تبلیغات
دانشنامه آزاد - پادشاهان در گیر و دار ستیز, بتهوون, جوانی او در بن: 1770-1792
 
درباره وبلاگ
مدیر وبلاگ : احسان
نویسندگان
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
دانشنامه آزاد
صفحه نخست             تماس با مدیر           پست الکترونیک               RSS                  ATOM
وی در 16 دسامبر 1770 تولد یافت. بن‏مقر امیر -‌ سر اسقف برگزینندة1 كولن بود، و كولن یكی از امیرنشینهای راینلاند به شمار می‏رفت كه قبل از آنكه ناپلئون آنها را از قلمرو روحانیون بیرون بكشد، تحت تسلط سراسقفهای كاتولیكی قرار داشت كه غرق در حطام لذات دنیوی، و متمایل به حمایت از هنرمندان خوشرفتار بودند. قسمت اعظم جمعیت 9,560 نفری بن وابسته به تشكیلات امیر برگزیننده بود. پدربزرگ بتهوون در گروه همسرایان امیر با صدای بم‏آواز می‏خواند، و پدرش، یوهان وان بتهوون با صدای زیر. خانوادة او اصلاً هلندی بود، از دهكده‏ای نزدیك لوون مهاجرت كرده بود. لفظ وان (Van) هلندی حاكی از محل زادگاه است، و برخلاف آلمانی فون (Von) یا فرانسوی دو(de) عنوان اشرافی یا نجیبزادگی نمی‏باشد. هم پدربزرگ متمایل به میگساری شدید بود و هم پدرش، و بخشی از این عادات هم به آهنگساز به ارث رسید.


در 1767 یوهان وان بتهوون با بیوة جوانی به نام ماریا ماگدالنا كوریخ لایم، كه پدرش آشپزی در ارنتس برایتشتاین بود، ازدواج كرد. وی چنان مادری شد كه، به سبب قلب مهربان و رفتار خوش، مورد علاقة شدید پسر نامدارش قرار گرفت. ماریا هفت فرزند آورد كه چهار تن از آنها در كودكی درگذشتند. آنها كه باقی ماندند عبارت بودند از سه برادر به نامهای لودویگ، كاسپاركال (1774-1815) و نیكولائوس یوهان (1776-1848).

پدرش، به عنوان «تنورخوان دربار امیر برگزیننده» 300 فلورن حقوق می‏گرفت – و این تنها ممر عایدی او بود. خانواده‏اش در یك محلة فقیرنشین بن می‏زیست، و محیط و معاشرتهای بتهوون جوان طوری نبود كه از او یك جنتلمن بسازد؛ و لاجرم تا پایان عمر، خشن و سركش باقی ماند. پدر بتهوون كه آرزوداشت درآمد خانواده‏ را با ساختن اعجوبه‏ای از آن كودك افزایش دهد، فرزند چهارسالة خود را ترغیب یا مجبور می‏كرد كه طی روز، و گاهی شبها، به تمرین پیانو یا ویولن بپردازد. ظاهراً آن كودك، در بدو امر، علاقه‏ای به موسیقی نداشت. و (بنا به گفتة شاهدان متعدد) می‏بایستی او را با انضباط شدیدی به كار بگمارند، چندانكه گاهی اشك از چشمش سرازیر می‏شد. این شكنجه نتیجه داد، و كودك به هنری دل‏باخت كه به بهای آن همة ساعات دردناك تمام شده بود. در هشت سالگی، با شاگرد دیگری در یك كنسرت عمومی، به نواختن پرداخت (26 مارس 1778)، كه نتیجة مالی آن معلوم نشده است. در هر صورت، پدرش تشویق شد كه آموزگارانی استخدام كند تا لودویگ را به دقایق عالیتر موسیقی رهنمون شوند.

گذشته از این، آموزش رسمی چندانی ندید. گفته می‏شود كه به مدرسه‏ای می‏رفته و آن اندازه لایتنی آموخته كه بتواند در نامه‏های خود ابتكارات بامزة لاتینی به كار برد. به اندازة كافی هم فرانسوی یاد گرفت (كه زبان اسپرانتوی آن روزگار بود) و می‏توانست آن را به طور قابل فهم بنویسد. اما هرگز یاد نگرفت كه املای كلمات را در هیچ زبانی درست بنویسد، و بندرت زحمت استعمال نقطه‏گذاری را به خود می‏داد. اما تعدادی كتاب خوب، از داستانهای سكات گرفته تا اشعار فارسی، خواند و قطعات حكمت‏آمیز مطالعات خود را در دفترچه‏های خود یادداشت كرد، تنها ورزش او در انگشتانش بود. دوست داشت كه بالبداهه بنوازد، و در این بازی فقط آپت فوگلر می‏توانست با او رقابت كند.

