏انگیز كه هر تقاضای خاضعانه را اجابت می‏كرد؛ ناظر بر رفتار و پندار هر فرد بود؛ هیچ چیز را از یاد نمی‏برد؛ و هرگز از حق و اختیار خود در مورد داوری و مجازات یا عفو صرف‏نظر نمی‏كرد؛ خدای عشق و انتقام بود و به صورت قرون وسطایی خود بر بهشت و دوزخ حكومت می‏راند. این عقیدة غم انگیز و شاید لازم هنوز در میان توده‌ها باقی بود، و به روحانیان، جوانان اصیل، سرداران و رؤسای خانواده‌ها در نگاهداری مؤمنان، كشاورزان، سربازان، و منازل كمك می‏كرد. جنگ ادواری، رقابت بازرگانی، و نیاز به انضباط خانوادگی مستلزم در كارآمدن رسوم اطاعت و پشتكار در پسران، حجب و فریبایی و هنرهای خانگی در دختران، و سرسپردگی صبورانه در همسران، و كفایت خشونت‏آمیز برای رهبری در شوهران وپدران بود.


مرد معمولی آلمانی اساساً، لااقل در میكده، خوش مشرب بود؛ ولی صلاح در آن می‏دانست كه در برابر همسر، كودكان، رقیبان، و مستخدمان قیافه‏ای سخت و جدی به خود بگیرد. سخت و جدی كار می‏كرد، و از كسانی كه مسئولیت آنها با او بود نیز همین انتظار را داشت. به سنت به عنوان سرچشمة عقل و ستون قدرت احترام می‏گذاشت؛ آداب كهن او را قادر می‏ساخت كه در وظایف روزانه و تماسهای خود خویشتن را زیاد خسته نكند. به مذهب خود به عنوان میراثی مقدس می‏نگریست، و از كمك آن در راه عادت دادن كودكان به ادب و نظم و ثبات سپاسگزار بود. انقلاب كبیر را كه موجب اختلال در فرانسه شده بود، و پیدایش نهضت شتورم اوند درانگ را در بین جوانان آلمانی به منزلة انحلال بی‏پروای روابط پابرجایی می‏دانست كه برای حفظ نظم و اعتدال در خانه و كشور حیاتی بود؛ لاجرم آنها را طرد می‏كرد. زن و كودكان خود را به حال انقیاد نگاه می‏داشت، ولی می‏توانست با رفتار سادة خود مهربان و دوست‏داشتنی باشد؛ گذشته از این، بدون اظهار شكایت، برای تأمین نیازهای جسمی و ذهنی آنها زحمت می‏كشید.

همسرش این وضع را بدون مقاومت چندانی می‏پذیرفت، زیرا قبول داشت كه ادارة خانواده‏ای بزرگ در كشوری ناامن و در محاصرة دشمنان بالقوه، مستلزم دستی نیرومند و استوار است. در خانه و تحت فرمان شوهر و قانون، به منزلة راهنما و مرجع اختیار بود، و تقریباً همیشه از محبت كودكان خود در سراسر زندگی زناشویی بهره‏مند می‏شد. به اینكه «واقعاً مادر كودكان» باشد قناعت می‏كرد، و به بهره برداری از زمین و ادامة نژاد می‏پرداخت.

اما نواهای دیگری نیز به گوش می‏رسید. در 1774 تئودور فون هیپل هجده سال پیش از مری وولستنكرافت كتابی منتشر ساخت تحت عنوان دربارة ازدواج كه دفاعی بود از آزادی زنان. وی به ادای سوگند اطاعت از طرف عروس اعتراض كرد، و گفت كه ازدواج باید جنبة مشاركت داشته باشد نه انقیاد. از این رو خواستار آزادی كامل زنان – نه تنها از لحاظ رأی دادن بلكه از لحاظ حق نیل مقامات و مناصب، ولو عالیترین آنها – شد در این باره از بعضی از زنان فرمانروا در آن عصر یاد كرد- مانند كریستینا ملكة سوئد، كاترین امپراطریس روسیه، و ماریا ترزیا امپراطریس اتریش. اگر آزادی كامل زن به صورت قانون در بیاید، بهتر است كه «حقوق بشر» را «حقوق مردان» بنامند.