در 1784 فرزند جوان ماریا ترزیا به نام ماكسیمیلیان فرانسیس به عنوان برگزینندة كلون تعیین شد، و در بن اقامت گزید. وی مرد مهربانی بود، به غذا و موسیقی علاقة بسیار داشت، و «فربه‏ترین مرد اروپا» شد. در عین حال یك اركستر سی و یك سازی ترتیب داد. بتهوون كه در آن زمان چهارده سال داشت در آن اركستر ویولا می‏نواخت، و نیز به عنوان «معاون ارگ‏زن دربار» با حقوق 150 گولدن (750؟) در سال استخدام شد. در گزارشی كه در سال 1785 به امیر برگزیننده داده‏اند نوشته شده است كه وی «استعدادش خوب، رفتارش خوب، اما فقیر است.»

علی‎‏رغم گفتگوهایی دربارة ماجراهای جنسی،1 رفتار خوب و لیاقت روزافزون آن جوان باعث شد كه امیر برگزیننده پولی در اختیار وی قرار داد (1787) تا به وین سفر كند و دربارة آهنگسازی تعلیمات لازم را فراگیرد. كمی پس از ورودش، موتسارت با او ملاقات كرد، و به نواختن او گوش داد، و از او ستایشی به عمل آورد كه بیشتر نومید كننده بود. چه ظاهراً چنین پنداشته بود كه بتهوون آن قطعه را مدتها تمرین كرده است. بتهوون كه به این بدگمانی پی برده بود از موتسارت خواست كه روی پیانو تمی‏ برای واریاسیون1 به او بدهد. موتسارت از شدت ابتكار و قوت انگشتان آن جوان به حیرت افتاد، و به دوستان خود گفت: «مواظب او باشید؛ روزی به دنیا چیزی عرضه خواهد كرد كه دربارة آن حرفها خواهند زد»؛ ولی این قصه بیشتر رنگ شایعه دارد. ظاهراً موتسارت درسهایی به آن جوان داده است، ولی مرگ لئوپولد پدر موتسارت در 28 مه 1787، و خبر احتضار مادر بتهوون این رابطه را قطع كرد. لودویگ شتابان به بن بازگشت، و در هنگام مرگ مادرش (17 ژوئیه) بر بالین او بود.

پدرش كه صدای زیر خود را مدتها پیش از دست داده بود نامه‏‎ای به امیر برگزیننده نوشت و فقر و فاقة شدید خود را شرح داد و از او كمك خواست. اگر هم امیر جوابی داده باشد، اثری از آن برجای نمانده است؛ ولی آواز خوان دیگری در دستة‌ همسرایان به یاری او شتافت. در 1788 خود لودویگ با آموختن پیانو به الئونوره ‏فون برونینگ و برادرش لورنتس درآمدی تحصیل كرد. مادر بیوه و ثروتمند و تربیت شدة آنها آن معلم جوان را با تساوی كامل در میان فرزندان خود پذیرفت؛ رفاقتهایی كه بدین‏گونه به وجود آمد تا اندازه‌ای جنبه‏های تند اخلاقی بتهوون را اصلاح كرد.

مهربانی كنت فردیناند فون‏والدشتاین (1762-1823) نیز به حال بتهوون مفید بود، زیرا كه او، هم خود موسیقیدان خوبی به شمار می‏رفت و هم از دوستان نزدیك امیر برگزیننده بود. وی چون از تهیدستی بتهوون آگاهی یافت، گاه‏گاه هدایایی به صورت پول نزد او می‏فرستاد، و وانمود می‏كرد كه از طرف امیر است. بتهوون بعدها سونات پیانوی خود (اوپوس 53 در سی‏ماژور)، كه نام او را بر تارك دارد، به وی اهدا كرد.

لودویگ در این هنگام بیش از پیش به كمك نیاز داشت، زیرا پدر نومیدش تن به میگساری داده و به زحمت از بازداشت، به جرم مزاحمت برای مردم، نجات یافته بود. در سال 1789 بتهوون اگر چه نوزده سال بیش نداشت مسئولیت برادران جوان خود را تقبل كرد، و سرپرست قانونی خانواده شد. بر طبق فرمان امیر برگزیننده (20 نوامبر)، یوهان وان بتهوون از خدمت معاف شد، و مقرر گشت كه نیمی از 200 رایش تالر حقوقش به وی داده شود و نیم دیگر به پسر ارشدش. بتهوون همچنان مبلغ مختصری به عنوان پیانیست عمده و ارگ زن دوم دراركستر امیر دریافت می‏داشت.

در 1790، فرانتس یوزف هایدن، در حالی كه از پیروزی خود در لندن شادمان بود، بر سر راه خود به سوی زادگاهش وین در بن توقف كرد. بتهوون یك كانتات1 را كه تازه ساخته بود به وی تقدیم داشت، و هایدان آن را ستود. شاید خبر این ستایش به گوش امیر رسید كه وی با نظر مساعد این پیشنهاد را پذیرفت كه بتهوون جوان جهت تحصیل در وین همراه هایدن به آنجا برود، و همچنان تا چند ماه حقوق خود را به عنوان نوازنده در دستگاه امیر دریافت دارد. احتمالاً كنت فوق والدشتاین بود كه این موقعیت را برای دوست جوان خود آماده ساخته بود. وی در آلبوم لودویگ این یادداشت خداحافظی را نوشت: «بتهوون عزیز، شما برای تحقق آرزویی كه آن را مدتها در سر می‏پروراندید عازم سفر به وین هستید. نبوغ موتسارت [كه در 5 دسامبر 1791 وفات یافته بود] هنوز بر مرگ محبوب خود می‏گرید و زاری می‏كند. … ساعیانه بكوشید و روح موتسارت را از دست هایدن دریافت بدارید. دوست واقعی شما والدشتاین.»

بتهوون بن و پدر و خانواده و دوستان را در حدود اوایل نوابر 1792 ترك كرد. طولی نكشید كه قوای انقلابی بن را اشغال كردند؛ امیر برگزیننده به ماینتس گریخت؛ و بتهوون دیگر هرگز بن را ندید.


نوع مطلب : تاریخ تمدن ویل و آریل دورانت عصر ناپلئون، 
برچسب ها : پادشاهان در گیر و دار ستیز، بتهوون، جوانی او در بن: 1770-1792،
لینک های مرتبط :


یکشنبه 26 خرداد 1398 02:06 ق.ظ
erectile disorder causes http://viagralim.us erectile disorder causes !
You ought to take part in a contest for one of the most useful blogs on the net. I most certainly will highly recommend this web site!
شنبه 18 خرداد 1398 12:48 ق.ظ

Thanks for sharing your info. I really appreciate your efforts and I am waiting for your next post thanks once again.
دوشنبه 8 مرداد 1397 02:35 ق.ظ
It's essential to spend time on Twitter and get to know folks.
چهارشنبه 19 اردیبهشت 1397 03:03 ق.ظ
Mold spores will not survive in dry climates.
دوشنبه 17 اردیبهشت 1397 03:22 ب.ظ
Rinse with clean water and allow to dry thoroughly.
چهارشنبه 15 فروردین 1397 06:34 ق.ظ
Furnace or air handler rattling ductwork.
دوشنبه 13 فروردین 1397 02:03 ق.ظ
A completed basement is a great addition to any residence.
یکشنبه 13 اسفند 1396 05:52 ب.ظ
Guide the providers of a PSI pet sitter right this moment.
یکشنبه 22 بهمن 1396 12:22 ق.ظ
Fabulous, what a weblog it is! This weblog gives
useful information to us, keep it up.
سه شنبه 17 بهمن 1396 01:15 ب.ظ
We're the Bay Area's finest garage door company.
سه شنبه 3 بهمن 1396 09:13 ق.ظ
I was able to find good advice from your content.
پنجشنبه 21 دی 1396 06:58 ب.ظ
Valuable info. Lucky me I discovered your web site unintentionally, and I
am stunned why this accident didn't happened in advance!
I bookmarked it.
یکشنبه 21 آبان 1396 12:35 ق.ظ
This piece of writing offers clear idea in favor of the new visitors of blogging,
that genuinely how to do blogging.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


 
 
برچسب ها
پیوندها
آخرین مطالب