آلمان به حرف او گوش نداد، ولی-تحت انگیزة انقلاب كبیر فرانسه و اشاعة ادبیات افراطی در آلمان- پایان قرن هجدهم و آغاز قرن نوزدهم شاهد عدة زیادی از زنان آزادشده بود كه فقط نظیر آنها از لحاظ تعداد در روزگار ما دیده می‏شود، و فقط فرانسة قرن هجدهم از لحاظ درخشندگی با آنها رقابت می‏كرد، و هیچ كس از لحاظ شیطنت به پای آنها نمی‏رسید. نهضت رمانتیك در ادبیات، كه انعكاسی از اشعار تروبادورها در قرون وسطی بود، دیگر زنان را به پایة كسانی مانند دمتر1 یا باكره‏ای مانند مریم عذرا ارتقا نمی‏داد، بلكه آنها را به منزلة دسته گلی مست كننده از زیبایی جسمی و شادابی فرهنگی درمی‏آورد – بدیهی است برای تكمیل فریبندگی آنها اندكی رسوایی هم به عنوان چاشنی در كار می‏آمد. در باب هنریتا هرتس و دوروتنا مندلسون سخن گفتیم؛ كارولین میخائیلیس (دختر یك شرقشناس از اهالی گوتینگن) را كه بیوه‏ای انقلابی بود به آنها اضافه كنید. وی با آوگوست‌فون شلگل ازدواج كرد؛ از او جدا شد: و به‌عقد ازدواج شلینگ فیلسوف درآمد. همچنین نام ترزه فورستر را به آنها بیفزایید كه از لحاظ شور انقلابی رقیب شوهرش بود، او را ترك گفت تا با سیاستمداری از ساكس زندگی كند، و داستانی سیاسی نوشت تحت عنوان خانوادة زلفدورف كه در راینلاند هیجانی به وجود آورد؛ ویلهلم فون هومبولت نوشته است كه «این زن از لحاظ قدرت فرهنگی جالبترین زنان روزگار خود بود.» باز نام راشل لوین فارنها گن فون انزه را به آنها اضافه كنید كه دیپلوماتها و روشنفكران به سالن او رفت‏وآمد می‏كردند، همچنین نام بتینافن آرنیم را به آنها بیفزایید كه سابقاً دیدیم چگونه در پیرامون بتهوون و گوته می‏چرخید، و بعد آن زنان با فرهنگی كه كاملا انقلابی نبودند و بیش از گوته در وایمار می‏درخشیدند مانند دوشس لویزه، شارلوته فون كالپ، و شارلوته فون شتاین.

این آزادی زنان در شهرهای بزرگ آلمان طبعاً با سست شدن قیود اخلاقی همراه بود. فردریك ویلهلم دوم پادشاه پروس معشوقه بازی را رواج داد؛ جانشینش، لویی فردیناند، در عصر سلطنت خود، از او پیش افتاد. ازدواجهای عشقی رو به فزونی نهاد، زیرا جوانان از فریبندگیهای ثروت به سبب سرمستی عشقبازی چشم می‏پوشیدند. گوتة سالخورده به زندگی با نشاط طبقات بالا در برلین به چشم حقارت می‏نگریست ولی وقتی كه به چشمه‌های آب معدنی كارلسباد سر می‏زد، اخلاق جدید را می‏پذیرفت. در اینجا زنان، با كمال افتخار، خود را در جامه‏های جدیدی كه نمونة آنها را مادام تالین و مادام دوبوآرنه در پاریس در 1795 به دست داده بودند در معرض تماشا قرار می‏‎دادند.

فساد سیاسی با بیقیدی در مسائل جنسی رقابت می‏كرد. رشوه خواری ابزار مطلوب دیپلوماسی به شمار می‏رفت، و وجود مداخل، مشتاقانه، دستگاه اداری را هم در ایالات كاتولیك و هم در ایالات پروتستان می‏چرخاند. ظاهراً در تجارت بیشتر درستی دیده می‏شد تا در سیاست؛ طبقة بورژاوزی، حتی وقتی كه با زنان بی ملاحظه و بی‏پروا ازدواج می‏كردند، از پرسه زدن در كنار رودخانة شپره اجتناب می‏ورزیدند، اما در این ضمن، دانشگاهها عقاید مضمحل كنندة جوانانی را وارد حیات و اخلاق آلمانها می‏كردند كه خوب تربیت نشده بودند. 

نوع مطلب : تاریخ تمدن ویل و آریل دورانت عصر ناپلئون، 
برچسب ها : پادشاهان در گیر و دار ستیز، مردم آلمان، اصول اخلاقی،
لینک های مرتبط :


شنبه 18 شهریور 1396 08:19 ق.ظ
What's up, I desire to subscribe for this web site
to get most recent updates, so where can i do it
please help out.
یکشنبه 20 فروردین 1396 03:00 ق.ظ
Thanks for ones marvelous posting! I genuinely enjoyed reading it,
you may be a great author. I will be sure to bookmark your blog and will often come back from now on. I want to
encourage you to ultimately continue your great posts, have
a nice evening!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


 
 
برچسب ها
پیوندها
آخرین مطالب